Suat Tore
World of Traveller

Turizm İnternette Büyüyor -2- (21.01.2009)

Mart 29th 2010 in Türkçe yazıları

Suat Töre

TÜM dünyada internetin turizmde artan önemi ile ilgili geçen hafta başladığımız yazıyı sürdürüyoruz.
Avrupa Çevrimiçi Seyahat Pazar Hacmi (2006, 2007 ve 2008 tahmini değerdir.)
Yıllar Milyar (Avro) Artış hızı (%)
2004 19,5 –
2005 28,6 46
2006 39,3 38
2007 50,1 27
2008 61,3 22
İngiltere Avrupa’da yüzde 34 ile en büyük online seyahat pazarına sahiptir. İkinci sırada yüzde 20 ile Almanya geliyor. Bu iki ülke Avrupa toplam online seyahat pazarının yüzde 54’ünü oluşturuyor.
Media-Screen & GMI’in Haziran 2006’da yaptığı Travel Survey araştırmasına göre:
Tüketicilerin yüzde 91’i seyahat ile ilgili bir araştırma yaparken internet arama motoru kullanıyor.
Seyahatle ilgili dünyada en sık kullanılan arama motorları ve kullanılma oranları şöyle sıralanıyor: Google yüzde 95, Yahoo yüzde 32, MSN yüzde 16.
Çevrimiçi rezervasyonlar
Bir ankette “Son 12 ay boyunca online seyahat kanallarını kullanımınız arttı mı, azaldı mı, yoksa aynı mı kaldı?” sorusuna cevap verenlerin büyük ölçüde fazlası çevrimiçi seyahat kanallarını kullanımının arttığını ifade etti. Çevrimiçi rezervasyon, en fazla uçak bileti satın almak için kullanılırken, onu konaklama takip ediyor. Çevrimiçi kanalları kullanan ve tatil amacıyla seyahat edenlerin yüzde 74’ü seyahatlerinde otel servisini kullanıyor.
Yüzde 56’sı havayolu ile seyahat ediyor, yüzde 52’si şehirlerarası demiryolu kullanıyor ve yüzde 39’u da araba kiralama servisini kullanıyor. Çevrimiçi kanalları kullanmayan Avrupalı turistlerin sadece yüzde 50’si havayoluyla seyahat ediyor.
İnterneti düzenli olarak kullanan İngilizlerin yüzde 80’i, Hollandalıların yüzde 80’i, Almanların yüzde 76’sı, İsveçlilerin yüzde 77’si, Fransızların yüzde 76’sı, İtalyanların yüzde 74’ü, İspanyolların yüzde 79’u ve Polonyalıların yüzde 60’ı tatil amacıyla seyahat ediyor. Sektörün günümüzde temel sorunu, ‘bookers’ yani çevrimiçi rezervasyon yapanlar ile ‘lookers’ yani yalnızca bilgi edinmek amacıyla interneti kullananlar arasında yaşanıyor.
Bilgi kaynağı olarak İnternet
2005’te Amerika ve Asya Pasifik ülkelerinde tatil kararında kullanılan bilgi kaynakları ve oranları şu şekilde gerçekleşti:
İnternet arama motorları : yüzde 76
Seyahat dergileri : yüzde 47
Tavsiyeler : yüzde 42
Seyahat acenteleri : yüzde 35
E-posta bültenleri : yüzde 24
Sonuç olarak her geçen gün kullanımı yaygınlaşan internet sayesinde çevrimiçi (online) seyahat pazarları dünyanın bütün bölgelerinde hızla büyüyor. Seyahat ve turizm alanında faaliyet gösteren gerek kamu gerekse özel kuruluşlar, çevrimiçi kanalları en üst düzeyde kullanmak ve kurumsal stratejileri internetin gelişimine uygun olarak yeniden gözden geçirme zorunluluğunu taşıyor. Aksi takdirde geleneksel seyahat acentelerinin bugün yaşadığı ve belki de yakın bir zaman içersinde geleneksel havayolu şirketlerinin yaşayacağı zorluklarla karşılaşmaları sürpriz olmayacaktır.”

Şu aralar Asya Turizm Forumu nedeniyle Vietnam’dayız. Asya ülkelerinin düzenledikleri toplantılara katılıyoruz. Hemen tüm ülkeler sanki anlaşıp ortak hareket eder gibi 2009 tanıtım bütçelerinde ağırlığı sanal ortama kaydırdıklarını ve internet üzerinden yaptıkları promosyanlara, daha ucuz olduğu için daha büyük bütçeler ayırdıklarını belirtiyorlar.
Tabii bu arada bizim Bakanlığımızın da internete ne kadar önem verdiğini, tanıtım bütçesinde ne kadar yer verdiklerini ve internet üzerinden ne gibi promosyonlar yapacaklarını da merakla bekliyoruz.
[email protected]

(21.01.2009)
requiredrequired - won't be displayed


Your Comment:

DÜNYADA turizm artık hızla sanal ortama kayıyor. İnsanlar artık evlerinden çıkmadan seyahat edecekleri destinasyondan tutun, ulaşıma, konaklamaya, yeme içmeye, eğlenceye… kadar hemen hemen tüm seyahat bilgilerini internetten ediniyor ve harcamalarını da internet üzerinden yapıyor.

Previous Entry

DOSTUMUZ Deniz Tüfekçi Türk Turizminin 2009 yılına bakışını maillemiş. Bu hafta köşemize Deniz’in görüşlerini alıyoruz.
“Önce öngörümü söyleyeyim. İç pazardaki talep yetersizliği nedeniyle iç turizm ile uğraşan tur operatörlerimiz 2008 yılına göre ciroda yüzde 40 civarında bir gelir azalmasıyla karşı karşıya kalacaklardır.

Next Entry