Suat Tore
World of Traveller

Yıl 2007, Turizmde İşler Nasıl? (03.10.2007)

Mart 24th 2010 in Türkçe yazıları

Suat Töre

UZUN seyahatlerimizde turizmci dostumuz Deniz Tüfekçi’nin mailini köşemize alacağız yine!
Önce anlaşalım, bu yazdıklarımız aramızda kalacak! Ne olur ne olmaz, durumumuzu iyi sananlar borç isteme kuyruğuna girer, durumun bu kadar kötü olduğunun yeni farkına varan başta bankacılar olmak üzere tüm alacaklılar ise, kapıda kuyruk olurlar.
Bir euronun 2006’dan 2007’ye alım gücü yüzde 22, Amerikan Doları’nın da yüzde 25 civarında alım gücünü yitirmesi ne anlama geliyor?
Resmi enflasyonun yüzde 10 (gerçeği en az yüzde 20) civarında olması ne anlama geliyor?
Siz bir turizm işletmecisisiniz. Girdilerinizin tamamına yakını döviz cinsinden, Euro ya da USD.
Çıktılarınızın yüzde 25’i döviz cinsinden (çoğu otel ödemeleri) geri kalan yüzde 75’i ise YTL cinsinden.
Bir yıl içinde gelirleriniz açısından ne değişti?
Örnek verelim. Bir yıl önce geliriniz 100.000 USD idi, yüzbin dolar ile geçen yıl 100 birim mal alabilirken, bu yıl doların satın alma gücünü yüzde 23 oranında yitirmesi nedeniyle aynı paraya ancak 77 birim mal alabiliyorsunuz! Öyle mi? Değil! Peki ne? Aldığınız malların da fiyatları en az yüzde 10 (gerçekte yüzde 20) artmış durumda. Şimdi bu paraya kaç ünite mal alabiliyorsunuz? 60-65 ünite. Bir yıl sonra aynı kârlılıkla çalışırsanız kaybınız neredeyse yüzde 35 civarında.
Kafanız mı karıştı? Bu işte bir bit yeniği mi var diyorsunuz? O zaman şöyle yapalım:
Geçen sene haziran ayında Amerikan Doları ortalama ne kadardı? 1.6 YTL, peki 2007 Haziran ayında dolar ne oldu? 1.3 YTL. Yani geçen yıl bankada 100.000 USD bozdurduğunuzda, karşılığı olarak 160.000 YTL alırken, bu yıl 100.000 USD bozdurunca elinize sayılan YTL miktarı 130.000’e inmiş. Kaybınız ne kadar?
30.000 YTL, oran olarak kaybınız nedir? Yüzde 23. Ayvaz kasap, üç aşağı beş yukarı aynı hesap. Enflasyon aynı, fiyat artışları aynı.
Personel ücreti, vergi, sigorta, elektrik, su, ulaşım, yiyecek içecek, aklınıza ne gelirse her şey giderlerimiz olarak YTL bazında. Her şeyin fiyatı en az yüzde 10 artmış. Geçen yıl tur otobüsünün günlüğü 5 USD iken şimdi 8 USD olmuş, rakam doğru değil, ama oran doğru, dolar bazında yüzde 60 civarında artış var.
İşler nasıl beyler, bayanlar?
İşiniz geçen yıla göre 2,3 kat arttı mı? Kârlılığınız aynı oranda yükseldi mi?
Yoksa siz otelciler, geçen yıl özellikle Güney’de işler kötü gittiğinden fiyatları bu yıl için yabancı pazarlara yüzde 10-20 civarında indirimli mi verdiniz?
SSK, maliye, belediye, otelci, domatesçi, LPG dağıtıcısı, havlucu, TEDAŞ, kredi aldığınız bankacı, vs. vs. her gün kapınızda, alacaklarını tahsil için mi bekleşiyor?
Değerli otel yöneticileri, otel işletmecileri, seyahat acentesi sahipleri, yöneticileri, size soruyorum. Gittikçe daha mı beceriksiz, yeteneksiz olduğunuzu düşünüyorsunuz? Ne oldu size? Herkes size gıpta ile bakıyor! Halbuki oteliniz dolu, otobüsleriniz dolu, elemanlarınız vızır vızır etrafta cirit atıyor, uçağın birisi iniyor, diğeri kalkıyor, iş yoğunluğundan eve bile doğru dürüst gidemiyorsunuz, bilet satışı fena değil, transferler fena değil, tur otobüsleri doluyor, gazete ilanları neredeyse gazetelerin toplam ilanlarının yarısını geçmiş durumda, basını siz besliyorsunuz desem yalan olmaz.
İyisiniz iyi… İşler tıkırında, doluluk yüksek ama sektör batıyormuş, neden?
Ekonomi çok iyi, turizm rekora koşuyor da ondan!
Yalan mı?
Benim analarının kuzusu, ağzı var dili yok, evet efendimci, sepet efendimci, sessiz, sinik, silik meslektaşlarım. Sakın ağzınızı açmayın, bilgisayarınızda birkaç satır yazı yazıp düşüncelerinizi meslektaşlarınızla sakın paylaşmayın, ne oluyor, neden oluyor demeyin. Bir şeyler söyleyecekseniz, yazacaksanız bana yazın, kızın, bir bahane bulup isterseniz sövün. Hem sövüp öyle, hem de işler iyi deyip, böyle rahatlayın.
Allah başımızdan bu bakanlığı, bakanımızı, hükümeti eksik etmesin diyen meslektaşımızı hatırladım birden. Haydi, eller havaya, duaya katılalım, amin diyelim beyler, bayanlar!
[email protected]

(03.10.2007)
requiredrequired - won't be displayed


Your Comment:

YAZAR efendi gerçekten bundan habersiz ise şunu yazmakta yarar var; TÜROFED Başkanı, maaşlı bir memur değil.

Previous Entry

GEÇTİĞİMİZ iki hafta içinde davet aldığımız 3 uluslararası fuarı gezmek üzereyollara düştük.
Önce Moskova’daki Leisure Fuarı’na katıldık.

Next Entry