Suat Tore
World of Traveller

Vah Van Vah… – (13.08.2008)

Mart 29th 2010 in Türkçe yazıları

Suat Töre

TÜRKİYE Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB) Kültür Turizmi Komitesi’nin çok yararlı bir şekilde ulkemizin değişik yörelerinin kültür turizmi olanaklarını ortaya çıkardığı ve gündeme taşıdığı sempozyumlardan bir yenisi temmuz ayının son haftasında Van’da gerçekleşti.
Bu sempozyumlardan bir önceki olan, Kastamonu’da gerçekleşen sempozyuma katılmış, hem hiç görmediğimiz bu yemyeşil ilimizi tanımış ve hem de bu ilimiz ve çevresinin kültür ve turizm zenginliklerini bu köşede sizlere aktarmıştık.
Van Ticaret ve Sanayi Odası tesislerinin güzel toplantı salonlarının birinde gerçekleşen son sempozyumda yine katılımcılar Van ve çevresinin kültür ve turizm değerlerini masaya yatırdılar.
Kastamonu’da salon tüm yörenin büyük ilgisi ile tıklım tıklım dolu iken, Van sempozyumunda salonun çoğunluğunu İstanbul’dan gelen biz turizm gazetecileri ve acentalar oluşturacak sayıda yörenin ilgisinden uzaktı.
Oysa aynı tarihte Van’da bulunan, üstelik Vanlı olan Milli Eğitim Bakanı da sempozyuma katılmış, turizm okulu açılması için de ilk harcı atmıştı.
Doğrusu bu ilgisizligi çok garipsedik. Vanlı otelci ve acentacıların bile sempozyuma fazla ilgi göstermemesi bizi çok şaşırttı.
TÜRSAB Başkanı Başaran Ulusoy’un da söz ettigi gibi Van havzası Doğu Anadolu turizminin lokomotifi olmalı. Yöreye THY ve özel havayollarınca sağlanan uçakla ulaşım olanağı gayet iyi.
Bizim kısıtlı zamanımızda ancak görebildiğimiz Akdamar ve Van Kalesi gibi iki inanılmaz kültürel zenginliğin dışında, hem Van ili içersinde hem de yakın çevrede çok sayıda tarihi mirasa ulaşım için Van mükemmel bir bağlantı noktası.
Anadolu’nun hem istihdam hem de gelirinin artması günün birinde turizmden sağlanacaktır. Bunun altında Anadolunun zengin kültürel ve turistik değerleri yatmaktadır. Bu değerler bir maden gibi gün ışığına çıkmayı beklemektedir. En çok gelir bırakan turizm çeşidi olan kültür turizmi de Anadolu’nun en önemli gelir kaynağıdır.
Umuyoruz ki Vanlılar da kısa sürede bunun farkına varırlar ve Van Gölu gibi doğal güzellikleri ile birlikte bu kültürel zenginliklerini turizm ile pekiştirirler.
Bulunduğumuz sırada aynı oteli paylaştığımız Hong Kong ve Tayvanlı turistlerin dışında özellikle Japon turistlerin de ragbet ettiği Van’a daha fazla sayıda turist için yatak sayısının artırılması gerekiyor. En azından bir beş yıldızlı otel de zengin turist için yapılmalı.
Akdamar restore edilmiş. Ancak girişler düzensiz. Van Kalesi’nin girişinde öğrencilerden bir gönullu rehberler ekibi kuran Van Emniyet Müdürlüğü’nü kutlarız. Bir yandan ögrencilere kültür ve turizm bilincini yerleştirmiş olurken ayrıca yabancı turistlere rehberlik de yaptırmış oluyorlar ve üstelik kalenin de korunmasına katkı sağlıyor. Özellikle turist yoğun olan yaz aylarında okulların da tatile girmesi ile ögrencilerden oluşturulacak bu gönullu rehberler Anadolu’daki diğer turistik yörelerimizde de uygulanabilir. Bakanlığın bu konuda teşvik edici olmasında yarar var.
Sempozyuma Vanlıların ilgisizliği ile katılımın az olmasının dışında bizi üzen bir diğer konu da sempozyuma konuşmacı olarak katılan Yüzüncüyıl Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Aynur Özfırat’ın konuşmasında duyduklarımız oldu.
Kazılar sırasında karşılaştıkları zorlukların dışında yöredeki kaçak kazılarla oluşan büyük arkelojik kıyımlar ve çok sayıda eserin ya yurtdışına kaçırılması ya da hazine avcılarına satılması, Van Müzesi’nin deposunda 45 bine yakın eserin çürümeye terk edilmesi, Van Kalesi Höyüğü’nün otopark olması, Akdamar Kilisesi’nin bahçesindeki eserlerin koruma önlemi alınmadığı için zarar görmesi… gibi duyunca hayrete düşüp, üzüldüğümüz konular da yazı başlığımızın diğer nedeni oldu.
Sempozyumun son konuşmacısı Coşkun Aral’ın da vurguladıgı gibi dünyanın hiçbir ülkesınde ülkemizin sahip olduğu kadar zengin tarihi ve kültürel değeri biz de bugüne kadar yaptığımız seyahatlerin hiçbirinde görmedik.
Ama sahip olduğu değerleri koruyamayan bir başka ülke de herhalde yoktur!
e-mail:[email protected]

(13.08.2008)
requiredrequired - won't be displayed


Your Comment:

ÇİN pazari izlenimlerimizi tamamlıyoruz.
Ülkemizde Çin pazarında çalışmak üzere belge almış ve Çin Ulusal Turizm Örgütü’ne (CNTA) kaydını yaptırmış 400’e yakın acenta bulunmakla beraber Çin’de faaliyet gösteren 3-4 Türk kökenli acenta buyor.

Previous Entry

BAŞLIĞIMIZ size spor müsabakalarındaki bir seyirci sloganı gibi gelebilir.
Ama biz bu köşede turizm yazıyoruz ve burada Kültür ve Turizm Bakanlığımıza seslenmek istiyoruz.

Next Entry