Suat Tore
World of Traveller

Türkiye Yeni Rekorlara Koşuyor! (20.06.2007)

Mart 24th 2010 in Türkçe yazıları

Suat Töre

Haftanın haberleri şöyle:

TÜM dünyada tatil sezonunu açılısı ile birlikte turizm hareketleri hızlanıyor.
Türkiye’de mayıs ve haziran ayları ile birlikte bu yıl yine turizmde en gözde destinasyonlardan biri olacak.
Türkiye’nin turizmde en iyi rakamlara 2007 yılında ulaşıyor.
2005 yılı ilk 5 ayında 6 milyon 155 bin 113 kişi, 2006 yılı ilk 5 ayında 5 milyon 507 bin kişinin, 2007’nin ilk 5 ayında ise 6 milyon 410 bin 60 kişi Türkiye’ye geldi.
Türkiye’nin en önemli turizm merkezleri olan İstanbul ve Antalya’da bu artış oranları en hızlı değerlere ulaştı.
İstanbul’a gelen yabancı sayısı da geçen yılın ocak-mayıs ayları ile karşılaştırıldığında %26,3 arttığı görüldü.
Antalya’ya gelen turist sayısı ise 2 milyon 248 bin 432’ye ulaştı. 2006 yılında gelen turist sayısı 2 milyon 31 bin 842 olmuştu.
Yıl sonunda Türkiye turizmde en büyük değerlere ulaşarak rekorları kıracak gibi görülüyor.

Her şey çok güzel gözüküyor!..
Gerçekten öyle mi?
Otelciler Birliği Başkanı söyledi biz de geçen hafta yazdık. Güneyde yabancılar 13 YTL’ye kadar inen fiyatlarda her şey dahil günlük tatil yapabiliyorlar. Yani yatıyor, kalkıyor, sabah, öğle ve akşam yemeklerini yiyor, içkisini, meşrubatını içiyor hatta pastalı akşamüstü çayını da alıyor ve bu komik paralara tatilini yapıyor. Şöyle bir hesap yapın, ayda 390 YTL eder.
Yani adamlar yurtdışındaki evinde kalsa bu paraya birkaç gün yaşayamaz.
Diyeceksiniz ki tüm tesislerimiz böyle mi? Elbette değil ama katıldığımız fuarlarda, günümüzün iletişim teknolojisi ile internette ve uydu yayınlar ile gördüğümüz yabancı TV’erde 300 Eurolara 4 yıldızlı tesislerimizde 1 hafta her şey dahil şeklinde reklamları çok rahatlıkla yakalayabilirsiniz.
Çıkartın bu paradan uçak ve transfer.. vs paylarını kalan rakamlar 13 YTL’nin çok üstünde değildir.
Bu fiyatlar olduğu sürece yabancılar elbette ülkemize koşarak gelir ve bizde turizmde rekordan rekora koşarız!
Bu arada bir soru da biz soruyoruz. Okullar kapandı, bakalım bizim insanlarımız günlük kaç liraya tatil yapacaklar?

Turizmi devlet politikası şeklinde ele almadıkça, bilinçli pazarlama yöntemleri uygulamadıkça, kültüre, sanata, altyapıya, çevreye önem vermedikçe ve yalnızca turist sayısı ve gelsin dolarlar, eurolar şeklinde görmekle kendimizi kandırırız.
Alman bize gaz verir “Türkiye bu yıl Belaer Adaları’ndan sonra en çok tercih edilen ülke’’ der, biz de rekora koşuyoruz diye övünürüz.!
Yarın Berlin’de Moskova’da kahvaltısız 1 odaya 300-500 Euro verdiğimizde de fuar alanlarında oturup birbirimize dert yanarız.

Seçimler yaklaşıyor. Bizi yönetecekler arasında turizmci aday olmadığından şikâyet ediliyor.
O zaman biz bu şekilde konuşup yazmaya geçtiğimiz 20 yıldır yaptığımız gibi devam edeceğiz. Muhabbetimiz bitmeyecek, fuarlarda falan karşılaştığımızda turizmi devamlı kurtaracagız!

e-mail: [email protected]

(20.06.2007)
requiredrequired - won't be displayed


Your Comment:

GEÇEN haftanın en ilginç turizm haberlerinden iki başlık.
İlki Almanya’nın önde gelen turizm sektör dergilerinden Turistik Report’un Almanya pazarında 12 tatil destinasyonunu değerlendirdiği özel rapordan alınmış. Bu destinasyonlar Balear Adaları, Türkiye, İspanya, Kanarya Adaları, Mısır, İtalya, Portekiz, Fas, Yunanistan, Tunus, Hırvatistan ve Bulgaristan.

Previous Entry

GEÇEN hafta yazımızda niye milletvekili adayları arasında turizmci yok, sektör turizme sahip çıkmazsa turizm fuarlarındaki kahvehane sohbetlerinde yine turizmi kurtarıp dururuz diye yazmıştık. Konuya duyarlı turizmcilerimizden Deniz Tüfekçi hemen bir mail atıp turizmciler ne duymak ister? Çözüm istedikleri temel sorunları nelerdir? başlıkları ile önerilerini bize iletmiş.

Next Entry