Suat Tore
World of Traveller

WTM- Vilnius- Liepaja ve İstanbul – (26.11.2008)

Mart 29th 2010 in Türkçe yazıları

Suat Töre

BU hafta Letonya yazı dizimize yine bir haftaık ara verip geçen haftanın gündemine düşen notlarımızdan söz edeceğiz.
Önceki hafta Londra’da gerçekleşen WTM için herkes bir şeyler yazdı da benim en çok ilgimi çeken TUROB’un fuar analizi oldu.
Basına da yansıyan TUROB WTM raporunun 3. bölümünde “2009 yılında, İngiltere’de turizm hareketlerinde bir yavaşlama olacağı, WTM fuarında turizm profesyonellerince sıklıkla dile getirilmiştir. Buna göre; tatile gidilecek yer seçimlerinde değişimler olabileceği, gidilen tatil sayısının azaltılacağı, tatil süresinin kısalacağı ve tatil sürelerinin genel olarak 7 gün ortalamasına geleceği yönünde tahminler yapılmıştır’’ diyor. Ama ayrıca da “2008 yılı sonuna kadar, bu pazardan ülkemize gelecek turist sayısının 2.2 milyon olacağı, 2009 yılında ise yüzde 10 oranında bir artış beklenmektedir” diye iddialı bir hedef belirtiliyor.
Dünyayı saran büyük bir krizin farkında olmayanlar olabilir. Ama UK pazarında batan ve su aralar batmamaya çabalayan büyük tur operatörü ve havayollarının farkında olmamak, hele hele WTM ye kadar gelmiş, lisan da bilen turizmcilerimizin birkaç kişi ile görüşüp ya da Dünya Turizm Örgütü’nün duyurularını takip etmemesi şaşırtıcı.
Dünya turizmcileri 2009 için endişelerini dile getirirlerken TUROB’un iddiası ancak bir moral ifadesi olabilir. Önümüzdeki yıl bu yıl rakamlarının yüzde 25 eksiği bile başarı olacaktır. Hele bir de ucuzcu İngilizlerin fiyatları ne kadar düşürecekleri de ayrı bir soru ve endişe konusudur.
TUROB’lu dostlar WTM’deki standımızı ve Londra’daki yöneticilerimizin başarısını övüyorlar. Standımızın görünümü göreceli konudur. Kimisinin hoşuna gider kimisine gitmez.
Bizim konuştuğumuz yabancı konuklar da stand bölümlerinde ayakta görışmek zorunda kaldıklarını, iç bölümlerdeki koltuklarda bu imkanı bulamadıklarını söyleyip durdular. Hele içerdeki kırmızı beyaz Çin feneri şeklindeki aydınlatmalarımızı da “yoksa Çinliler bu fenerleri sizden mi esinlenip kendilerine mal ettiler” diye de takıldılar.!
Basın toplantılarının yapıldığı odaların halini Bakana söyledik. Umarız seneye düzelir. Bilboard, poster ve WTM’nin sponsorluk alanlarındaki reklamlarda da yıllar öncesiyle karşılaştırılmayacak ölçüde zayıf olduğumuzu gözledik. Bu konularda çok şeyler yazılır ama bunlar geçen yıllarda WTM sonrasında yazdıklarımızın tekrarı olacaktır.
TUROB elbette önemli bir kurumumuz. Stand ve promosyonel olarak desteklenecektir. Ancak üyelerinin uzun yıllarda elde ettikleri tecrübelerle de yurtdışı etkinliklerde eksiklerimizin azaltılması ve daha iyi tanıtımımız için öneriler getirmelidir. Yurtiçinde de yalnızca moral sözcükleri değil örneğin gündemdeki kriz ile ilgili stratejiler geliştirmeli bunun için toplantılar, paneller düzenlemeli ve sektörü yönlendirici olmalıdır.

Londra sonrasi 2009 Avrupa Kültür başkenti Vilnius’dan bir davet aldık. 54 milyon Euro’luk bütçe ile hazırlıklarını tamamlamışlar ve tanıtım programlarının bir ayağı olarak Avrupa basınına bu hazırlıklarını gösteriyorlar. Sanırız Avrupa’dan davet edilen son basin grublarindan biri icinde yer alarak Vilnius’u tanıma firsatı bulduk.
Eylül sonunda da 2014’te Avrupa kültür başkentliğini üstlenecek Letonya’nın Liepaja kentini tanımış ve 6 yıl öncesinden çalışmalara başlamış olmalarına şaşırmıştık.
Ama dert etmeyelim 2010 İstanbul’umuz için biz de çalışmalara başladık. Yurtdışı turizm fuarlarında 2010 standlarımızı görmeye başladık. Geçen haftalarda da günlük gazetelerimizdeki 2010 ilanlarıyla halkımızı da konuyla ilgili bilinçlendiriyoruz.!
Geriye kasaların kapısını açıp paraları saymak kalıyor.
Bu işi en iyi biz biliriz. Bize kriz mriz vız gelir.!!
[email protected]

(26.11.2008)
requiredrequired - won't be displayed


Your Comment:

GEÇEN hafta kriz konusunda yazmak zorunda kalınca önceki hafta başladıgımız Letıonya yazı dizimiz yarım bırakmıştık. Devam ediyoruz.
Riga yakın çevresindeki Sigulda ve Turaida’yı da yapılan 1’er saatlik turlarda tanıma fırsatı bulduk.

Previous Entry

LETONYA izlenimlerimizi bu hafta bitiriyoruz.
85.000 nüfusu ile ülkenin 3 büyük şehri olan Liepaja bir liman, sayfiye, müzik ve eğlence şehri. Ünlü Jarmala plajlarından sonra Liepaja sahilleri de beyaz kumu ile göz alabildiğince uzuyor ve yaz aylarında yerli ve yabancı misafirlerini Baltık denizinin suları ile kucaklıyor.

Next Entry