Suat Tore
World of Traveller

Turkcell ile Yorulmak – (11.02.2009)

Mart 29th 2010 in Türkçe yazıları

Suat Töre

BU haftaki yazımız kişisel bir konu üstüne. Kasım ayından bu yana sorunumu çözmek için uğraşıiyor ve konuyu da köşeme taşımaktan kaçınıyordum ama artık hani derler ya söz bitti. Hoş yazılı da kendilerine ulaşmaya çalıştık ama adam yerine konulmadık herhalde yazılı yanıt verme tenezzülü de yok Turkcell’in.
Benim gibi mağdurların da olduğunu da öğrenince bu haftaki konum Turkcell oldu.
Aslında Turkcel ile ilgili şikayetim yıllar öncesine kadar uzanıyor. 2004 yılları olarak hatırladığım bir fatura şikayetim de hâlâ çözülmedi. Bırakın çözümü yanıt bile alamadık. Sözde müşteri temsilcisi gönderdiler fatura dökümlerini incelemek üzere aldılar 5 seneyi geçti, ama incelemeleri hâlâ bitmedi!. Bu arada o müşteri temsilcileri de tabii işten ayrıldı.
Kasım ayından beri o faturamızı da soruyoruz hiç yanıt yok. O günün parası ile 500.000. TL (Bugünkü 500.-TL) kadar faturayı ödediğimizle kaldık.
Kasim ayında bir fatura daha geldi, ödedik ama dökümlerinde “Yurtdışındaki arama’’ olarak geçen numaralar nedeniyle hem tel hem de internet üzerinden itiraz ettik. Yanıt alamadık. Aralık ayındaki faturamıza da aynı nedenlerle itiraz ettik. Aralık ayının sonlarına doğru geri döndüler ve “kısa sürede faturanız incelenip sorununuz çözülecektir” dediler.
Ben de “itirazımı çözün, ikna olayım Aralık faturamı öyle ödeyeceğim” dedim. Arayan soran olmadı, ta ki yurtdışına çıkıncaya kadar.
Turkcell sanki bilinçli bir şekilde sizi mutlaka yurtdışında arar. Yutdışındayken size mutlaka telefonu kullandırır. Müşteri temsilcileri şikayetinizi almak için tekrar tekrar ararlar. Her seferinde de farklı müşteri temsilcisi aradığı için olayları baştan aktarmak zorunda kalır ve uzun konuşma yaparsınız ve elbette ücreti bir sonraki faturanızda size katmerli (verginin üzerine vergi konularak) bir şekilde gelir.
Yurtdışındayken mutlaka mesaj göndermenizi de ister. Bunun için ayrı ayrı cazip ama kafanızı da karıştıran farklı Avrupa paketleri de sunar. Önce cazip yüzde 50 indirimli Avrupa paketi duyurusunu sms olarak alırsınız, tam siz mesaj ile yanıt verirsiniz ki bir yenisi gelir. Bu da şöyle bir paket alırsanız yurtdışı konuşmaları dakikası bilmem kaç TL yerine bilmem kaç kuruşa konuşur ve ararsınız şeklinde. Sizi bir kez daha 2141’e mesaj atmaya zorlar! Ama mesajlarınıza yanıt hemen gelmez yad a gelirse konu ileriye dönük yapmanız gerekli konulardır. Bu konular aslında Turkcell’in yanıtlarını çok iyi bildiği konulardir ve kendilerinde bulunan kişisel bilgileriniz arasında vardır.
Sonuçta Aralık ayı faturamızı çözemedik ama Aralık sonunda bize o cazip Avrupa paketini sattılar. Biz şikayetimize yanıt beklerken Ocak faturamız da aynı şikayet konularımızı içeren bir şekilde geldi ve hemen akabinde telefonumu da benim aramalarıma kestiler. Böylelikle son sattıkları paketi de kulanamayarak Turkcell’e bir katkımız daha oldu. (Ama mutluyum artık yurtdışında beni aramıorlar nedense !!!! ) Bu arada müşteri temsilcilerinin tamamına yakını ile de tanışma imkanım oldu.! Hepsi de önce konuşmanız kayıt ediliyor demelerine rağmen ben aynı sorulara aynı yanıtları vererek yorulmayı sürdürüyorum.! (Biri önce şu kayıtları dinlese benim dilimdeki tüyler de ziyan olmayacak!) Son olarak da bir yeni müşteri temsilcisi ile (bu yazıyı yazarken) dün konuştum. O da hepsinde olduğu gibi büyük iyi niyetle sorunumu çözmek için uğraşacağı sözü verdi! Bu arada bir de Ocak ayı sonlarında, tesadüfen yolumun üstünde görünce Altunizade şubelerine yazılı dilekçe vereyim istedim. Tabii dilekçe vermek o kadar kolay değil bu memlekette. Önce kimlik istediler, basın kartımızı verdik. Sonra bir yığın soru ve ardından, imza sirküleri istediler. Bir şey satın almayacağız dilekçe vereceğiz dememize rağmen şirketimize dönüp onu da getirdik. Sonuçta Turkcell ile yorulmayı sürdürürken dostlarla bir diğer GSM operatörünün yeni nosu ile görüşüyoruz.
[email protected]

(11.02.2009)
requiredrequired - won't be displayed


Your Comment:

GEÇEN hafta turizmci dostumuz Deniz Tüfekçi’nin Turizmimize bakışını aktarmış ve yaşanacak olumsuzluklara karşı alınması gerekli tedbir önerilerini de bu haftaya bırakmıştık. İşte Deniz’in tedbir onerileri;
“Nedir doğru tedbir?

Previous Entry

90’lı yılların başlarında Voyager’la başlayan ve bu yıl 13 kez düzenlenen EMITT ile turizm fuarcılığımız giderek büyüyor.
Bu yıl 50 ülke ve 3.000’lere ulaştığı söylenen katılımcı sayısı ile EMITT bugün Avrupa’nın en büyük turizm fuarları arasında yer alıyor.

Next Entry