Suat Tore
World of Traveller

Ve Turizmcilerin AKP’den Bekledikleri (01.08.2007)

Mart 24th 2010 in Türkçe yazıları

Suat Töre

GEÇEN hafta AKP’nin galip çıktığı seçim için yayınladığı beyannamedeki Turizm bölümünü konu etmiştik. Bu hafta turizmcilerin bize gelen maille ile beklentilerini aktaracağız.
– 12 Ay turizm icin Makro Plan yapılmalı.
– Sömestr ve yaz tatilleri bölgelere göre ayrılsın; Uludağ 15 Şubat’ta gecelik 300 YTL, 16 Şubat’ta 50 YTL. Müfredat kaç günse aynı kalsın ama sömestr 15 gün aralığından 2 aya “yayılsın”. Yaz tatili de 4,5 aya. Sadece iç turizm yüzde 25-30 artar.
– Kumarhaneler açılsın, Türkler girmesin, denetimleri sıkı olsun.
– Hanut resmileşsin, faturalaşılsın. Hem dedikodusundan kurtulalım hem de turist başına eksi 200-300 dolar fiyat verenler bir ortaya çıksın. 3-5 acente “sürüm” adı altında “kıyım” yapamasın. Ülke layık olduğu fiyata pazarlansın.
– Kamu kampları özelleştirilsin. Geceliği Sabah-öğle-akşam yemeği dahil 8-10 YTL kamplar var. Kim gidiyor? Üst düzey yönetici. Aslında parasını kim ödüyor? Sen-ben, vergi veren işçi-memur. Özelleştirilsin! Parası her sene işçiye-memura tatil parası olarak ödensin. Alın size 100 milyar dolar, alın size turizme girecek 200 küsür bin yatak, alın işçiye-memura para, alın iç turizme müşteri.
– Senede ortalama sadece 35 gün kalınan ama 365 gün belediye hizmeti verilen ikinci konutlar yani yazlıklar tüm dünyada olduğu gibi ağır vergilendirilsin. Bu, sayıları milyonları bulan “Yazlıkçılar müşterimiz olsun.” Ülkemizi tanısın, yazlıklar ekonomimize, turizme kazandırılsın.
– Türkiye’nin tanıtım bütçesi 135 milyon dolar, Mısır’ın 25. Ama bizden 10 katı güzel tanıtıyorlar ülkelerini. Bütçemiz daha faydalı harcansın. Mumya filmi gişe rekoru kırdı, Kleopatra kitapları best-seller oldu, Piramitlerin önünde klipler boşuna çekilmedi.
– Müze girişlerine kontör’ü bırakın, kredi kartı POS makinesi dahi koyduramadık. Anadolu’da bakkalda bile var. Topkapı’da, Göreme’de yok! Böylece milyonlarca doları bulduğu söylenen kaçak girişler önlenir.
– Devlet (Diyanet İşleri) benim paramla bana rakip. HAC, UMRE Turu düzenliyor. Otel, motel, uçak, transfer, otobüs, rehber vs. ayarlıyor. Ses çıkaran yok. Çünkü bazı cemaatler buradan besleniyor. Bizlerden kişi başı para alınsın, ama tur düzenlemek, 1618 sayılı yasaya göre diyanetin değil biz seyahat acentelerinin görevidir.
– THY, IATA acenteleri vasıtası ile diğer acentelere birer POS makinesi koyarak veya internet şifresi vasıtası ile satış noktalarını arttırsın.
Diğer tüm yerli ve yabancı havayollarını kolayca satabilen 4800 seyahat acentesi THY bileti de satabilsin. THY’de gelişsin. Satmak zorunda bırakıldığımız yabancı havayolları değil.
İstekler böyle sıralanıyor. Ve turizmciler ayrıca önemli bir not da ekliyorlar: AB ülkelerinde yapılan anketlere göre; Türkiye’ye gelmiş olan AB vatandaşlarının yüzde 97’si Türkiye’nin AB’ye girmesini destekliyor. İşte turizmin önemi bu kadar büyük..
[email protected]

(01.08.2007)
requiredrequired - won't be displayed


Your Comment:

HEPİMİZİN merakla beklediği seçimler yapıldı ve sonuçta AKP kazandı.
Her yıl ülkemize giren dövizin üçte birini kazandıran, 40 kadar sektörün lokomotivi olan, ülke istihdamında en önemli rolü üstlenen, ülke olarak girmek istediğimiz AB’ye çoktan girmiş olan turizmcilerimiz bu seçimlerde ne yazık ki kaybeden grubu oluşturdu.

Previous Entry

2010 Avrupa Kültür başkentlerinden biri de Istanbul. Son yıllarda Avrupa’nın da en popüler metropollerinden de biri. Yalnızca Boğaziçi ile bizce de dünyada gördüğümüz yüzlerce şehrin içinde en güzeli.

Next Entry