Suat Tore
World of Traveller

EIBTM – Barcelona ve ILTM – Cannes (09.12.2009)

Nisan 1st 2010 in Türkçe yazıları

Suat Töre

BU hafta, geçen hafta gerçekleşen EIBTM-Barcelona ve şu anda Cannes şehrinde yapılan ILTM fuarlarından söz edeceğiz.
EIBTM, Cenevre’den Barcelona’ya taşınınca önce biraz etkinliği azalan bir fuar görünümü almasına rağmen İngiliz Reed grubunun fuarcılıktaki yüksek deneyimi ile son yıllarda yine eski düzeyine yükseliyor.
Bu yıl da fuara katılım çok fazla oldu. MICE fuarlarda en önemli kriter hosted buyer denilen organizasyon satın alanların çokluğudur. Bu yıl EIBTM’ye 3.791 kişiden oluşan ve dünyanın her yerinden getirtilen bu alıcılar yeni bir rekor kırdıar. Ve 54,255 toplantıya katıldılar.
Fuara getirtilen derken kastettiğimiz sudur; Reed grubu 3.791 kişinin uçak biletini, 2 ya da 3 gün 5 yıldızlı otel konaklamasını, bu süre içersindeki yeme içme masraflarını, transferlerini, şehir turlarını ..vs. üstleniyor. Bunu hem kendi kasasından hem de bulduğu sponsorlar ile yaratıyor.
Şimdi gelelim bizim düzenlediğimiz turizm fuarlarına. İstanbul’da gerçeklesen EMITT turizm fuarı her yıl çok büyüdü. Yurtdışından da hem exhibitor hem de hosted buyer olarak 100-150 yabancı geliyor. Yıllar öncesine bakarak EMITT’in gelişimini görüyoruz. 8-10 salona kadar genişledi. Ama şu ana kadar ne yazık ki profesyonelleşemedi. Halk her daim fuarın içinde ve iş görüşmeleri bir halk panayırı gürültüsü içinde yapılmaya çalışılıyor. İc turizm için halkı bilinçlendirmesi düşünülürse başarılı. Ama uluslararası denirse orada dururuz. Bu konu da geçen yılki EMITT’in ardından uzunca yazmıştık.
Diğer fuarımız da İzmir’de bu hafta sonu gerçekleşecek Travel Turkey. Bu fuarımız da geçen yıllardaki görünümüyle İzmir’in turistik panayırı olacak ne yazık ki. Geçen sene 120 yabancı buyer getirtildiği iddia edilmişti. Biz bu sayıyı pek göremedik. Bu yıl ise daha medya ilişkilerini kuramayan organizasyonu nedeni ile izlemek için bile gitmeye gerek duymadık.
Oysa Travel Turkey yıllar önce yine bu şehirde TURSAB tarafından gerçeklestirilen MICE fuarı gibi organize edilebilirdi ve bizce çok daha hızla yol katetmiş olurdu.
Bugün başlayan Cannes-ILTM turizm fuarı 8 kez gerçeklesiyor. LUX seyahat konusunda liderliğini her gecen yil pekiştirerek büyüyor. Son derece dikkatle seçilmiş 1200 lux turizm düzenleyen buyer tek tek randevularına katılıyor.
Fuara daha girişte sizleri Ferrariler Maserattiler karşılıyor. Çünkü zenginler şehir turlarını gittikleri ülkerde bu arabalar ile yapıyor!!
Fuarın resmi açılışı dün akşam bir panel ile başladı. Panelin konusu lux turizmdeki yeni trendler idi.
Sonra ödül törenine geçildi. 5 kıtada 2009’un en başarılı turizmcilere ödüllerini vermek için Apollo 11 Astronotu, Dr Buzz Aldrin sahneye davet edildi. Nedeni;
Virgin Havayolları sahibi İngiliz işadam Charles Bronson’n Virgin Galactic şirketinin 2011’de baslayacağı uzay turizmi projesi idi.. Virgin Galactic uzaya turist göndermeye hazr. Şirket yolcularn 2 pilot ve 6 yolcu taşma kapasiteli SpaceShipTwo adn verdiği uzay arac ile taşyacak. Yaklaşk 300 kişinin ön ödeme yaptğ uzay uçuşunun yolcuya maliyeti 200 bin dolar olacak.
Virgin Galactic’in mekiğini uzaya “Eve” ad verilen 42 metrelik bir füze gönderecek. Şirket yetkilileri, 2010’da uçuşlarn başlayacak ve ticari uçuşlara 2011’de gececek.
Adamlarla aramizdaki fuarcılık farkı da burada yatıyor. Biz nerdeyiz, onlar nerde?
Uzayda!!!!

e-mail:[email protected]

(09.12.2009)
requiredrequired - won't be displayed


Your Comment:

KASIM ayının son haftası Nepal Seyahat Acentaları Birliginin daveti üzerine Kathmandu’ya seyahat ettim. Nepalli turizmciler bu yıl 3’üncüsünü gerçekleştirdikleri Himalaya Travel Mart ile birlikte hemen öncesinde UFTAA genel kurulunu da organize ederek akıllıca bir iş yapmışlar. Böylelikle hiç değilse yakın ülkeler dışında fazla ilginin olmadığı Himalaya Turizm fuarına daha fazla yabancı konuğu da getirtme olanağı yakalamışlar.

Previous Entry

SORUNUN yanıtı aslında çok basit. Bir defa önce tabiri caizse kuyruğu dik tutacaksınız.
Bu satırları yazdığımız şu sıralarda okumuşsunuzdur. Uyanık turizm toptancıları klasikleşen oyunlarına başladılar. Bunlardan Alman kökenli olan biri, 1 ay önce hazırladığı ve aralarında Türkiye’nin de olduğu katalog fiyatlarında %10’luk bir indirime daha gideceğini açıkladı.

Next Entry