Suat Tore
World of Traveller

WTM Öğreneceksin, Tanıyacaksın! (21.11.2007)

Mart 24th 2010 in Türkçe yazıları

Suat Töre

BU yıl 28. kez düzenlenen WTM gibi büyük fuarlarda her seferinde turizmdeki yenilikleri öğreniriz.
– 1988’de daha iki yıl öncesinden 90 Dünya Kupası’nı tanıtan İtalya’nın birebir hazırlanmış bir kaleye penaltı atışları yaptırdığını gördüğümüzde,
– Müzikalleri, gece showlarını tanıtan stantları ve bu stantlarda dünyaca ünlü sanatçı, dansçı ve aktörler ile karşılaştığımızda,
– Manchester United, Liverpool gibi takımların standlarında ünlü futbolcular ile resim çektirdiğimizde,
– Carreras’in İspanya standında, Pavorotti’nin İtalya standında, ABBA’nın İsveç standında konserlerini ve ülkelerini tanıttıklarını… ve daha yüzlercesini hep bu fuarlarda görmüş, şaşırmış ve tanıtımda ülkelerin hangi enstrümanları kullandıklarını öğrenmişizdir.
Bu fuarlarda bir de her seferinde hemen her ülkeden yeni dostlar, yeni meslektaşlar tanımış ve yeni ilişkiler kurmuşuzdur. Bunlar yıllardır süren dostluklar olarak bugünkü en büyük zenginliğimiz olmuştur.
Kısaca bu fuarlar aynı zamanda öğrenme ve yeni insanları, meslektaşları tanıma yerleridir.
Hep yabancı stantlarda bu turizm yeniliklerini görüp, öğrenir ve tanırız ama sonrasında da biz ülkemiz adına neden bunları düşenemiyor ve uygulayamıyor diye hayıflanırız.
Pekiyi ya biz ne yaparız?
Her yıl ülkemizde gercekleşen, yurtdışında da tanıtabileceğimiz o kadar çok etkinlik vardır ki! Bunlardan herhangi biri için ne yaptık akılda kalan, ses getiren bunca yıldır? Anılarımızda parmakla sayılacak kadar azdır bunlar.
Biz bu uluslararası arenalarda hâlâ bir basın toplantısını, bir akşam davetini bile doğru düzgün beceremeyiz. Bir yıl ne güzel yaptık, tamam oldu bu iş deriz ama ertesi yıl yine hüsrandır.
Hadi bu yıl WTM’deki toplantılardan örnekler verelim.
2007 tanıtım bütcesi 60 milyon dolar olan Yunanistan, 40 milyon doların altında tanıtım bütçesi olan Tayland, bütçesini söylemekten çekinen Bulgaristan, Karabağ vb ülkeler Excel’in modern toplantı salonlarında düzenleyecekleri basın toplantılarını ve Londra’nın ünlü otel ve restoranlarında verecekleri davetlerin duyurularını aylar öncesinden bizlere ulaştırdılar, LCV’lerine yanıt istediler.
Tayland, Bulgaristan, Karabağ gibi ülkeler bizim rakibimiz değil, Yunanistan’ın basın toplantısından söz edelim. Ayrı bir salonda en az yarısı İngiliz ve diğer ülkelerden, kalanı da Yunanlı 200 kadar gazeteci hepsi yerlerine oturmuş, simultane tercümeli basın toplantısında Yunan Turizm Bakanı’nı dinlediler, sorular sordular. Ardından da hemen yakındaki bir başka salonda verilen mükemmel kokteyle geçtiler.
Ya biz? Tanıtım bütçesi 120 milyon dolar olan Türkiye? Önce 5-6 tane İngiliz gazeteciyi standımızın üst katında kimisi ayakta kimisini oturtarak, bakana kulaktan tercüme ile 15-20 dakikalık toplantı ile savuşturduk. Sonra da Türk gazetecileri aynı uygulamayla uğurladık.
Ertesi gün de gazetelerde hiç haber çıkmadı diye şikâyetleri dinledik.
Sen belli başlı gazetelerin Londra temsilcilerini ayakta tutar, valiyi, milletvekilini basın toplantısında baş köşeye oturtursan, gazetelerde haber çıkmadı diye şikâyete hakkın olmaz.. Gece verdiğin davete göstermelik birkaç yabancı turizmci çağırıp, Türk’ün Türk’e propagandasını yaparsan, Excel duvarlarına astırdığın birkaç bilboard ile tanıtım yaptığını zannedersen yıllar önce Olympia ve Earls Court da o günlerin küçük bütçeleri ile WTM’nin en gözde tanıtımını yapanlara, kurdukları yakın ilişkiler ile davetlerine o ülkelerin önemli turizmci ve üst düzey yöneticilerinin katılımını sağlayanlara haksızlık yapmış olursun.
Bu ülkelerde Türk turizmini temsil etmek çok zor değildir yeter ki öğrenip, tanıyıp uygulayabilirsen. Nasıl mı? Onu da haftaya yazarız.
e-mail:[email protected]

(21.11.2007)
requiredrequired - won't be displayed


Your Comment:

BİR yılın daha sonuna yaklaşıyoruz. Turizmciler kasım ve aralık ayı başlarında gerçekleşecek turizm fuarları ile 2008 yılı pazarlamalarını da hızlandırmış olacaklar.

Previous Entry

GEÇEN hafta, 1988’den beri takip ettigimiz Londra WTM’07’yi konu almış, öğrenmeden ve turizmin en önemli fonksiyonu olan insan tanımaktan söz etmiştik.

Next Entry