Suat Tore
World of Traveller

Turizmde Irkçılık Olmaz (22.08.2007)

Mart 24th 2010 in Türkçe yazıları

Suat Töre

İSTANBUL’da gecen haftasonu Alman FVW dergisi ile Türkiye Otelciler Birliği (TUROFED) ve İstanbul Otelciler Birliği’nin (TUROB) müştereken organize ettikleri bir workshop yapıldı.
Türk ve Alman turizmciler Türkiye ve destinasyonları ile ilgili görüşlerini ve beklentilerini dile getirdiler.
Konuşmacılar arasındaki TUI’den Ralf Dieter Maltzahn, Türkiye’nin giderek artan olumsuz imaj trendini Rusya ve Ukrayna’dan gelen turistlerin oluşturduğunu söylerken, bir başka Alman turizmci de “Türkiye’de içinde Rus olmayan bir otel var mı merak ediyorum’’ diye bir soru yöneltti.
Bugün dünyanın tüm otellerinde, tatil beldelerinde tüm dünyadan insanlar birlikte dil, din, ırk gözetmeksizin tatil yapıp eğleniyor, dinleniyor ve dostluklar kuruyor. Gidin İspanya’ya, Mısır’a, Yunanistan’a… vd. ülkelere, Rus’u, İngilizi, Amerikalısı, İsveçlisi, Finlisi… Onlarca değişik ülkeden turistlerin aynı tesislerde birlikte tatil yaptıklarını görürsünüz.
Bu Türkiye’de de böyledir. Ne yazık ki 5 yıldızlı yepyeni tesislerimizde çok ucuz fiyata, hem de her şey dahil onlarca değişik ülkeden turist birlikte tatil yaparlar.
Ancak son zamanlarda nedense yalnızca Almanlardan gelen, Doğu Avrupalı turistler ile birlikte tatil yapmak istemediklerini içeren sözlerini duyar olduk.
Acaba neden?
– Neden eğer Doğu Avrupalıların tatillerinde çok içki içmeleri ise Almanların sabah kahvaltısında bedava diye biraya başladıklarını ülkemizde çok gördük.
– Neden eğer seyahat alışkanlıkları çok daha yeni olan Doğu Avrupalıların kaba oldukları ise bundan 20 yıl öncesi, yarım pansiyon uygulama zamanında, Almanların öğle yemek sandviçlerini sabah kahvaltısında hazırlayıp yanlarındaki çantaya attıklarını da çok gördük.
– Ama neden eğer Doğu Avrupalıların parayı pul gibi harcadıkları ise Almanlara burada hak veririm zira onlar “güneş çıkmadı’’ diye tatil parasını geri isteyecek kadar paraya önem verirler.
– Ama neden eğer Doğu Avrupalıların Türk pazarında fiyatları artırdıkları şeklinde ise de Almanlara yine hak veririm. Hiç değilse Türk tesisleri zengin Doğu Avrupalılar ile biraz fiyat artırma şansı yakalamıştır. Bu da Almanların işine gelmez. Onlar emekli maaşlarının yarısıyla 1 ay tesislerimizde kalır, yer, içer, eğlenir, dinlenir, ne elektrik ne çamaşır ne ısınma … vs. ödemesi yapmadan ülkelerinden daha mutlu bir şekilde bedavadan ülkemizde yaşarlar. Ama Doğu Avrupalı fiyatları yükseltirse bu onları daha fazla harcamaya yönelticektir, işte bunu istemezler.
Ama nedeni ne olursa olsun Almanların Türkiye’deki tatillerinde Doğu Avrupalı turistleri aynı tesislerde istememeleri bir ayrımcılıktır ya da bir başka ifadeyle ırkçılıktır.
Bu nedenle Alman turizmcilerin İstanbul workshopundaki sözleri çok talihsiz sözlerdir.
Üstelik TUI’nin 2007 reklamlarındaki “Hayatı beraber yaşamak ve keyfini çıkarmak” sloganı ile de tamamen zıttır.
Hayatı yalnızca kendi aralarında bedava yaşamak ve keyif çıkartmak ise sloganı biraz değiştirmeleri gerekir!
Ve unutmamalılar ki Alman patron da Alman işçisi ile aynı tesiste tatil yapmak istemiyor.
Almanlar hiçbir ülkede, kendi işçisi ile aynı tesiste, aynı tatile üç misli para harcayan konuksever Türk tatilci gibi bir yerli halkı da hiçbir ülkede bulamaz!
e-mail:[email protected]

(22.08.2007)
requiredrequired - won't be displayed


Your Comment:

İSTANBUL Büyükşehir Belediyesi “2007-2011 Stratejik Planı”nı açıkladı.
Okuyunca gurur duyacaksınız, helal olsun bile diyebilirsiniz. Buyurun okuyun!

Previous Entry

GEÇEN hafta Almanların Türkiye’deki tatillerinde Doğu Avrupalı turistleri aynı tesislerde istememelerini, bunun ırkçılığa kadar uzanabileceğini, turizmde ırkçılığın yeri olmadığını yazmıştık.

Next Entry