Suat Tore
World of Traveller

ATF–Brunei (10.02.2010)

Nisan 1st 2010 in Türkçe yazıları

Suat Töre

Asya’nın en önemli turizm etkinliği tartışmasız Asya Turizm Forumu-ATF bu yıl 24-29 Ocak tarihleri arasında Brunei Krallığı’nda gerçekleşti.
Her yıl farklı bir Asya ülkesinde gerçekleşen bu turizm etkinliğinin önemi tüm Asya ülkelerinin Turizm Bakanlarının da katılmasından kaynaklanıyor ve bu ülkelerce büyük ilgiyle takip ediliyor.
Asya ülkeleri etkinlik öncesi turizm bakanları düzeyinde çeşitli işbirliği anlaşmaları imzalıyorlar ve birbirleri ile olan turizm hareketini yukarılara taşıyorlar.
Ardından ev sahibi ülkenin tüm Dünyadan davet ettiği ‘’Hosted Buyer’’(Davetli Alıcı )ların da katıldığı fuar alanında satıcılar ile turizm ticareti gerçekleşiyor.
Bu yıl da tüm Dünyadan davet edilen 370 alıcı yine tüm Dünyadan davetli 167 turizm yazarı ve gazetecisi ile ATF salonlarını doldurdu. 3 gün boyunca alıcılar standları ile fuar bölümünde yer alan 300 Asya’lı otelci, acentacı ve havayolu temsilcileri karşılıklı yüz yüze iş toplantılarına katılırken, medya mensubları da basın toplantısı ve röportajlar ile Asya ülkelerindeki yenilik ve gelişmeleri takip ettiler.
Ülkemizden de 2 turizmcimiz ile birlikte 2 medya mensubu olarak ATF de yer aldık.
Asya ülkelerinin ATF de açıklanan son rakamlarına göre kısa notlarımız şöyle;
Brunei Krallığının turizme bakışı ilginç. Gelirinin %90 nına yakın bölümü petrolden gelmesi nedeniyle Brunei turizmi adeta zevk için yapıyor. Ülkeye gelen turist sayısı 250 bin. Çok sıkı bir vize politikaları var.Turizm Bakanları ‘’ pencereyi çok açmayız, yoksa temiz hava ile kirli hava ve mikroplar da girer!.Bunu istemiyoruz’’ diyor. Eco turizm ülkede çok önemseniyor.
Kamboçya, Laos, Vietnam, Myanmar (Burma) ve Malezya Asya’ nın parlayan yıldızları. Dünya bu ülkeleri yeni yeni keşfederken, krize rağmen bu ülkelerin gelen turist sayıları artıyor, özellikle yabancı turizm yatırımları çoğalıyor ve havayolları bu ülkelerde yeni destinasyonalara uçuşlar yapıyor.
Brunei Krallığını da kısaca özetlersek; Büyük bölümü Endonezya toprakları olan Borneo adasının kuzeyinde 5.765 km2 lik alanda yaşayan yaklaşık 400 bin kişilik küçük bir ülke.
Ama kişi başı gelirleri 33.2bin Amerikan Doları. Kralının Dünyaca ünlü zenginliği gibi halkı da çok zengin, mutlu, rahat ve sakin bir şekilde yaşıyor. Her aileye üç araba düşüyor. Benzinin lt.si 40krş.Tüm ülkedeki taksi sayısı sadece 50.Zira ihtiyaç yok.
Ülkeye giriş yabancılar için çok zor.Vize kuralları katı.Biz özel davetli vizesi ile girebildik.Ülkemizde elçiliği yok. Halkın %70 i Malay ve Müslüman, %13 Budist , %10 Hristiyan ve gerisi çeşitli inançlarda. Çinliler %15 ile diğer büyük etnik grubu oluşturuyor.
Ülkede şeriat yasaları hakim ama inançlara saygı büyük. Kimse kimsenin inancına karışmıyor. Zenginlik ülkeye daha ilk girişte görülüyor. Her yer pırıl pırıl,yollar, yapılar ve çevre inanılmaz düzenli ve temiz. Gelir vergisi yok. KDV %5. Yaşam ucuz. Halkı kazıklamak yok. Asayiş berkemal. Hırsızlık, sahtekarlık, çalma çırpma, ihaleye fesat karıştırma, şurdan buradan avanta komisyon alma, aylık bağlatma, yandaş kayırma, halkı her fırsatta dolandırma, faturaya kafadan zam koyma, gece klubü, bar, seks, içki ,,gibi bizim günlük yaşantımızın vazgeçilmezleri burada hiç yok. Cezası ağır. Hal böyle olunca ülkede bir sakinlik var.
Halk mutlu, krallarını çok seviyor. Yaşantılarında yukarıdaki eksikliklere rağmen güven içinde, kimse kimseye karışmıyor. Herkes kurallar içinde istediği gibi yaşıyor. Saçını örten de var kapatanda. Güzel tesislerindeki havuzlara bikinisiyle giren de var, haşeması ile de.
Hiçbir yerde içki satışı yok ama ülkeye girişte 2 şişe içki getirip evlerinde içebiliyorlar. Seyahatlerinde özgürler. Ülke dışına çıkmak zor değil. En çok 1 saatte sınıra ve komşu ülkeye geçebiliyorsun. Tüm bunları görünce de insanın kafası karışıyor. Ülkemizin heyecanlı yaşamı mı yoksa Brunei’nin sakinliği mi?
Sonuçta ATF ile beraber bir değişik ülkeyi daha da tanıdık.
Gelecek yıl ATF 15-21 Ocak 2011 tarihlerinde Kamboçya’nın Phnom Penh şehrinde gerçekleşecek.

e-mil: [email protected]

(10.02.2010)
requiredrequired - won't be displayed


Your Comment:

TÜRKİYE Turizm Yatırımcıları Derneği (TYD) konaklama sektörümüzdeki tesislerin yaş durumunu araştıran çalışmasına devam ediyoruz.
“T.C Kültür ve Turizm Bakanlığı verilerine göre, 2008 sonu itibariyle uluslararası standartlara sahip işletme belgeli yatak kapasitemiz 567.000 ‘dir. Ayrıca yatırım belgeli 40.000 civarında yatağın da fiilen işletmede olduğu tahmin edilmektedir.

Previous Entry

GEÇEN hafta yazdığımız Brunei’de düzenlenen Asya Turizm Forumu’nun sonrasında Malezya’nın Sabah bölgesine tekrar gittik. 1995 yılında Kuala Lumpur’da düzenlenen PATA Travel Mart’ın ardından 3 günlüğüne düzenlenen post tur’da çok kısa kaldığımız Sabah doğrusu aklımızda yer etmiş ve tamamını görememiştik.

Next Entry