Suat Tore
World of Traveller

WTM (II) (05.12.2007)

Mart 24th 2010 in Türkçe yazıları

Suat Töre

GEÇEN iki haftadır yılın son büyük fuarı WTM’nin sosyal yönlerini, basın toplantılarını, davetlerini yazdık. Bu hafta biraz daha marketing -pazarlama- tarafını ele alacağız.
İngiliz pazarı ülkemizin Almanya ve Rusya’dan sonra 3. büyük pazarı. Bu yıl ekim ayı sonu itibarıyla da 1.840.000 bin adalıyı ülkemizde ağırlamışız. Yıl sonunda bu rakam 2 milyonlara da ulaşır. Ve olağanüstü haller olmaz ise Adalılar 2008’de bu rakamı da geçerler.
Nitekim bu gelişmeyi gören THY Londra’dan Bodrum, arkasından İzmir ve Antalya’ya direkt seferler koyuyor. İngiliz havayolu BA da gelecek yıl Antalya direkt seferlerine başlıyor. Ama geliri ve fiyatları tabii sormayacaksınız. Bir kola kutusuna 2 pipet daldıran İngiliz çiftleri özellikle çok sevdikleri Bodrum ve Marmaris’te izlemeye devam edeceğiz.
Diğer ülkelere gelince; başta İspanya ve İtalya ve bu yılın fuar sponsorlarından Yunanistan hem güzel stantları, hem de düzenledikleri davet ve toplantılar ile dikkat çeken ülkelerin başında yer aldılar. Tabii WTM’de en kalabalık standlar onlarındı. Bir diğer kalabalık bölümü de ABD stantları oluşturuyordu. Bunda hem İngilizlerin bu ülkeye yakın durmalarının hemde doların aşırı değer kaybının rolü büyüktü. Yalnız İngilizler için değil artık Avrupalılar için de ucuz bir ülke oldu!
İran, Libya gibi ülkelerin artık dünya turizm fuarlarında sıkça ve daha görkemli stant ve tanıtımlar ile yer almaları da gözden kaçmıyor. Öğlenleri zengin yemek çeşitleriyle yoğun ilgi çeken Libyalıların stantlarında başta Trablus olmak üzere Bingazi ve Sidra Körfezi’ndeki tatil turları ve özellikle Sahra turlarını da tanıttıklarını yazmadan geçmeyelim.
Fenerbahçe Kulübü turizm fuarlarına katılmalı
Modern statı, müzesi, Fenerium mağazaları ve özellikle futbol takımındaki dünya starları ile Fenerbahçe’nin de WTM, ITB, Milano gibi bazı büyük fuarlarda yer almasının zamanı gelmiştir diye düşünüyoruz. Tıpkı Manchester United, Liverpool, Barcelona gibi.
Fenerbahçe için stat ve müze turu da organize edecek anlaşmalı bir acente, Fenerbahçe’nin maçları ile örtüşen zamanlara uygun 3-5 günlük organize İstanbul turlarını pekala satabilir.
Fenerbahçe Kulubü’nün en azından incentive fuarlarda stant ile katılımını bir Fenerbahçeli olarak da bekliyoruz.

WTM’deki standımız dekorasyon olarak geçen yılın aynısıydı ve kötü sayılmazdı.
Ancak özellikle kollarını açmış çocuk imajlı bilboardlar İngilizleri bile şaşırttı. Tanıtımda bölgesellik ön plana alınmalı. İspanya bu konuda en uygun örnektir. Tüm bölgeler genel İspanya stantı içersinde ayrı ayrı bölmeler halinde toplanmış ve o bölgenin acentesi, oteli vd. turizm kurumları yalnızca o bölge ile sınırlandırılmış. Bu bizim de WTM, ITB, Fitur vd. büyük fuarlarda uygulamaya koymamız gerekli bir tanıtım şekli olacaktır.
Ayrıca 2007 de Mevlana genel tanıtımımız için başarılı bir temasal tanıtım oldu. 2008 için de ana bir tema etrafında toplanan tanıtım faydalı olacaktır.
Mesela şimdi önümüzde iki büyük fırsat var. 2010 İstanbul ve 2011 Erzurum.
Bunlar için ne zaman ve nasıl tanıtım projeleri uygulayacağız? (Kimse bana WTM’deki 4 m2’lik 2010 İstanbul standından söz etmesin, komik olur!)
Bunlar gelecek 2 ve 3 yılın şimdiden başlanması gerekli önemli olaylarıdır.
2008’de MITT – Moskova ve TUR – Goteburg’da partner ülkeyiz. Bunlar da bizim için tanıtımda önemli fırsatlardır.
e-mail:[email protected]

(05.12.2007)
requiredrequired - won't be displayed


Your Comment:

GEÇEN hafta, 1988’den beri takip ettigimiz Londra WTM’07’yi konu almış, öğrenmeden ve turizmin en önemli fonksiyonu olan insan tanımaktan söz etmiştik.

Previous Entry

BUGÜNE kadar İstanbul’da gerçekleşen başarısız bir turizm organizasyonu olan Travel Turkey Turizm Fuarı’nın bu yılın başlarında İzmir’de yapılma kararı ile yeni bir ivme kazanıp kazanamayacağı merak konusu olmuştu.

Next Entry