Suat Tore
World of Traveller

Türkiye Almanya’nın Gözdesi, 13 Liraya 1 Hafta Tatil (13.06.2007)

Mart 24th 2010 in Türkçe yazıları

Suat Töre

GEÇEN haftanın en ilginç turizm haberlerinden iki başlık.
İlki Almanya’nın önde gelen turizm sektör dergilerinden Turistik Report’un Almanya pazarında 12 tatil destinasyonunu değerlendirdiği özel rapordan alınmış. Bu destinasyonlar Balear Adaları, Türkiye, İspanya, Kanarya Adaları, Mısır, İtalya, Portekiz, Fas, Yunanistan, Tunus, Hırvatistan ve Bulgaristan.
Değerlendirmede Türkiye’nin, üçüncü sırada yer alan İspanya’yı geçerek Balear Adaları’ndan sonra ikinci sırada yer aldığı belirtiliyor. 12 destinasyon arasında Balear Adaları’nı sakın ayrı bir ülke sanmayın, orası da İspanya. Bu adalar Akdeniz’de Barcelona’nın hemen karşısında Menorca, Mallorca, Cabrera, Ibiza ve Formentera adlı 5 ada.
Hani bizim Bozcaada, Gökçeada gibi.
Alman turizminden yalnızca 34 jüri üyesinin değerlendirmesi ile oluşan Turistik Report’un bu haberini “Türkiye’nin turizmin önde gelen pazarlarıyla rekabet edebilme yeteneğinin ne denli güçlendiğini gözler önüne seriyor’’ diyerek yorumlayan gazetelerimiz göğsümüzü kabartmayı sürdürmeye de devam etmiş. Otel kalitesi, hizmet-fiyat dengesi, turistik çeşitlilik, pazarlama, altyapı, hizmet kalitesi, havaalanına ulaşım kolaylığı, imaj ve genel değerlendirme olmak üzere 9 ayrı kritere göre Alman turistlerin en çok tercih ettikleri destinasyonların başında Türkiye geliyor demiş.

Şimdi gelelim ikinci haber başlığına; 13 liraya 1 hafta tatil.
Haber şöyle sürüyor: “Avrupalı turistlerin, Akdeniz’de bir hafta tatil yapmasının maliyeti 13 liraya kadar düştü. Üstelik Uçak bileti de dahil.’’
Gelin burdan yakın.
Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkanı Ahmet Barut, bu fiyatlarda tur satışlarının imkânsız olduğunu belirtmiş. 5 sterline kadar olan bu rakamın vize parasından bile düşük olduğuna dikkat çekmiş..

Şimdi bu haberlerden sonra ülkemize haksızlık edildiğini düşünüyoruz. Almanların Türkiye’yi yalnız Akdeniz’de değil tüm dünyada ilk sıraya oturtmaları lazımdı!..
Öyle ya Akdeniz’in en temiz sahilleri bizde, en yeni ve güzel tesisleri bizde, en bol, en limitsiz “All Inclusive’’ler bizde ve de yalnızca günlük 13 lira.
“Almanların en çok tercih ettikleri ülke Türkiye’’ diyen Turistik Report’u yorumlayan bizim gazetelerimiz “Türkiye’nin turizmin önde gelen pazarlarıyla rekabet edebilme yeteneğinin ne denli güçlendiğini gözler önüne seriyor’’ diye yorum yapmışlar.
Türk’ün Türk’e yaptığı reklamın en güzeli ile göğsümüz yine kabardı!
Ama bizce yorumlarını “otelleri günlük 5 liraya verelim, dış pazarlar ile rekabette de ilk sırayı alalım’’ şeklinde de yapabilirlerdi!

Sahi, Türk vatandaşları tesislerimizde günlüğü kaça tatil yapabiliyorlar?
13 Liraya tatil yapabileceğimiz bir tesis var mı?
Ya da İngiliz’in, Alman’ın 13 liraya tatil yaptıkları tesise biz de rezervasyon yapabilir miyiz?
Bu sorularımıza yanıtları Sayın Barut verir mi acaba yoksa çok mu bekleriz?

e-mail:[email protected]

(13.06.2007)
requiredrequired - won't be displayed


Your Comment:

2007 pazarlamasında son turizm fuarları haziran ayı içersinde gerçeklesecek.
Eylül ayında tekrar başlayacak turizm etkinlikleri ile 2008 yılı pazarlama çalışmaları da yeniden start alacak.

Previous Entry

Haftanın haberleri şöyle:

TÜM dünyada tatil sezonunu açılısı ile birlikte turizm hareketleri hızlanıyor.

Next Entry