Suat Tore
World of Traveller

Uzakdoğu’da Sabır Gerek (01.05.2009)

Mart 29th 2010 in Türkçe yazıları

Suat Töre

GEÇEN hafta Şanghay’ı yazmış ve bir yıl arayla bulunduğumuz bu kentdeki inanılmaz gelişimi de sizlere aktarmıştık. Kent bir şantiye görünümünde ancak gelecek yıl yapılacak Expo 2010 için konaklama yatırımlarını neredeyse bitirmiş. Tüm dünyadan sadece Şanghay’a gelecek turist sayısını tekrarlayalım tam 70 milyon.
Bakalım İstanbul yıllardır yöneticilerinin hedef olarak gösterdigi 10 milyon turisti ne zaman ağırlayacak!
Şanghay’da eski bir yapı, eski bir bina göremedik. Abartmıyoruz ne havaalanından şehir merkezine gelişimizde, ne merkeze 20 km kadar uzaklıkta bulunan otelimize farklı yollardan gidip gelirken ve ne de katıldığımız turlarımızda!
Ortadoğu ülkelerinde bulunan değişik mimari yapıları, gökdelenlerin farklı örneklerini biliyoruz. Şanghay’da bunların en modernlerini, inanılmaz sayıda ve inanılmaz çeşitlilikte gördük. Burgu binalar, konkav binalar, helezon binalar… vs. Görmek gerekir!
Şanghay ile beraber Çin turizmini uzun uzun anlatacağız. Çünkü Çin pek yakında dünya turizminin ilk sırasında yer alacak. İşte size kısa bilgiler.
– 2020’de Çin Devleti 180 milyon turist çekmeyi ve 100 milyon dolar gelir elde etmeyi planlamakta, turist gönderen ülke olmaktan çok turist çeken ülke olmak istemektedir.
– Çin 2020’de Fransay’ı geçerek en çok turist alan ülke olmak istemektedir.
– WTO, 2020 yılında 100 milyon Çinli’nin yurtdışına çıkacağını ifade etmektedir.
– Çin Devleti önümüzdeki 20 yılda 300 milyon vatandaşının hangi ülkelere ne miktarda gidebileceginin planlamasını yapmaktadır.
Çin’de turizm devlet kontrolünde yapılmaktadır.
– 2005’te Çin’e 120, 2007’de 131 milyon deniz aşırı turist girişi olmuş ve sırasıyla 30 ve 42 milyar dolar turizm geliri elde edilmiştir. Deniz aşırı gelen turistlerin %20’si yabancı ülkelerden olmuştur. 2006’da Çin’i 22 milyon, 2007’de 26 milyon yabancı ziyaret etmiştir. İç turizmle beraber Çin’in toplam turizm geliri 150 milyar USD civarındadır.
– Çin’de iç turizm 1.6 milyar kişi ve 107 milyar dolar gelir düzeyindedir.
– Çin’de 10.481 yıldızlı otel, 1.2 milyon turistik oda, 2.4 milyon turistik yatak ve 530 yabancı otel zinciri ve 1364 uluslararası çalışan seyahat acentesi ve 13.361 toplam seyahat acentesi bulunmaktadır.
– Turizmde çalışan sayısı 6 milyon kişi civarındadır. 4 ve 5 yıldızlı otel sayısı 1250 civarındadır.
– Çin’den ADS (Resmi Turizm Destinasyonu) statüsü kazanmış ülke sayısı 130 ülkeye ulaşmıştır. Türkiye ADS statüsünü 2002’de 32.sırada almıştır.
– 2005’te Çin’den yurtdışına 31 milyon, 2006’da 34 milyon kişi çıkmış, 2007’de ise 40.9 milyon kişi çıkış yapmıştır.
– Çin’den yurtdışına yapılan çıkışların %89’u Asya ülkelerine, %5’i ise Avrupa ve Akdeniz’e, %2.5 Amerika kıtasına ve %0.3 Afrika kıtasına olmaktadır.2006’da Avrupa’ya giden turist sayısı 1.9 milyon kişi, 2007’de 2 milyon (%7 Artış) olmuştur. Asya ülkelerine gidenlerin %75’i Hong Kong ve Macau’ya gidenlerdir.
İşte Çin ile ilgili ilk yazacağımız bilgiler bunlar. Evet diğer Uzakdoğu ülkeleri gibi Çin ile turizmde en büyük zorluk ulaşımda. Ancak son yıllarda ulaşım da artık seyahatlerde sorun olmaktan çıkıyor. Tüm dünyada havayolu şirketleri arasındaki büyük rekabet, düşük fiyatlı havayolu taşımacılığının artması mesafeleri adeta kısaltıyor, dünya küçülüyor.
Turizmcilerin sık kullandığı bir deyimi yine Çin için daha önce de yazmıştık. “First come, First Served’’. Yani “ilk gelen kazanir’’. Bu deyime bir de “sabır’ı ekleyeceğiz. Çin turizmde çok farklı bir pazardır. Bu nedenle bu pazarı öğrenmek için daha uzun zaman süresi gerekecektir. Uzun zaman da sabır gerektirir. Bu tüm turizmcilerimiz için yani acentacısından, havayolcusuna, yatırımcısından burokratına kadar geçerlidir. Haftaya anlatacağız.
[email protected]

(01.05.2009)
requiredrequired - won't be displayed


Your Comment:

GEÇEN hafta yolumuz Şanghay’a düştü. Hızla gelişen Çin’in turizm fuarlarınıizleme fırsatı bulduk. Bu fuarlara Bakanlığımızın Pekin’de bulunan ofisi ile katılıyoruz. Çinlilerin ülkemize ilgisi büyük. Pekin turizm ofisimizin Çince hazırladığı broşür, dergi… vs. tanıtım malzemelerini adeta kapışıyorlar.

Previous Entry

GEÇEN hafta Uzakdoğu pazarını yazmaya başlamış ve bu hafta da sürdüreceğiz demiştik. Ancak gecçen hafta yolumuz Arap pazarının en önemli fuarı ATM icçin Dubai’ye düştü.
Ama keşke düşmez olsaydı…

Next Entry