Suat Tore
World of Traveller

Çin Çin! (10.03.2010)

Nisan 1st 2010 in Türkçe yazıları

Suat Töre

ÇİN Çin !!! Sağlığınıza, şerefinize, yarasın ya da afiyet olsun da, Çin aldı başını gidiyor farkındamıyız?
Bu köşede sık sık Çin diye yazıyoruz, kimsenin umurunda değil. Bu hafta Çin Çin diyerek biraz daha dikkat çekmeyi deneyelim dedik. Dikkatlerini çekmek istediklerimizden zaman zaman “yazdiklariniz dikkate alınacaktır ya da degerlendirilecektir” şeklinde yanıt alırız da nasıl, ne sekilde dikkate alindigini yada degerlendirildigini bir turlu anlayamayız.
Geçtiğimiz günlerde TUROB Genel Kurul Toplantısı icin ulkemize Dünya Otelciler Birliği IH&RA Başkanı Ghassan Aidi geldi. Çin Hükümeti’nin 2010 senesinde 55 milyon daha pasaport vereceğini söyledi. Yani bu durumda bu yıl 55 milyon Çinli daha seyahat etme hakkı kazanacak. Aidi bu rakamın yüzde 1’ini bile elde etmenin çok büyük getirisi olacağını belirtti ve gitti. Bu toplantıda basta sayın Bakan olmak uzere, turizme yon veren kuruluşlarımızın başkanları ve ust duzey temsilcileri de vardı. Herhalde Aidi’nin bu sozleri de yine dikkate yada degerlendirilmeye alınır.!
Bu köşenin okurları hatırlayacaktır. Çin seyahatlerimizin ardından sürekli yazdık. Dunya Turizm Orgutu UNWTO, 2020 yılında 100 milyon Çinlinin yurtdışına çıkacağını raporlarına geçirmiş ve bizlere de duyurmustu. 2008 de 42 milyonu aşkın Çinli yurtdışına gitti. Henüz açıklanmayan rakamlara rağmen 2009’da ise bu rakamın 50 milyon kişiyi bulacagi belirtiliyor. Yani bu hızda surerse UNWTO nun 2020 rakamlarına çok önceden ulaşılacak gibi görülüyor.
Çin’de turizm devlet kontrolünde yapılıyor. Çin Devleti’nin önümüzdeki 20 yılda 300 milyon vatandaşının hangi ülkelere ne miktarda gidebileceğinin planlamasını yaptıgını da gecen yıl duymus ve köşemizde ilgililere aktarmıştık.
Şimdi soralım:
Bu konuda bakanlığın, acentacıların, otelcilerin, vd. bir çalışması var mıdır?
Çin’den daha fazla turist çekebilmek icin yeterli tanıtım butcemiz ve çalışmamız var mıdır?
Sanghay 2010 Expo için gecen yıl Nisan ayında daha maketimiz bile hazir değildi. 1 Mayıs’da resmi açılışı yapılacak bu önemli etkinlikte neler yapacağız?
Turizme dönük tanıtım ve pazarlamanın en onemli parcası olan turizm fuarları arasında Bakanlığın listelerinde yıllardır Çin’de dört fuara katıldığımızı görürüz. CITM–Şanghay, WTF-Sanghay, BITE-Pekin ve ITE-Hong Kong. Geçen yıl güçlükle 18 m2 yer aldırabildiğimiz zengin ve paralı turizm cesidi olan MICE fuarı ITCM China’ya bu yıl defalarca yazmamıza rağmen (kaldırıldığı değerlendirme dolabından çıkartmaya muvaffak olamadığımız için) katılamıyoruz!!!
Bu fuarlar dışında başka fuarlara da katılınılacak mıdır?
Hızla büyüyen turizmi ile Çin’de her yıl sayıları giderek artan başka uluslararası turizm fuarları da gerçekleşiyor. Bunlarında önemli olanlarını değerlendirme dolabındaki sıralarına girmeleri icin aktaralım; GITF- Guangzhou, Aeromart-Tianjin, COTTM- Pekin, Luxury- Sanghay, CIBTM- Pekin, PATA Mart- Macau, CITM-Kumning.
Daha önceki yıllarda katıldığımız BITE- Pekin ve ITE-Hong Kong fuarları halkın yoğun oldugu ama profesyonellerin pek ragbet etmedikleri eskiyen ve önemini yitiren fuarlar. Birkaç yıl önce başlayan ve önem kazanan ITCM-Sanghay ve Luxury-Shanghai cok daha profesyonelce organize edilen MICE ve incentive fuarlar.
Çin pazarına Mısır ve Yunanistan gibi rakiplerimiz bu fuarlara çok daha etkin katılıyorlar.
Özellikle Mısır, milli havayolları Egypt Air ile koordineli calisarak Cinli ziyaretci sayısını hızla arttırıyor. Biz ise değil THY ile koordineli çalışmak THY nin ucmadigi Kuala Lumpur’u Tayland ve Singapur’u da kapsayan önemli bir bolgenin idare merkezi yapiyoruz. Neden?
Biliyoruz kriz var, fuarları özenle seçmeliyiz, paraları boşa harcamamalıyız da, acaba katılacağımız 150’ye yakın uluslararası fuar arasında Libya, Tunus yada Fas fuarlarından ne kadar turist bekliyoruz? (Fransizcanın hakim dil oldugu Tunus ve Fas neden Paris’den değil de Kahire’den yönetiliyor? Bu sorumuz da hâlâ değerlendiriliyor!!! )
100 m2’lik stand ile katilacağımız açıklanan Kahire turizm fuarı da en az 5 yıldır yapılmıyor .Bu fuar yıllar önce iptal oldu. Bu fuarın bütcesi başka yeni ve önemli bir fuara neden aktarılmaz?
Sorular bitmez, ama boşverin, haydi çin çin!
e-mal:[email protected]

(10.03.2010)
requiredrequired - won't be displayed


Your Comment:

DOĞA Deneği “BANKALARI DURDUR! Garanti Bankası ve Akbank’a Sesini Duyur: Hasankeyf Yok Olmasın’’ diye mail atmış.
“Ilısu Barajı Projesi nedeniyle sular altında kalma tehlikesiyle karşı karşıya olan Hasankeyf ve Dicle Vadisi, UNESCO Dünya Mirası kriterlerinin onda dokuzunu sağlayan dünyadaki tek doğa ve kültür mirası.

Previous Entry

BU yıl 44. yapılan dünyanın en büyük turizm etkinliği ITB de partner ülke Türkiye idi. Ülkemiz partner olma fırsatını reklamları ile iyi değerlendirdi.
Hava alanlarından baslayarak tüm mecralarda şehre yayılan reklamlarımız fuarın gerçekleştiği alanda doruğa çıktı.

Next Entry