Suat Tore
World of Traveller

Uzakdoğu’nun Yeni Destinasyonu Vietnam -1- (08.04.2009)

Mart 29th 2010 in Türkçe yazıları

Suat Töre

BU hafta Asya kıtasında gerçekleşen çok önemli bir turizm etkinligi olan -Asya Turizm Forumu -ATF den sonra yaptığımız gezilerde gördüklerimizi konu edeceğiz.
ATF’in bu sene evsahibi Vietnam’ın başkenti Hanoi idi. İki yıl önce bir başka fam trip sonrası 2 gece kaldığımız Hanoi’de bu yıl 4 gece kalarak ham ATF’i hem de başkenti daha iyi tanıma fırsatı elde ettik.
Hanoi’deki otelimiz Sheraton oteli, şehir merkezine uzak olmayan ama aynı merkeze uzun bir zaman diliminde ulaşılabilen bir lokasyonda yer alıyordu.
Vietnam için mesafeler ne kadar yakın olursa olsun inanılmaz trafik nedeniyle mutlaka gitmek istediğiniz yere kaç dakika (daha doğrusu saat) içinde ulaşabileceğinizi önceden öğrenmenizi tavsiye ederiz. Trafik, motorsiklet ve bisikletlerin egemenliğinde. Şehrin nüfusu kadar motorsikleti aynı anda şehrin yollarında görebilirsiniz. Bu nedenle ulaşım 5-10 km.lik bir mesafe için bile bazen saatleri bulabiliyor.Elbette işe gidiş ve çıkış saatlerinde bu yoğunluk daha da artıyor.
Vietnam turizmi yeni öğreniyor. Bunu bir turist olarak hemen her yerde fark ediyorsunuz.
Öncelikle Çin kadar olmasa da lisan bilen sayısı az. Turistik yerler dışında lisan sıkıntısını yaşıyorsunuz. Lokantalarda, menülerde, taksi de hatta otellerde. Ancak insanlar yardımsever ve sorunlarınızı çözmek için ellerinden geldiğince gayret gösteriyorlar.
Kaldığımız Sheraton oteli yeni bir otel. Odalar, restoran ve barlar gayet iyi. Ancak yabancı yöneticilerle de yönetilmesine rağmen hizmet çok zayıf.
En büyük sıkıntıyı işimizde yaşadık. 5 yıldızlı tesiste bizim gibi çeşitli ülkelerden gelen medya mensupları elbette internet kullanıyorlar. Ancak tesisin saat 24 de internet vericileri susturuluyor. Lobide, kafede vs.
internet alamıyorsunuz. Business Center kapatılıyor. Yöneticiler de bunu olağan karşılıyorlar.
Çeşitli konulardaki şikayetlerimizin en başına interneti yazdık.
Hanoi sevimli bir şehir. Kalabalığa ve trafik zorluklarına karşı yaşayan bir şehir. Şehrin merkezindeki göl kıyısında bulunan kafe ve restoranları, her ürün grubuna göre cadde ve sokaklara bölünmüş alış veriş merkezleri (ipekciler caddesi, hediyelik eşyacılar caddesi vs), otellerdeki talih oyunları merkezleri ve gece kulüpleri (Fortuna oteli öneririz) ile turistleri konuk ediyor. Müzeleri ve Ho Chi Minh meydanı ve anıtı gibi tarihi yerleri, ile yapacağınız üç günlük bir Hanoi konaklaması başkent için yeterli olacaktır.
ATF fuar merkezi mütevazi yapısıyla fuar ve toplantılara ev sahipliği yaparken organizasyon da büyük aksaklıklar yaşandı. Vietnamlıların turizmi bilmemelerinden dolayı da katılımcı ve konuklar çok sıkıntılar çektiler.
Vietnam’dan dönüş biletimizi ATF sonrasi fam turuna gore ayarlamıştık. Ancak zorlu 2 günlük uğraşlardan sonra bu turda yerimizi alabildik.
ATF sonrası düzenlenen fam trip ile başkent Hanoi’nin güneyinde Çin denizi kıyılarında bulunan sahil şehirlerine yaptığımız geziler önümüzdeki haftanın yazısını oluşturacak.

[email protected]

(08.04.2009)
requiredrequired - won't be displayed


Your Comment:

GEÇEN yazılarımızda Mart ayı sonunda 2009 yılının turizmini daha iyi görebileceğiz demiştik.. Mart ayı bitti ve artık onumuzu biraz daha net görebiliyoruz. Mart ayında ülkemizin en önemli iki pazarı olan Almanya ve BDT ülkelerinde gerçekleşen turizm fuarlari geçen yıllardaki kadar net olmasa da bu yıl için de yine bize önemli ipuçları veriyor.

Previous Entry

VİETNAM izlenimlerimize fuar sonrası yaptigimiz turları köşemize alarak devam ediyoruz.
Ilk durağımız imparatorluk şehri Hue oldu. Hanoi’den Vietnam Airlines’ın yeni Boeing’i ile 1.5 saatlik bir uçuş sonrası vardığımız Hue etrafı imparatorluğun kale ve kalıntıları ile çevrilmiş tarihi bir şehir.

Next Entry