Suat Tore
World of Traveller

Türkiye Expo 2010 Şanghay’da Olacak mı? (22.04.2009)

Mart 29th 2010 in Türkçe yazıları

Suat Töre

GEÇEN hafta yolumuz Şanghay’a düştü. Hızla gelişen Çin’in turizm fuarlarınıizleme fırsatı bulduk. Bu fuarlara Bakanlığımızın Pekin’de bulunan ofisi ile katılıyoruz. Çinlilerin ülkemize ilgisi büyük. Pekin turizm ofisimizin Çince hazırladığı broşür, dergi… vs. tanıtım malzemelerini adeta kapışıyorlar.
Şanghay’da yaşayan Çinliler Nisan ayında önce WTF-World Tourism Fair’da ardından da IT&CM China MICE fuarında Turk turizmini tanıdılar..
Sanghay’ın önemli turizm fuarlarından biri olan WTF-World Tourism Fair de en iyi destinasyon ödülü Türkiye’ye verildi.
Bu yıl üçüncü kez duzenlenen IT&CM China fuarına da Türkiye bu yıl ilk kez bir stand ile katıldı ve MICE turizm olanaklarını Çinli turizmcilere sundu.
Türkiye’den katılımlarını sağladığımız Intra, Duru, Di-Ar, Pronto,Destination Forever temsilcileri bu yer olarak, Focus on Travel News ve Mee Turkey’i temsilen bizler basın olarak Aristo ve Erguvan Turizm’in temsilcileri Pekin’den gelerek ve THY da Sanghay ofisi ile bu fuarda yer aldılar.
Çin giderek büyüyen bir pazar. 2008 yılında yurtdışına çıkan Çinli sayısı 2 milyonu aştı. UNWTO 2020’de 100 milyon Çinlinin yurtdışına çıkacağını belirtiyor. Elbette bu pazarın zorlukları var. İki ülke arası uzaklığıyyla paralel ulaşım sorunlarının yanı sıra, Çin’in daha henüz uluslararası turizm fonksiyonlarına sahip olmaması da bu zorlukları oluşturuyor.
Özellikle Çinlilerin yurtdışı çıkışlarda eski rejimleri sırasındaki katı kurallara tabi olarak uzun bürokratik aşamalardan sonra seyahat etme haklarına kavuşmaları burada turizm yapmaya çalışan tüm seyahat acentaları gibi bizim acentalarımızın da işlerini zorlaştırıyor.
Çin hem büyüklüğüyle hem de bu yapısıyla çok farklı bir ülke. Bu ülkeyi ve pazarı tanımak uzun zaman gerektiriyor. Çin’de görev yapan turizmcilerimizin diğer Dünya ve Avrupa ülkelerinde olduğu gibi birkaç yılda bu pazarı tanımalari pek mümkün değil. Geçtigimiz yıllardan da tanıdığımız Mısır’ın Çin’de bulunan turizm direktörü bu yıl 8. yıla giriyorum, Çin pazarinda her gün yeni bir şey öğreniyorum diyor. Çin turizminin özelliklerine önümüzdeki haftalarda da bu köşede değineceğiz.
Ama bizim merakımız bir başka noktada yoğunlaştı. Gelecek yıl Mayıs ayında başlayıp Kasım ayına kadar sürecek Expo 2010 Sanghay’da gerçekleşecek.
Şanghay şu aralar tam bir inşaat şantiyesi gibi. Expo 2010 için tıpkı bir olimpiyat şehri gibi 5.3 km2’lik yepyeni bir Expo şehri kuruyorlar. Bu yeni şehir Shangay merkezine birkaç km mesafede. Şanghay’lılar metro, otel, kongre ve diğer sosyal merkez inşaatlarını hızla 1 Mayıs 2010 kadar bitirebilmek üzere gece gündüz 24 saat çalışıyorlar.
Geçen yıl da bu sıralar bu şehirdeydik ve geçen yıl gördüğümüz tüm inşaatların bitmiş olduğunu gördük, hayret ettik. Bu expo için bizi bir merkeze götürdüler ve aşama aşama son derece modern görsel teknikler ile bize expo’nun sunumunu yaptilar.Almanya, ABD, Fransa, İtalya, Arap ülkeleri… gibi ülkelerin expo’da yer alacak inşaat projelerini gördük. Bizim işe girişteki bayrağımız dışında henüz bir şeyimiz yok. Hem şışırdık, hem üzüldük.
Tüm dünyadan 70 milyon kişinin izleyeceği Expo 2010 Şanghay’da Türkiye kendi pavillion’u ile bu etkinlikte yer alacak. Görüştüğümüz yetkililer daha bir çalışmamızın olmadığnı söylediler. Expo çalışmalarının Dışişleri Bakanlığının tasarrufunda olduğunu da öğrendik. Kültür ve Turizm Bakanlığımızın bu projede olmamasona da hayret ettik. Yollar önce Hannover’de düzenlenen Expo da bizim Pavillion’umuzu görüp önce üzülmüştük. Ama sonrada o zamanki yöneticilerimizin şöyle güzel bir projeydi, böyle ilgi çekti gibi… Türk’ün Türk’e propagandasını duyup yoksa biz başka bir şey mi gördük diye yine hayretler içinde kalmıştık.
2010 kültür başkenti için de -Sahne Senin İstanbul- reklamlarını ülke içinde biz bize yaparak övündüğümüz, şurada 7 ay kalmasına karşı daha hâlâ üst yönetimini kurmaya çalıştığımız müthiş becerimizi de düşününce, Expo 2010 Şanghay içinde fazla iyimser olamıyoruz!
[email protected]

(22.04.2009)
requiredrequired - won't be displayed


Your Comment:

VİETNAM izlenimlerimize fuar sonrası yaptigimiz turları köşemize alarak devam ediyoruz.
Ilk durağımız imparatorluk şehri Hue oldu. Hanoi’den Vietnam Airlines’ın yeni Boeing’i ile 1.5 saatlik bir uçuş sonrası vardığımız Hue etrafı imparatorluğun kale ve kalıntıları ile çevrilmiş tarihi bir şehir.

Previous Entry

GEÇEN hafta Şanghay’ı yazmış ve bir yıl arayla bulunduğumuz bu kentdeki inanılmaz gelişimi de sizlere aktarmıştık. Kent bir şantiye görünümünde ancak gelecek yıl yapılacak Expo 2010 için konaklama yatırımlarını neredeyse bitirmiş.

Next Entry