Suat Tore
World of Traveller

TURSAB’ın Kültür Açılımı Yeterince Önemseniyor mu? (07.10.2009)

Mart 30th 2010 in Türkçe yazıları

Suat Töre

TURSAB, geçen yıl başlattığı günümüzün moda deyimi ile kültür açılımını başarı ile sürdürüyor. Bugüne kadar bazen bir sempozyum, bazen de yalnızca gezip, görüp, tanıma şeklinde gerçekleştirilen ve İstanbul’dan başlayarak ülkemizin değişik yörelerinde gerçekleştirilen bu kültür turlarının Van, İzmit, Kastamonu ve son olarak da Gaziantep ayaklarına katıldım.
İzmit dışında katıldığım diğer turların tamamı birer sempozyum şeklinde gerçekleşti ve bu sempozyumlarda, TURSAB’ın özenle seçtiği her yörenin özelliklerine uygun konuşmacılar ile o yörelerin kültürel zenginliklerini içeren çok faydalı bilgiler dinleyicilere aktarıldı. Bu sempozyumların tümünde çok ilginç turizm bilgileri edindim. Bir İzmitli olarak yalnızca bir gezi niteliği taşıyan İzmit turunda dahi, doğduğum şehre ait çok sayıda eski ve yeni turizm özelliklerini keşfettim.
Ancak gözlemlediğim bir noktayı belirtmeden geçmek istemem. Tüm bu toplantılara ne yazık ki o yörenin turizmcileri gereken ilgiyi göstermiyorlar. Vali başta olmak üzere yerel yönetcilerin tamamının katıldıkları bu toplantılara yörenin otelcileri, acentecileri, turizm öğrencileri… vd turizmcilerini pek göremiyoruz.
Son olarak da geçen hafta sonu Gaziante’te yörenin kültürel değerlerinin ön plana çıkarıldığı bir sempozyum düzenlendi. TURSAB Kültür Turizmi Komitesi Başkanı Faruk Pekin, TURSAB Başkan Danışmanı arkeolog Prof Dr. Refik Duru, gazeteci Coşkun Aral, Ekonomist Mustafa Sönmez, Gaziantep Kültür ve Turizm Müdürü Salih Etiloğlu ve TURSAB GAP Bölgesel Yürütme Kurulu Başkanı Fikret Murat Tural konuşmacı olarak katıldı.
Başta Vali olmak üzere Belediye Başkanı ve hatta Emniyet Müdürü toplantıyı sonuna dek ilgiyle takip ettiler.
Ayrıca Gaziantep Emniyet Müdürünün söz alarak “Bilgi edinmek ve bir emniyet mensubu olarak turizm için neler yapabilirim diye toplantıya katıldım” sözleri beni hem şaşırttı hem de böyle bir emniyet müdürü tanıdığım için gururlandırdı.
Oysa çoğunluğu A grubu 54 turizm acentesi ve bir o kadar otelin olduğu Gaziantep’in bu acente ve otel müdürlerinden birkaçı dışında toplantıya ilgi göstermemişlerdi.
Sayıları 20 kadar da Gaziantep Üniversitesi turizm yüksek okulu öğrencisi toplantının sonunu beklemeden salondan ayrıldı. Oysa toplantı yalnızca 3 saat olarak çok kısa programlanmış ve duyurulmuştu.
Ancak herhalde Gaziantepli meslektaşlar çok yoğundular ki sempozyuma yarım günlerini dahi ayıramadılar!
İstanbul’dan kültür turizmi yapan en önemli acentacıların hem de sahip ya da üst düzey yöneticileri ile katıldıkları bu toplantıda iş olanaklarını artırma fırsatı ayaklarına kadar gelen Gaziantepli turizmcilerin ilgisizliği de şaşırtıcı idi. Ayrıca turizm basınının İstanbul’dan gelen temsilcilerini tanıma olanağını da kaçırmış oldular.
İlgisizliğin bir de daha üst düzey boyutu var. Bu köşede daha önce de birçok kez yazdık. İşte size 20 Ağustos 2008’de yazdıklarımız.
“Kastamonu’da, Van’da, İzmit’te çalınıp çırpılan, önlem alınması gereken korunmaya muhtaç inanılmaz değerlerimiz var. Bu değerler yabancıların elinde olsa turist akınına uğrar.
İşte bu yüzden TURSAB’ın bu gezilerinde bakanlıktan yetkili en az bir kişinin de bulunup sorunları not alıp, bakana ve bakanlığın ilgili birimlerine iletmek üzere bulunmasında yarar var. Aslına bakarsanız bu sempozyum ve info gezileri bakanlığın görevleri arasında olmalı. Tanıtım yalnızca yurtdışında yapılmaz. Ülke tanıtımı için yalnızca yurtdışından acente ve medya mensupları çağırıp ve onları hep bilinen yerlere götürmek yeterli değildir. Bakanlık yeni turizm ürünleri için yön gösterici ve teşvik edici olmalı, ülkenin diğer bölgelerini önce yerli yatırımcı, yerli acente ve yerli medyaya tanıtmalıdır.”
Gaziantep’te de Bakanlığa düşen önemli bir görev daha var. Zeugma Müzesi. Bu muzenin çok çabuk bitirilmesi gerek. Mevcut müze yetersiz ve her an bir hırsızlığa davetiye çıkartıyor. 1 saatlik gezimiz sırasında birkaç kez elektrik kesildi ve jeneratörün devreye girmesi dakikalar aldı. Bu sürede o zengin mozaik koleksiyonların taşlarından eser kalmayabilir. Ayrıca sergileme yöntemi yanlış. Ziyaretçilerin elle teması kesinlikle önlenmeli. Sergileme şekli elle temasa kesinlikle olanak vermemeli. Böyle sergileme olmaz.
Hiç değilse gidin Tunus mozaik müzesini görün.
Son gün gezebildiğimiz için Gaziantep belediye başkanına da yüz yüze söyleyemedik o nedenle yazalım.
Bey mahallesinin sokak adları olmamış sayın başkan!. Güzelim taşlara sokak adları yazılmışken mavi tenekelere 2. kez yazılmış sokak adları da ne oluyor?
Kahramanlarının Kalesiyle, Bey Mahallesi’yle, Zeugma Mozaik Müzesi ile, Rumkale’siyle Halfeti’siyle Karkamış’ıyla, Yesemef’iyle…. Gaziantep çok özel bir kultur destinasyonu olabilir. Hatta yalnızca çok iyi tanıtılacak – Gypsy Girl- ile de yerli ve yabancı milyonlara ev sahipliği yapabilir.
Ama bu ancak eldeki değerlerimize sahip çıkarak, onları koruyarak olur. Bu nedenle önce Antepli dostlara büyük görev düşüyor. Mevcut değerlerinizin farkında olun, onlara sahip çıkın ve koruyun. Bugün Zeugma’nün yüzde 25’i sular altında ise bunun sebebi önce sizlersiniz. Ayağınıza kadar gelen turizmcileri ihmal etmeyin. Birlikten kuvvet doğar.
Bir öneri: Zeugma’yı sular altına sokan bu barajı bir İtalyan şirket 15 yıl işletecek ve elektriği bize satacak. Sular altında kalan Zeugma’nın yüzde 25’i acaba fanus içine alınıp bir sualtı müzesi olarak ziyarete açılamaz mı? Bu İtalyan şirket sponsorluğa zorlanamaz mı? Bu çok mu ütopik bir öneri olur?
Gaziantep yalnızca kebap ve baklavayla taniıtalamayacak kadar zengin bir şehrimiz. Bunu fark etmeliyiz!
e-mail:[email protected]

(07.10.2009)
requiredrequired - won't be displayed


Your Comment:

ÇUVALDIZI önce yine kendimize batıralım. Bizim mesleğin de artık çivisi çıktı. Herkes reyting peşinde, herkes gündem değiştirmek için akla ziyan işler yapıyor. Kimi söylenmemiş sözleri söylenmiş gibi yazıyor, kimi de tamamen uyduruyor, kimi işine geldiği gibi anlıyor ve yazıyor, kimi de ince hesaplara göz kırpıyor!

Previous Entry

MISIR’ın turizmdeki atağını geçtiğimiz haftalarda defalarca yazdık. Önceki yıl Çin pazarında ve bu yıl da tamamen bizim kontrolümüzde olan Rusya pazarında, turist sayısında bizi önce yakaladılar ve sonrasında da geçtiler.

Next Entry