Suat Tore
World of Traveller

Turizmin TÜSİAD’ı TYD İyimser – (12.08.2009)

Mart 30th 2010 in Türkçe yazıları

Suat Töre

TURİZMİN patronları geçen haftaki EKK toplantisinda yaptıkları sunumunu dün Conrad Otel’de tekrarlayarak bizleri de bilgilendirdiler.
Anlaşılıyor ki TYD geçen hafta gerçekleşen Hükümet ile yaptıkları toplantı için dersine iyi çalışmış ve turizm dışındaki sayın Bakanları da bu detayliı ama anlaşılır ve doğru bilgiler içeren bu sunumları ile bilgilendirmiş. Umariz özellikle Devlet Bakanı ve Maliye Bakanı da bu bilgiler doğrultusunda gerekli önlemleri kısa sürede alırlar ve çok da abartılı olmayan TYD’nin sunduğu aşağıda aktardığımız turizm beklentilerine cevap verirler.
TYD’nin beklentilerini 7 başlıkta özetlemiş.
1) Teşvik kapsamındaki 4 coğrafi bölgede 2010 yılında kadar başlanacak olan yeni turizm yatırımları ile yenileme ve modernizasyon yatırımları için 2010 tarihinin küresel ekonomik kriz ortamında birkaç yıl ileriye uzatılması
2) Turizm döviz gelirlerinin ihracat geliri sayılması ve sektörün ihracat teşviklerinden yararlandırılması
3) Orta ve uzun vadeli düşük faizli yatırım kredisi kullanımına imkan sağlanması ve Kalkınma Bankası’nın Devlet desteği ile turizm ihtisas bankası şekline dönüştürülmesi
4) Bakanlıkça tespit edilecek bölgelerde sezonluk çalışan konaklama tesislerinde sezonu 12 aya uzatarak personelinin istihdamına devam edenlere istihdam üzerindeki vergisel ve SSK yüklerinin hafifletilmesini sağlayan desteklerin verilmesi
5) Önceki yıllarda yatırımcılara tahsis edilmiş arazilerin irtifak hakkı sürelerinin 2010 yılından itibaren uygun şartlarla ilave 49 yıl uzatılması
(Bu sayede yatırımcı şirket bilançoları güçlendirilerek yabancı şirketlerle ortaklık yapılması, şirketlerin teminat verebilmesinin artırılması ve şirketlerin borsaya açılması imkanları doğacaktır.)
6) Tur operatörlerinin ve/veya havayolu taşımacılarının Türkiye’ye getirdikleri turist sayısına göre teşvik primiyle desteklenmesi
7) 31 Temmuz 2008’den önce gerçekleştirilmiş olan yatırımlarda sabit kıymetler üzerindeki KDV’nin, yatırımcıya iadesinin yapılamamasından dolayı mağdur durumda kalan yatırımcılarımızın KDV alacağının banka sistemince kredilendirilmesinin sağlanması
8) Ecrimisil konusundaki pürüzlerin giderilmesi ve ecrimisil uygulamalarının Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Maliye Bakanlığı’nca 15 Nisan 2009 tarihinde varılan mutabakat çerçevesinde yeniden düzenlenmesi.
Bunlar ile birlikte TYD ulkemize 24 milyar dolar yatirim yapacağız, ulkeye de 2010 dan itibaren her yıl artarak cumhuriyetimizin 100. yılı olan 2023 yılına kadar toplam 538 milyar dolar net turizm geliri ve devlete de 159 milyar dolar vergi ödeyeceğiz diyor.
Doğrusu TYD’nin bu teklifini akıllı bir hukumet hemen kabul eder. Tüm Dünya kriz ile boğuşurken turizmimizin patronları ülkemize hem yatirim yapip hem istihdam sağlayacaklar hem de lokomotiv sektor Turizm ile piyasalari canlandıracaklar. Daha ne beklenir ki!!!
TYD’nin özenli raporunu köşemizde haftaya da aktaracağız. Rapor Türk turizmini 1980’lerden itibaren ele almış.. Bizce belki tek eksiği ülkemizin ihracatı içinde turizmin yeri ve öneminin yeterince vurgulanmamış olması. Bu nokta turizmcilerin ihracatçı sayılması istekleri nedeniyle eksik kalmış.
[email protected]

(12.08.2009)
requiredrequired - won't be displayed


Your Comment:

HİÇ eveleyip gevelemeyelim ve sorunun yanıtını hemen verelim. Bize gelen turist Avrupa’nın orta ve ortanın altı gelirlilerinin oluşturduğu sınıfdır ve ülkemiz turizmde sunduğu doğal olanaklara ve yepyeni tesislerine göre ucuz olduğu için talep gören bir ülkedir. Gelen turistin yıldızını da buna göre siz verin!!

Previous Entry

GEÇEN hafta TYD’nin hükümete sundukları raporu aktarmaya başlamıştık. Bu rapor ile TYD ülkemize 24 milyar dolar yatırım yapacağız, ülkeye de 2010’dan itibaren her yıl artarak cumhuriyetimizin 100. yılı olan 2023 yılına kadar toplam 538 milyar dolar net turizm geliri ve devlete de 159 milyar dolar vergi ödeyeceğiz diyordu.

Next Entry