Suat Tore
World of Traveller

Garanti Bankası ve Akbank’a Sesini Duyur: Hasankeyf Yok Olmasın! (03.03.2010)

Nisan 1st 2010 in Türkçe yazıları

Suat Töre

DOĞA Deneği “BANKALARI DURDUR! Garanti Bankası ve Akbank’a Sesini Duyur: Hasankeyf Yok Olmasın’’ diye mail atmış.
“Ilısu Barajı Projesi nedeniyle sular altında kalma tehlikesiyle karşı karşıya olan Hasankeyf ve Dicle Vadisi, UNESCO Dünya Mirası kriterlerinin onda dokuzunu sağlayan dünyadaki tek doğa ve kültür mirası. Böylesine önemli bir “Dünya Mirası”nın yok edilmesini kabul etmeyen Avrupa bankaları Ilısu Baraj Projesi’nden çekilirken, Türkiye’nin en “çevreci” bankası olarak bilinen Garanti ve “kültürel sorumluluk çalışmaları” ile tanınan Akbank, baraj için yabancı bankaların bile vermediği krediyi veriyor, Hasankeyf’in yok oluşuna önayak oluyorlar. Akbank ve Garanti Bankası projeden çekilmek için daha ne bekliyor?’’
Ahh Doğa Derneği ahh. Onlar geri çekilmek için beklemezler. Ama sen çok beklersin! Onlar ki yalnızca adı geçen bu iki banka değildir, hemen hepsi yalnızca nasıl para kazanırızı düşünürler. Ülke krizde ama bakın en çok kâr eden kuruluşların başında onlar gelir. Onlar senin tasarruf hesabından hem kredi vererek para kazanırlar hem de sana sormadan işlem parası diye para keserler. Başkası senin hesabını bosaltırsa bu gasptır, suçtur ama onlar sizle yaptıkları sözleşmede böyle bir madde olmasada ve sana böyle bir işlem başlattıklarını duyurma gereği duymadan hesabından çeşitli adlarla para çekebilirler. Hatta hesabında hiç para yoksa borçlu bile çıkarırlar. Hatta ve hatta onlar tasarruf hesabınızı defterinize işletmek için her gittiğinizde sizden para isterler. Size interneti kullan işlem parası ödeme derler ama buradan da her yıl %150 zam yaparak her işlemden para keserler.
Hepimizin yaşadığı kişisel örnekler vereyim. Akbank’taki tasarruf hesabımda bulunan küçük bir meblağı çekmek istediğimde bu paranın işlem parası nedeniyle buharlastığını gördüm. İs Bankası neredeyse 20 yıldır unuttuğumuz –0 TL bakiyeli- bir hesabımızda bu sürede hiç islem yapmadığımız halde 50-TL kesti.
Garanti Bankası ise kredi kartımı neredeyse kendi kartıymışcasına rahat kullanır. Aynı işlemi 2 defa yazarak ödetir, itirazımıza da aylarca yanıt vermez, bu paraları kullanır. Ama siz eğer 3 kuruş eksik ya da geç öderseniz hemen ertesi ay faiziyle ödemek zorunda kalırsınız.
Daha ilgincini ise geçen ay yaşadım. Bir otele gittiğinizde otelci kredi kartınızdan kalacağınız sürede yapacağınız olası harcamalara karşı depozito adıyla emanet bir miktar tutar. Bu tutar depozitodur ve bir harcama değildir. Otelden ayrıldığınızda yaptığınız gerçek harcamayı ödersiniz, bu depozitoyu görmezsiniz bile. Ocak ayında kaldığım otelde 89 USD’lik harcama yapmışım. Ama dönüşte Garanti Bankası’nın ekstresinde bu meblağın dışında aynı otel adı karşında önce alanıp aynı gün geri iade edilen 2.000.-USD’lik işlemler sonucu 50.-USD kadar borclandırılmış olduğumu gördüm. İtirazımıza bu kur farkıdır denildi. Kardeşim ben böyle bir harcama yapmadım. Benim yaptığım harcama 89.-USD’dir. Ayrıca bu 50.-USD kur farkı nereden çıkıyor şeklindeki itirazımız bir ayı aşkın süredir sonuçsuz devam ediyor. Otomatik hesaplardan çifter çifter çekilen miktarlar da ayrı itirazlarımız olarak sürüp gidiyor.
Sonuç olarak vatandaşın işi bu ülkede zor. Bankalar, telefon kuruluşları, elektrik, doğalgaz, su, sigorta gibi tüm hizmet kurumları vatandaşa hizmet değil nasıl parasını daha çok alırız diye uğraşıyor. Bu yanlışları da düzeltmek adına gününüzün uzun süresini boşa harcayarak ve sinir sisteminizi de bozarak uğraşırsınız.
Tüketciler Birliği de vatandaşın kandırılıp, soyulduğunu her fırsatta duyurur ama ülkenin gündemi o kadar yoğundur ki dinleyen olmaz.
Bu nedenle Doğa Derneği’nin “Hasankeyf Yok Olmasın’’ feryadını duyuruyoruz ama umarım dinleyen olur.

[email protected]

(03.03.2010)
requiredrequired - won't be displayed


Your Comment:

GEÇTİĞİMİZ hafta Bahçeşehir Üniversitesi hocası Deniz Ülke Arıboğan yaptığı uzakdoğu gezisinden sonra yazısına “Dünya Ay’a Biz Yaya’’ başlığını atmıştı.

Previous Entry

ÇİN Çin !!! Sağlığınıza, şerefinize, yarasın ya da afiyet olsun da, Çin aldı başını gidiyor farkındamıyız?
Bu köşede sık sık Çin diye yazıyoruz, kimsenin umurunda değil. Bu hafta Çin Çin diyerek biraz daha dikkat çekmeyi deneyelim dedik.

Next Entry