Suat Tore
World of Traveller

Turizm İnternette Büyüyor -1- (14.01.2009)

Mart 29th 2010 in Türkçe yazıları

Suat Töre

DÜNYADA turizm artık hızla sanal ortama kayıyor. İnsanlar artık evlerinden çıkmadan seyahat edecekleri destinasyondan tutun, ulaşıma, konaklamaya, yeme içmeye, eğlenceye… kadar hemen hemen tüm seyahat bilgilerini internetten ediniyor ve harcamalarını da internet üzerinden yapıyor.
Bu noktada seyahat acentelerinin de işleri giderek azalıyor.
Ülkemizde de acentelerin konuyla ilgili şikâyetleri artıyor. İşin tuhaf yanı da bunları da sanal ortamda yani şikayet ettikleri internet ortamındaki platformlarda gerçekleştiriyorlar.
Konu ile ilgili de çeşitli araştırmalar yapılıyor. Bu araştırma ve değerlendirmeleri birleştiren TUYED üyesi Zafer Cengiz’in derlediklerini de aşağıda size aktaracağız.

‘Yeni Turist’ kavramı Auliana Poon’a ait. Poon’a göre, bu kesimi tanımadan çevrimiçi (online) seyahat alanında olup bitenleri tam olarak anlamak mümkün değil. Biz de bu alandaki gelişmeleri anlamak adına, Kültür ve Turizm Bakanlığı Uzmanlarından Ahmet Atabaş ile Recep Bulut’un ‘Online Seyahat Pazarı’ adlı raporundan bazı bilgileri derledik. Bu bilgilere göre, ‘Yeni Turist’ teknoloji kullanımında daha bilgili, paket tatil turlarını tercih etmiyor. Daha esnek, kendi segmentine uygun, kişiselleştirilmiş teklifler arıyor. ‘Yeni Turist’in özellikleri bununla da sınırlı değil. Bunlar; daha sık ve kısa süreli tatile çıkıyor. Tatil kararını daha geç veriyor. Marka bilinci daha yüksek ancak markaya sadakati daha az. En iyi tercihi yapmak için çevresi ile sürekli etkileşim halinde buluyor.
‘Online Seyahat Pazarı’ raporuna göre, ‘Yeni Turist’, tatili artık eğitim ve profesyonel gelişimin bir parçası olarak algılıyor. Uluslararası seyahatler konusunda daha bilgili, çevreye daha duyarlı ve en önemlisi tatil kararı öncesi bilgi alma ve rezervasyon için interneti öncelikli kaynak olarak görüyor. Uçuşlarında ise düşük maliyetli havayolu şirketlerini tercih ediyor.
Raporda dünyada internet kullanıcı sayısının hızla artmakta olduğuna dikkat çekilerek şu görüşlere yer veriliyor: “2007 yılı itibariyle dünyada internet kullanıcı sayısının 1,3 milyar olduğu tahmin ediliyor. 90’lı yıllardan itibaren düzenli bir biçimde artan kullanıcı sayısının 2011 yılında 2 milyar kişiye ulaşacağı öngörülüyor.
Dünyada en fazla internet kullanıcıs Asya kıtasında. Ancak, internet kullanıcılarının nüfusa oranına baktığımızda ise yüzde 70.2 ile Kuzey Amerika’nınilk sırada, yüzde 55.2 ile Avustralya’nın ikinci ve yüzde 41.7 ile de Avrupa’nın üçüncü sırada olduğu görülüyor.
Aşağıda raporun bir özetini sunuyoruz:
Pazarın hacmi 61 milyar Avro
Avrupa Komisyonu (Tourism Resource Centre Content Village) çevrimiçi seyahati kısaca, “Gerçekleştirilen temel turizm hizmetlerindeki yöntemleri dönüştürmek amacıyla internet teknolojilerinin kullanılması” diye tanımlıyor. Dimitrios Buhalis (2003) ise e-turizmi, “Bilgi iletişim teknolojilerinin kullanılarak seyahat ve turizm sektöründeki tüm işlemlerin dijitalleşmesi” olarak tanımlıyor.
Avrupa çevrimiçi seyahat pazarı 2000 yılından sonra olağanüstü bir gelişim kaydetti. Sadece Batı Avrupa’da 1998’de 225 milyon Avro olan pazar hacmi, 2006’da 26,9 milyar Avro’ya ulaştı.
Avrupa genelinde ise 2005 yılında önceki yıla göre yüzde 46’lık artışla 28,6 milyar Avro’luk bir online seyahat hacmi gerçekleşti. Avrupa online seyahat pazarının 2008 yılında 61,3 milyar Avro’luk bir hacme sahip olacağı tahmin edilmektedir.”
Haftaya devam edeceğiz.
[email protected]

(14.01.2009)
requiredrequired - won't be displayed


Your Comment:

TURİZM Yazarları ve Gazetecileri Derneği (TUYED), Ar-Ge bölümünün uluslararası seyahat endüstrisi ile ilgili kurum ve kuruluşlarla bu alana yönelik yayın çıkaran şirketlerin programlarını inceleyerek derlediği araştırmayı aktarmaya devam ediyoruz. Turizm tercihlerinde yakın yerlerin tercih edilecegini oncelikle vurgulayan Tuyed arastırması 2009 da degisecek turizm trendlerini de belirliyor.

Previous Entry

TÜM dünyada internetin turizmde artan önemi ile ilgili geçen hafta başladığımız yazıyı sürdürüyoruz.
Avrupa Çevrimiçi Seyahat Pazar Hacmi (2006, 2007 ve 2008 tahmini değerdir.)

Next Entry