Suat Tore
World of Traveller

Üç Fuar, Dört Şehir (17.10.2007)

Mart 24th 2010 in Türkçe yazıları

Suat Töre

GEÇTİĞİMİZ iki hafta içinde davet aldığımız 3 uluslararası fuarı gezmek üzereyollara düştük.
Önce Moskova’daki Leisure Fuarı’na katıldık. Artık, hem eylül ayında hem de mart ayında gerçekleşen iki fuarın, ikizleri de var. Moskova’nın iki ayrı fuar merkezinde gerçekleşen bu fuarlar takvim olarak da aynı günlerde gerçekleşiyor. Hatta, eylül ayındaki fuarların isimleri de aynı.
Ruslar, yıllardır İstanbul’da ayrı tarihlerde de olsa iki fuar düzenleyerek sık sık eleştiriler yazan bizleri de şaşırtıyorlar. Hatta öyle ki Moskova’ya gelen turizmciler de hangi fuarı izleyeceklerini, hangisine katılacaklarını bilemiyorlar.
Bizim izlediğimiz Moskova merkezine yakın olan fuar alanında yapılan Leisure’da, bu yıl Turizm Bakanlığı’mız yer almamıştı. Bakanlık, eylül ayında birine, mart ayında diğerine katılma kararı alarak adalet dağıtmış. Ama Rusya gibi önemli pazarda, hele bu yıl ilk sıraya yerleşen Rus pazarında, bu karar yanlış olmuş. Zira her iki fuarı da gezen Türk turizmciler, bakanlığın yer almadığı, bizim de katıldığımız fuarın çok daha etkin olduğunu vurguladılar.
Rusların bu akla sığmayan fuar anlayışı nedeniyle belki de bakanlığın bir süre her iki fuara da katılması gerekiyor. Sonraki yıllarda etkinliği fazla olanda yer alınabilir.
Moskova’dan edindiğimiz izlenimler, 2008 içinde Rus turist sayısının artacağı yönünde. Tur operatörlerimiz, Rusya’nın outgoing turizmini ele geçirmişler. Yalnızca Türkiye değil; Mısır, Tunus, Tayland gibi pazarlar da bizim turizmcilerimizin tekelinde.
Ancak tehlike, tur operatörlerimizin acımasız rekabetinde. Bu hem Ruslar’da güven konusunda olumsuzluklar yaratırken hem de bizim fiyatlarımızı aşağıya çekiyor.
Moskova’dan sonra geçen yılda davetli olduğumuz geleceğin destinasyonu Kamboçya-AITEX Fuarı’nı, bir kez daha izledik. Bu yıl Kamboçya Turizm Bakanlığı’nın yine Siem Reap Kenti’nde organize ettiği fuar, geçen yıla göre daha profesyonel ve daha çok hosted buyer’i ile büyüyor. UNESCO’nun koruması altındaki tarihi zenginlikleri ile Kamboçya, gelecek 10 yıl içinde en önemli destinasyon olarak milyonları ağırlayacak. Bu nedenle yabancı yatırımların, uluslararası zincir otellerin sayısı hızla artıyor.
Vietnam’ın Ho Chi Minh Şehri’nde bu yıl 3’üncüsü düzenlenen ITE’ye ise ilk kez katıldık. Daha profesyonelce organize edilmiş olan programı ile ITE de Kamboçya gibi Vietnam’ın gelecek yıllarda turist sayısını hızla artıracak bir etkinlik olmuş. Ho Chi Minh başkent Hanoi’ye göre daha gelişmiş bir şehir ve neredeyse tüm uluslararası otel zincirleri şehrin merkezinde yerlerini almış.
Kamboçya ve Vietnam’daki turizm fuarlarını haber verdiğimiz bizim ‘outgoing’ci turizmcilerimizin birçoğu, fuar organizasyonlarına katılma sözü verdikleri halde, bu iki fuara da gelmediler. Ücretsiz otelleri, transferleri, yemekleri, tur programları yapılan; ama gelmeyerek ev sahiplerinin organizasyonlarını altüst eden bizim turizmcilerimizin gayri ciddiliklerine ne demeli? Turizmcilerimize güven ile ilgili düşüncelerinin dışında çok da ayıp ettiler.
Bu üç şehirde gerçekleşen fuarların dışında yol güzergâhımızda konaklama zorunluluğumuz olan ve basınımızda şu sıralar çokça gündeme gelen Malezya’nın Kuala Lumpur Kenti’nden de birkaç kelime yazalım.
Benzetilmek istemediğimiz Malezya’yı bu kez de ramazan ayında gördük. Malezya’ya benzemek istemeyenlerin gidip Malezya’yı görmelerini öneririz.
Temizliği, modern şehir düzeni, her alanda ucuzluğu, güveni, asayişi ile örnek alacağımız o kadar çok özelliği var ki… İşte bu yüzden turist rekorları kırıyor. Yabancı yatırımlar ve sermaye akıyor. Müslüman Malayı, Çinlisi, Hindusu da ramazan ayında birbirine saygı duyarak birlikte, hoşgörüyle ve barış içinde yaşıyor.
Her gidişimizde Malezya’nın gelişen modern yüzünü, şehircilik anlayışını, insana saygılarını gördükçe ülkemizi ve bizi yönettiklerini söyleyenleri anmadan edemiyoruz.
e-mail:[email protected]

(17.10.2007)
requiredrequired - won't be displayed


Your Comment:

UZUN seyahatlerimizde turizmci dostumuz Deniz Tüfekçi’nin mailini köşemize alacağız yine!
Önce anlaşalım, bu yazdıklarımız aramızda kalacak!

Previous Entry

BU hafta uzaklardan yine sevgili Deniz Tüfekçi’nin mailini köşemize alıyoruz.
Diyanet İşleri Başkanlığı Hac Dairesi, Diyanet Vakfı’nın yaptığı işler arasında hac organizasyonu, organizasyon ne kelime, hac seferi var.

Next Entry