Suat Tore
World of Traveller

Turizm Tercihleri Yakın Yerlere Olacak -1- (24.12.2008)

Mart 29th 2010 in Türkçe yazıları

Suat Töre

GEÇTİĞİMİZ aylarda izlediğimiz fuarlarda gördüğümüz izlenimleri köşemizde aktarmaya çalıştık. 2009 da turizm daha çok komşularla olacak. Bu olgu tüm ülkeler için geçerli.
Nitekim TUYED’in yaptığı araştırma sonuçları da bunu doğruluyor.
“Dünyayı etkisi altına alan ve gelecek yıl da devam etmesi öngörülen ekonomik krizin, 2009’un turizm trendlerinde de değişikliğe yol açacağı, gezginlerin 2009’da daha çok iç turizme ve yakın ülkelere seyahate yöneleceği, akraba ziyaretleriyle, kamp ve doğa turizminin de öne çıkacağı belirtiliyor. TUYED Ar-Ge, gezi ve tur bilgileri veren dünyaca ünlü Lonely Planet, TripAdvisor, Conde Nast’ın yayınlarıyla Asya-Pasifik Seyahat Acenteleri Birliği (PATA), Amerikan Tur Operatörleri Birliği (USTOA), Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Örgütü (UNWTO) ile Dünya İnanç Turizmi Birliği (WRTA) gibi kuruluşların yayınlarını tarayarak, “2009’un başlıca 10 turizm trendi”ni belirledi.
Turizm Yazarları ve Gazetecileri Derneği (TUYED), Ar-Ge bölümünün uluslararası seyahat endüstrisi ile ilgili kurum ve kuruluşlarla bu alana yönelik yayın çıkaran şirketlerin programlarını inceleyerek derlediği araştırmaya göre, 2009’un temel turizm trendleri arasında iç turizm ve yakın yerlerin yanı sıra inanç turizmine artan ilgi nedeniyle kutsal mekanlara ziyaretler de artacak.
Araştırmalar 2009 yılında, bazı açılardan dolayı Türkiye’nin yanı sıra, Ürdün, Amman, Zimbabwe, İrlanda, Suriye, Kanada, Mısır, Yeni Zelanda ve Uzakdoğu’nun turizmde göreceli olarak diğer ülkelerden daha avantajlı hale geleceğini gösteriyor. Bir anlamda, ekonomik krizin, Avrupa pazarına yakınlığı nedeniyle Türk turizmine yarayacağını ortaya koyuyor.
Krizin turizme olası etkilerine ilişkin raporları ve turizm örgütlerinin 2009’a ilişkin öngörülerini dikkate alarak saptadıkları “turizmde yeni eğilimler”e göre, kriz nedeniyle harcamalarını kısacak turistlerin, gelecek yıl tatil için kendi ülkelerini tercih edeceklerine dikkati çekti. Turistlerin yurt dışı tercihlerinde de yakın ülkelere gidecekler.Turizmde yeni trendler arasında inanç turizminin de öne çıkmasını, bu nedenle kutsal mekanlara ziyaretlerin artması bekleniyor.
Türkiye’nin, özellikle Avrupa pazarına yakın bir yer olması nedeniyle avantaj sağlayacağına işaret ediliyor.
Bu durum Türkiye’yi Akdeniz çanağında avantajlı duruma getiriyor. Nitekim, dünya devi Thomas Cook üst yöneticisi (CEO) Manny Fontenla-Novoa, geçtiğimiz günlerde Antalya’da yapılan bir toplantıda , ‘Türkiye’nin hâlâ bir değeri var. Bu ülke Thomas Cook için bir kaledir’ diyor.Dünyanın en büyük tur operatörlerinden Almanya merkezli TUI de, aynı öngörüyü paylaşıyor. TUI yönetimi her fırsatta Türkiye’nin Akdeniz çanağında artan önemine vurgu yapıyor.
TUYED’in araştırmasına göre, 2009’un 10 turizm trendi şöyle:
Dünya turisti “içe” yönelecek: Ekonomik krizin turizm eğilimlerine ilk yansıması tatilcilerin içe yönelmesi şeklinde olacak. Geçtiğimiz günlerde Avustralya’nın başlattığı ülke içi turizmi canlandırmayı hedefleyen “Ayrılmayana Hayat Yok”’ kampanyasının bir benzeri AB ülkeleri için de düşünülüyor. Bunun gerçekleşmesi halinde 2009’da dünyayı “iç turizm” modasının saracağı tahmin ediliyor.
Yerel turizm örgütlenmeleri hız kazanacak: Seyahat pazarında içe yönelik hareketlenmedeki artışa paralel olarak dünya turizminde yerel örgütlemelerin öne çıkması bekleniyor. Bu noktada, Yerel Turizm Örgütlenmesi (Destination Management Organization-DMO) olarak bilinen yeni kavramlar önem kazanıyor. Tatilci ürün seçimini yaparken, bir kenti, beldeyi veya oteli değil, öncelikle “yöreyi” tercih ediyor.
Yakın yerler tercih edilecek: Ekonomik krizin turizme etkilerinin birinin de tatil için yurt dışına çıkacak turistlerin yakın yerleri tercih etmesi şeklinde olacak. Ekonomik kriz nedeniyle petrol fiyatları düşse bile uçak bileti fiyatları yüksek kalacak. Bu nedenle yakın uçuşları içeren turlar tercih edilecek.”
TUYED’in raporunu haftaya sürdüreceğiz.
e-mail:[email protected]

(24.12.2008)
requiredrequired - won't be displayed


Your Comment:

GEÇEN Cuma günü davetli olduğumuz Exporama Show için Atina’ya gittik.
Önceki Cumartesi akşamı da tüm geçen hafta medyada takip ettiğiniz olaylar başladı.
Fuarın sona erdiği Salı günü akşamına kadar Atina’da kaldık ve heyecan yaşadık.

Previous Entry

TURİZM Yazarları ve Gazetecileri Derneği (TUYED), Ar-Ge bölümünün uluslararası seyahat endüstrisi ile ilgili kurum ve kuruluşlarla bu alana yönelik yayın çıkaran şirketlerin programlarını inceleyerek derlediği araştırmayı aktarmaya devam ediyoruz. Turizm tercihlerinde yakın yerlerin tercih edilecegini oncelikle vurgulayan Tuyed arastırması 2009 da degisecek turizm trendlerini de belirliyor.

Next Entry