Suat Tore
World of Traveller

Gemiyle Yunan Adalarına-1- (05.11.2009)

Nisan 1st 2010 in Türkçe yazıları

Suat Töre

2010 turizm pazarlama çalışmalarının başladığı Eylül ayı ile birlikte biz de yine yollara düştük. Kasım ayında da ardı ardına gerçekleşen turizm fuarlarını izleyeceğiz. Bu fuarlardan izlenimlerimizi ve 2010 yılı turizm trendlerini sonraki haftalarda sizlere aktaracağız.
Bu yüzden köşemizi birkaç hafta yaz aylarının gezi notlarıyla doldurarak sizleri ülkemizin karamsar gündeminden bir nebze uzaklaştırmayı da umuyoruz.
Ülkemizin üç yanı deniz ama bizde kruvaziyer turizmi neredeyse hiç yok. İstanbul, Kuşadası ve Marmaris’e yaz sezonunda haftada birkaç kez yanaşan yabancı yolcu gemileri de olmasa bu turizm çeşidini hiç bilemeyeceğiz.
80’li yıllarda Yunan, Rus ve İtalyan gemileri ile yapılan Akdeniz ve Ege yolculukları artık Carnival, Celebrity, Royal Caribbean… gibi kruvaziyer devlerinin de bu sulara girmesiyle rekabeti hızlandırdı ve uygun fiyatlar gemi turlarının popularitesini arttırdı.
Türkiye’de 42 yıldır bu kuruluşların gemileri ile kravaziyer turizmin öncülüğünü yapan Tura Turizm ile 10 yıl kadar önce Yunan adalarını gezip tanımıştık. Bu yıl 10 yıl aradan sonra Ege adalarını ve adalardaki değişimi tekrar görmek üzere yine gemi turlarının uzmanı Tura Turizmin kapısını çaldık.
10 yıl önce yine Tura Turizm ile Yunan “Louis Hellenic Cruises’’un The Aegean Pearl isimli gemisi ile yaptığımız bu yıl daha büyük ve yeni gemisi Cristal ile gerçekleştirdik.
Cristal 160 metre uzunluğunda 25 metre eninde 1.400 yolcu kapasiteli bir gemi. 317’si geminin dışa bakın kabini ile toplam 480 kabine sahip. Kabinler 2-3 ve 4 kişilik.
Gemide açık kapalı restoranlar, barlar, yüzme havuzu, casino, sinema salonu, her akşam değişik showların yapıldığı tiyatro salonu, disco, sağlık ve güzellik merkezi, oyun salonu, kütüphane, alışveriş mağazaları, internet odası… gibi bir tesiste olabilecek tüm bölümler mevcut.
Limana yanaşsın ya da seyir halinde olsun sabah saat 8’den gece yarısına kadar geminin bu olanaklarından yararlanmak mümkün. Tüm bu olanaklarda gerçekleşecek etkinlikler her akşam yayınlanıp odanıza bırakılan ertesi günün gazetesi ile size duyuruluyor.
Bu günlük gazeteniz ile geminin uğrayacağı adalar hakkında bilgiler, bu adalarda organize edilen turlar, yok eğer gemiden dışarıya çıkmayacaksanız saat saat geminin çeşitli yerlerinde gerçekleştirilen yemek yapma kurslarından dans kurslarına kadar etkinlikleri öğrenebiliyorsunuz.
Yani gemide sıkılma şansınız yok. Herkese ve herkesin beğenisine göre bir faaliyet var. Yemekler alakart ve açık büfe şeklinde arzunuza göre bol ve çok çeşitli. Tüm yemekler gemi için ödenilen tur fiyatının içinde. Siz yalnızca içeceklere para ödüyorsunuz. Bu fiyatlar da 5 yıldızlı bir tesisimizde ödenilen fiyatların çok altında. Sonuçta gemi turu tam pansiyon otel konaklamanızla eşdeğer.
Tura Turizm’in bir haftalık Yunan adaları turları İstanbul’dan başlıyor. Daha kısa tur arzu ederseniz Kuşadası’ndan gemiye binmeniz gerekiyor. Pazar günü 17.30’da İstanbul’dan hareket eden Cristal ertesi gün saat 15’te Mikonos adasına ulaşıyor.
MİKONOS
Mikonos Adası Yunan adalarının en ünlü adalarından biri.. Ege denizinde en renkli gece hayatı ve eğlence mekanları bu adada. Beyaz renkli dar sokaklari ve küp seklindeki evleriyle her ziyaretçinin ilgisini çekiyor. Yunanistan’ın en gösterişli adalarından biri olan Mikonos 1615 yılında kurulmuş. Kumsallarıyla ünlü olan bu adanın en iyi kumsalı güney kıyısında yer alıyor. Mikonos kasabasından 4 kilometre mesafede olan bu kumsalın adı Platis Gialos. Arkasında otel ve restaurantların yer aldığı bu kumsal Ada’nın başlıca plajı. Mikonos; daracık sokakları, beyaz evleri, yollara taşmış pembe, beyaz çiçekleri ile bir Ege klasiği. En sıra dışı özelliği ise Ada’da yer alan Çıplaklar Kampı.
Mikanos, Yunan adaları içerisindeki en çılgın yaşam tarzına sahip bir ada. Sabah saatlerine kadar hiç durmadan hareket ve eğlence dolu barlar, gece kulüpleri, eğlence merkezleri ve müzikli restoranlar kısacası hareket bulabileceğiniz her şey bu adada.
Bunların yanı sıra renkli balkonları ile sokakları süsleyen bembeyaz badanalı evleri ve rıhtım boyunca uzanan değirmeler, Mikonos adasında Yunan kültürünü bir başka yaşatıyor.
Mikonos adası özellikle dünya sosyetesinin en uğrak yeri. Gece hayat ve eğlence bu adanın olmazsa olmazı. Ayrıca tatil, gezi, alışveriş ve eğlence aktivitelerinin yanı sıra dalış severler içinde tercih edilebilecek bir ada.
Eğer dalış sporları yapıyorsanız Paradise Beach’deki dalış noktalarında bu aktiviteleri gerçekleştirebilirsiniz. Dalış yapmak istiyorsanız yine bu bölgedeki dalış kurslarında eğitim alarak hocalar eşliğinde dalgıçlık yapabilirsiniz.
Balayı çiftlerinin de uğrak yerlerinden biri olan Mikonos balayı tatili konusunda çiftlere de değişik imkanlar sağlayabiliyor. Balayı çiftlerine özel otellerin konforunun yanı sıra otel manzaraları da müthiş güzelliklere sahip. Özellikle de gün batımını görmeye değer.
Sonuçta Mikonos tatil, balayı, eğlence, deniz, kum ve plaj gibi aktiviteleri yaşayabileceğiniz hareketli bir Yunan adası. Gemimiz Cristal gece 23.30’da Patmos’a doğru yola çıkıyor. Haftaya diğer adalardaki izlenimlerimizi aktaracağız.
[email protected]

(05.11.2009)
requiredrequired - won't be displayed


Your Comment:

REFET Kayakıran dostumuz uzmanı olduğu Rus pazarını bu yıl da sezon başında gündeme getirdi. Geçtiğimiz haftalarda Mısır konusunda çok yazdık. Bakın Kayakıran da neler demiş:
“Her yıl, şubat ayı civarında Rusya’daki bir tur operatörü Antalya için ortalama 200 otelden oluşan kataloğunu, piyasaya web üzerinden fiyat listesiyle sunar. Bu fiyat listelerini, web sayfasında her yıl birden başlayarak sırasıyla numaralandırır.

Previous Entry

GEÇEN hafta başladığımız Yunan adalarını tanıtmayı sürdürüyoruz.
PATMOS
Salı günü saat 06.45 de Patmos açıklarına demirleyen gemimizden teknelerle karaya ulaşıyoruz.

Next Entry