Suat Tore
World of Traveller

Yine Atatürk Havaalanı (08.08.2007)

Mart 24th 2010 in Türkçe yazıları

Suat Töre

2010 Avrupa Kültür başkentlerinden biri de Istanbul. Son yıllarda Avrupa’nın da en popüler metropollerinden de biri. Yalnızca Boğaziçi ile bizce de dünyada gördüğümüz yüzlerce şehrin içinde en güzeli.
Ama bu güzel şehre hiç yakışmayan o kadar çirkinlik var ki! Bunlar ile ilgili hergün yüzlercesine tanık oluyoruz, görüyoruz, okuyoruz.
Bu yazımızda bunları kaleme almayacağız.
Bizim konumuz şehrimize gelen bir yabancının ilk adımında karşılaştığı yer Atatürk Havaalanı olacak yine.
Yapıldığında övündüğümüz Atatürk Havaalanı ne yazık ki iyi işletilmiyor, artan yolcu sayısına paralel yeterli hizmet veremiyor.
Biz Türkler işimizi o güne göre yapar, geleceği planlamayı beceremeyiz. Bu olgu ne yazik ki Atatürk Havaalanımız için de geçerli. Yapılırken ilerisi pek düşünülmemiş.
Pasaport kontrol noktaları yetersiz. Yocu sayısında artış olduğunda bu alan tam bir karmaşa.
Kontolü yapan polis az mazeretini kabul etmeyiz zira tüm bankolar çalışırken de bu alanın halini gördük tarih ve saati ile not ettik. Artık Moskova Sheremetova da bile bu kadar zaman kaybedilmiyor. Çözüm basit; yeni bankolar açmak hem de uç kapılara yakın yerlere. Ayrıca First ve Business yolculara ayrı pasaport bankoları yapılmalı.
Gelişlerde yürüme konveyörleri çalıştırılmıyor. Uçağınız en uzak kapılara yanaştıysa vay halinize! Havalandırma sistemi yetersiz. Hele kayıp bagaj bölümleri gibi daha kapalı alanlarda çalışanların bu sıcaklarda Allah yardımcıları olsun.
Bagaj konveyörleri de artık yoğunluğa cevap veremez oldu. Ekranda okuduğunuz bagaj bant no’su değiştiriliyor ama bir anons bile yapılmadığı oluyor.
Bu alanda hala güvenlik sorunu var. Bagajlarınıza çok dikkat etmek zorundasınız.
Duty Free’ler ise ayrı bir soygun yeri. Fiyatlar dünyanın tüm Duty Free’lerinde fiyatlar o ülkenin para birimi iken bizde Euro. Niye? Üstelik Euro olarak da fiyatlar artık Avrupa Duty Free’lerinden az olmadığı gibi bir de YTL ödemek zorunda kalırsanız döviz kur’unuz o günün tüm banka kurlarından yüzde 10 kadar fazla hesaplanıyor. Yoksa TAV’cılar TAVBANK’ı mı kurdular?
Gümrük kontrol çıkışından sonra da karşılayıcıların arasından çıkışınızda ise güçlü omuz adaleleriniz olması gerekir. Birkaç eleman ile bu alanda düzen sağlansa çok mu masraf olur?
Bunlar ülkeye geliştekiler. Yurtdışı çıkşlarda ise 1 yıl önce yazdıktan sonra göstermelik olarak her bölüme birer tane konan yer seviyesine yakın bagaj konveyörleri yetersiz.TAVBANK kuru ile oluşan paralardan diğer konveyörlere de birer ekleme yapılamaz mı? Bir yabancının bavulunu kaldırıken kaydıracağı belinin sigorta ücretinden fazla bir harcama yapılacağını tahmin etmiyoruz! (Bir Türk demedik, acaba niye?)
Sonuç olarak yolcu sayısı arttıkça Atatürk Havaalanı yetersiz kalıyor. Ama asıl önemlisi iyi hizmet verilmiyor, kötü işletiliyor.
Biz çok zengin ülkelerin havaalanlarından değil Malezya’dan Kuala Lumpur Havaalanı’nı-KLIA-bugüne kadar örnek gösterdik. Bu havaalanında sıkça yenilenen ve ilave edilen hizmetler takip edilmeli.
TAV’cılar Sabiha Gökçen ihalesine verilen parayı çok bulmuş ve “O paraya Atatürk Havaalanı’nı verirdik’’ demişler. Vallahi samimilerse devretmekte hiç zorluk çekmezler, KLIA ‘cılar alırsa da halk kıyaslamayı KL’ye gitmeden yapma fırsatı bulur mesela!
Iç hatlarda birkaç yıldır kesinlikle S. Gökçen’i tercih ediyoruz ve buraya yeni yatırım sonrası artacak dış hat tarifeli seferleri ile Yeşilköy’ü tamamen unutacağımız kesin.

Bir eleştirimiz de trafik için. Atatürk Havaalanı’nın hemen karşısındaki fuara girişin ayrı yoldan verilmesi gerekiyor.Önemli fuar günlerinde trafik yoğunluğu uçak kaçırmalarına ya da alandan çıkışı saatlerce uzatıyor.
Havaalanının hiçdeğilse TEM ve E5’ e direct olarak ayrı yol ile bağlanması gerekiyor.

2010 da Avrupa kültür başkenti olacak İstanbul’umuza gelecek konukların geliş ve gidiş noktalarında iyi izlenimler edinmeleri hepimize fayda getirecektir.
[email protected]

(08.08.2007)
requiredrequired - won't be displayed


Your Comment:

GEÇEN hafta AKP’nin galip çıktığı seçim için yayınladığı beyannamedeki Turizm bölümünü konu etmiştik. Bu hafta turizmcilerin bize gelen maille ile beklentilerini aktaracağız.

Previous Entry

İSTANBUL Büyükşehir Belediyesi “2007-2011 Stratejik Planı”nı açıkladı.
Okuyunca gurur duyacaksınız, helal olsun bile diyebilirsiniz. Buyurun okuyun!

Next Entry