Suat Tore
World of Traveller

Yazıklar Olsun Bu Beceriksizliğe! (13.05.2009)

Mart 29th 2010 in Türkçe yazıları

Suat Töre

GEÇEN hafta Uzakdoğu pazarını yazmaya başlamış ve bu hafta da sürdüreceğiz demiştik. Ancak gecçen hafta yolumuz Arap pazarının en önemli fuarı ATM icçin Dubai’ye düştü.
Ama keşke düşmez olsaydı…
Kültür ve Turizm Bakanlığımızın Dubai ofisi ATM nedeniyle bir workshop yapmaya karar vermiş. ATM’ye gelen turizmcilerimizle Dubai’de bulunan Arap turizmcileri karşı karşıya getirmek istemiş. Zamanlaması ve organizasyonu iyi yapılsaydı bu gerçekten alkışlanacak ve çok iyi düşünülmüş bir karar olurdu.
Ama gelin görün ki;
1- Workshop’un yapılacağı tarih ATM’in 2. günü yani fuarın en yoğun günü seçilmiş.
2- Workshop’un yapılacağı yer yoğun trafikte fuara 1 saat uzaklıkta.
3- Workshopun yapilacagi duyurulan saat 17-. Ancak fuarın kapanış saati 18-.
Bu workshop’un başarısız olacağı yalnızca yazdığımız bu 3 madde ile zaten önceden belli idi.
Ayrıca;
20 kadar turizmcimiz Kültürr ve Turizm Bakanlığımızın da haberdar olduğu, ama destek göremediklerinden de şikayet ettikleri, 7 günlük Arap ülkeleri workshoplar serisini tamamlayıp Dubai’ye ATM için henüz dönmüşlerdi. Abu Dabi, Dubai, Katar,Yemen, Umman, gibi ülkelerde oldukça başarılı workshoplar yaptıktan sonra tekrar Dubai’ye dönerek ATM’e katılmışlardı.
ATM’in ilk günü bize de verilen, fotokopi ile çoğaltılmış bir kağıt ile Ritz Carlton otelindeki bu workshopdan turizmcilerimiz de haberdar oldular.
Ritz Carlton gibi Dubai’nin en lüks otellerinden birinde gerçekleşeceği duyurulan ama fotokopi ile çoğaltılmış kağıt davetiyede program ve saatler şöyle idi.
Workshop 17.- Semazen gösterisi 19.30 yemek: 20.-’de
Fuardan saat 17’de otobüs ile ulaşımın da sağlandığı belirtilince, turizmcilerimiz dogal olarak yalnızca yemeğe katılacaklarını düşündüler. Ama otele gelen az sayida turizmcimiz workshop için ayrılmış salonda adlarına düzenlenen workshop masalarını görünce şok oldular. Yanlarına ne broşür ne de yeterince kartvizit bile almamışlardı. Ama şoku çabuk atlattılar zira gelen Arap turizmci sayısı da zaten 10 kişiyi bulmamıştı.
Kısaca biz bize yine lafladık, çok güzel bir akşamda, Dubai Ritz Carlton’un Türk satış müdürü Emir Özgündoğdu kardeşimizin yakın ilgileri ile sahildeki bahçede nefis yemeklerini yedik ve 5-10 Arap turizmci ile beraber güzel bir semazan gösterisi izleyerek bozulan sinirlerimizi değiştirmeye çalıştık.

Öncelikle uluslararası bir fuar ile aynı günlerde workshop olmaz. Workshop yapacaksanız fuardan hiç değilse 1 gün önce yapın. Workshopunuzu katılacak kişilere, kendi turizmcilerinize, turizm örgütlerinize, kendi başınıza… çok önceden duyurun.
Hiç değilse onlar sizin hatalarınızı düzeltirler, eksiklerinizi giderirler ve yabancı katılımcı sayısını artırırlar.
Lüx bir otelde yapacağınız bir davetin detaylandırmasına özen gösterin. Fotokopi ile çoğaltılmış davetiye, kağıda basılmış masa adları olmaz. İyi program ve güzel yemekleriniz de boşa gitmez. Yani kötü reklam ile kaliteli malınızı tanıtamaz ve satamazsınız.
Sonuç olarak bir fiyasko yaşadık ki sormayın. Fiyaskoyla beraber çeşitli duyguları da aynı anda yaşadık elbette. Üzüldük, acıdık, şaşırdık, sinirlendik, kızdık!!
Üzüldük, çünkü yine bir işi beceremedik, katılan yabancı Allahtan sayıca azdı, fazla kişiye mahcup olmadık. Acıdık zira bu workshop için 26.000 USD ya da Euro harcanmış. (rakamla ilgili itirazlari tabii ki bekliyoruz!) Paralar yine boşa gitti. Şaşırıyoruz çünkü neden önemli pazarlardaki yurtdışı ofislerimize konunun uzmanları atanmaz, ya da atanan gerçek uzmanlar tam verimli olmaya başladıklarında 3 yılın doldu hadi merkeze diye geri çağrılır. Sinirleniyor ve kızıyoruz zira biz dünya turizm liginde 7. sıraya yükseldik diye övünüp duruyoruz da şu basit hataları hala tekrarlayıp duruyoruz.
30 yıldır aynı şeyleri yazmaktan biz usandık. Sanırım siz de benzer konuları okumaktan bıkmışsınızdır!
[email protected]

(13.05.2009)




required



required - won't be displayed


Your Comment:

GEÇEN hafta Şanghay’ı yazmış ve bir yıl arayla bulunduğumuz bu kentdeki inanılmaz gelişimi de sizlere aktarmıştık. Kent bir şantiye görünümünde ancak gelecek yıl yapılacak Expo 2010 için konaklama yatırımlarını neredeyse bitirmiş.

Previous Entry

ÖNCEKİ hafta Shanghai IT&CM MICE fuarı ile birlikte Çin’in inanılmaz gelişimini köşemize taşımış, 2010’da Shanghai’de gerçekleşecek World Expo’yu ziyarete gelecek 70 milyon turist için yapılan otel inşaatlarından söz ederek Çin turizmini yazmaya devam edeceğimizi belirtmiştik.

Next Entry