Suat Tore
World of Traveller

Turizm Tercihleri Yakın Yerlere Olacak -2- (14.01.2009)

Mart 29th 2010 in Türkçe yazıları

Suat Töre

TURİZM Yazarları ve Gazetecileri Derneği (TUYED), Ar-Ge bölümünün uluslararası seyahat endüstrisi ile ilgili kurum ve kuruluşlarla bu alana yönelik yayın çıkaran şirketlerin programlarını inceleyerek derlediği araştırmayı aktarmaya devam ediyoruz. Turizm tercihlerinde yakın yerlerin tercih edilecegini oncelikle vurgulayan Tuyed arastırması 2009 da degisecek turizm trendlerini de belirliyor.
“İnanç turizmine ilgi artacak: Ekonomik krizin turizme olası etkileri arasında inanç turlarına ilginin artacağına ilişin beklenti de dikkat çekiyor. Buna İnanç Turizmi Birliği (WRTA) 2009’u “İnanç Turizmi Yılı” olarak ilan etmesi de eklenince bu alana yönelik önemli hareketlenme olması bekleniyor.
Seyahat endüstrisinde 18 milyar dolarlık bir pazar oluşturan inanç turizmi, Mersin’de devam eden St. Paul Yılı kutlamaları ve sahip olunan diğer potansiyel açısından Türkiye’nin yıldızının parlamasına yol açacak.
Dünya tarihi turlarına ilgi aratacak: Kültür dozu yüksek ve bilgilendirme özelliği fazla olan turlar revaçta olacak. Özellikle dünya tarihiyle ilgili turların sayısı artacak.
Teknoloji daha fazla öne çıkacak: Tüketici en uygun fiyatı teknolojik altyapısı sağlam sitelerden bulmaya alışıyor. Ekonomik krizden dolayı eskiye oranla fiyata odaklanan tüketicinin bu talebi, rezervasyon, dağıtım, sadakat programlarına yatırım yapan turizm şirketleri şimdi de müşteri ilişkileri yönetimi sistemlerine yatırım yapmaya zorlayacak. E-ticaret seyahat endüstrisinde çok önemli bir yere gelecek.
Kamp turizmine ilgi artacak : 2009’da ebeveynler, çocuklarıyla karavanla, eskiden “altın günleri yaşadıkları” kampinglere gidip, geçmişi diriltecek. Yaşlılar, çocukluk dönemlerine dönerken, gençler ise ebeveynlerinin gezip eğlendikleri yerleri yeniden keşfetmiş olacak.
Çevre dostu otellerin sayısı artacak: Uluslararası sürdürülebilir turlar konusundaki araştırmalar, gezginlerin seyahat ederken sürdürülebilir turizmi önemseyen şirketleri tercih ettiklerini ortaya koyuyor. Gezginler, konaklayacakları otelin enerji tasarrufuna, yenilebilir enerjilere yatırım yapıp yapmadığına dikkat ediyor. Bu açıdan Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) tarafından başlatılan “Beyaz Yıldız” uygulaması çevre dostu otellerin sayısı arttırırken, Türk turizmine de olumlu yansıyacak.
“Yeşil” tercihler önde olacak: Her yaştan tatilci doğayla barışık, doğayla baş başa geçirilecek turları talep ediyor. Dolayısıyla 2009’da milli park gezmeleriyle doğayı ön planda tutan turlar revaçta olacak. “Yeşil”e dayalı turlar, bisiklet turları, yükseklere tırmanış, sıra dışı, extreme sporlar ve açık hava (outdoor) etkinliklerinin de gelişmesine yol açacak.
Akraba ziyaretleri artacak: Batı ülkelerinde gençler arasında yapılan bir araştırmaya göre, geçen yıl dede ve ninesini ziyaret edip tatilini onlarla geçirmek isteyenlerin sayısı yüzde 38 iken, 2009 yılı için bu oran yüzde 55’e yükseldi. ABD’lilerin yüzde 81’i bu yıl eş-dost ve akraba ziyareti yapacağını dile getirdi. Bu durum, unutulma noktasına gelen akraba ziyaretlerinin artacağını gösteriyor.”
TUYED ayrıca başlıca 10 eğilimin yanı sıra, dünya turizminde yeni eğilimlerin de “moda” olacağına değinerek, “Vahşi Afrika’da Z’ler turu” olarak adlandırılan Zambia, Zimbabwe, Zanzibar’ın da en çok ziyaret edilen ülkeler arasında yer alacağının tahmin edildiğine dikkati çekiyor.
TUYED, uzay turunun da, gelecek yıl gözde olmasının beklendiğini, insanlara yeni deneyim kazandıran turların yanı sıra, konak ve yalı gezmelerinin de 2009’da ilgi çekecek turizm faaliyetleri arasında olacağına değiniyor.
TUYED, gittikleri ülkelerde bolca para harcamalarıyla bilinen gay ve lezbiyenlerin de, 2009’daki “gay turizmi”ni yükselen turizm trendleri arasına sokacağını aktarıyor”.
e-mail:[email protected]

(14.01.2009)
requiredrequired - won't be displayed


Your Comment:

GEÇTİĞİMİZ aylarda izlediğimiz fuarlarda gördüğümüz izlenimleri köşemizde aktarmaya çalıştık. 2009 da turizm daha çok komşularla olacak. Bu olgu tüm ülkeler için geçerli.
Nitekim TUYED’in yaptığı araştırma sonuçları da bunu doğruluyor.

Previous Entry

DÜNYADA turizm artık hızla sanal ortama kayıyor. İnsanlar artık evlerinden çıkmadan seyahat edecekleri destinasyondan tutun, ulaşıma, konaklamaya, yeme içmeye, eğlenceye… kadar hemen hemen tüm seyahat bilgilerini internetten ediniyor ve harcamalarını da internet üzerinden yapıyor.

Next Entry