Suat Tore
World of Traveller

Gemiyle Yunan Adalarına -3- (25.11.2009)

Nisan 1st 2010 in Türkçe yazıları

Suat Töre

YUNAN adaları tanıtımını bu hafta noktalıyoruz.
SANTORİNİ
Santorini dünyadaki ünlü balayı adalarından birisidir. Balayı çiftleri kraterin müthiş gün batımı manzarası eşliğinde nikahlarını yaparak unutulmaz bir balayı tatili geçirirler.
Binlerce yıl önce volkanik bir patlama sonucu oluşan krater adanın turizmde en çok tercih edilen yer olmasına sebep olmuştur.
Adanın bu krater görünümü hilale benzediğinden mistik ve güzel bir tatil keyfi yaşamak isteyenler için Santorini Adası 1 numaralı seçenektir.
Aynı zamanda mitolojik bir tarihe sahip olan Santorini Adası’nda bazı arkeologlar tarafından bir zamanlar Atlantislilerin yaşadığı düşünülmüştür. Adanın tamamı turizm üzerine kurulu. Her yıl 1 milyon turist Santorini kraterini görmek için bu adaya geliyor.
Siyah kum sahillerinin yukarısında volkanik kayalara tutunan beyaz köyleriyle ünlü Santorini adası, adını 13. yüzyılda Azize Irene’den almış. Ada’daki en önemli yerler Akrotiri, Antik Thira, Fira ve Oia bölgeleri. Adanın merkezi olan Fira, 1956 depreminden sonra yeniden kurulmuş. Harika bir manzaraya sahip olan bu merkez, küçük liman Skala Fira’ya 580 basamak uzaklıkta. Bu limana teleferik veya basamaklar üzerinden katırlarla ulaşılıyor. Adanın üçüncü büyük limanı olan Oia depremden sonra geleneksel bir yerleşim birimi halini almış.
Santorini adasında dilerseniz limandan kalkan botlarla kraterin ortasında bulunan adalara giderek turlara katılabilirsiniz. Adalarda şifalı olarak bilinen sular bulunmakta. Bu sularda yüzebilir ve dinlenebilirsiniz. Adanın bir simgesi haline gelen eşek/katır taksiler ile yolculuk yapmayı ihmal etmeyin.
Santorini Adası şarapları ile ünlü. Buradaki bağ sahipleri cüzi bir ücret karşılığında yanında meze de sunarak şaraplarını tattırma fırsatını verir. Adada yemek zevkini müthiş bir görünüme sahip krater manzarası eşliğinde bir restoranda yaşayabilirsiniz.
Ayrıca Santorini adası gece hayatında Mikonos Adasından bir sonraki duraktır. Birbirlerine kısa mesafeler bulunan eğlence mekânları, tüm gece çok güzel vakit geçirmenize olanak tanır.
Santorini balayı, tatil, eğlence, gezi, yemek, romantizm, tur ve gezi gibi aktiviteleri yaşayabileceğiniz en popüler Yunan adasıdır.
Ünlü gün batımını da gördükten sonra 3 saat kaldığımız adaya, aklımızı orda bırakarak veda ediyoruz.
PİRE (ATİNA)
Ve son durağımız Atina’nın limanı Pire. Limanda fazlaca bir şey olmadığından hemen 30 dakika mesafedeki Atina’nın merkezine geçiyoruz.
Atina, Yunanistan’ın başkenti ve Batı uygarlığının doğduğu kent. Eski uygarlıkların ve yeni uygarlıkların harmanlandığı kentlerden biri. Akrapolis ve Atina’nın Altın Çağ’ından sayısız örnek sunan yeni açılan müzesi ve Milli Arkeoloji müzesi mutlaka görülmeli.
Geleneksel mimarinin ve tavernaların bulunduğu Plaka’yı ve Monastiraki’yi görmeden geri dönmemenizi de tavsiye ederiz.
Ve 1 hafta her seyahette zamanın hızla aktığı gibi yine çok çabuk geçti. Saat 16’da İstanbul limanı için hareket eden gemimiz bizi ertesi gün akşam üzeri tekrar ülkemize geri getirecek.
Yunan adaları birbirine çok yakın iki ülkenin tam ortasında.
Yunanlılar ve Türkler iki farklı milletden oluşuyor ama aynı denizi, aynı iklimi ve hemen hemen aynı kültürü paylaşıyor. Doğal olarak aynı ürün, aynı doğal hayat ile çağlar boyunca ortak bir tarih ve çok benzer mutfak kültürüne sahipler.
Nisan ile Ekim ayları arasında gerçekleştirilen gemi turları ile Yunan adaları hem ekonomik hem de dinlendirici bir tatil seçeneği.
[email protected]

(25.11.2009)
requiredrequired - won't be displayed


Your Comment:

YILIN son büyük turizm etkinliği Londra’da gerçekleşti. WTM, ITB-Berlin’den sonra tüm dünyayı buluşturan çok önemli bir turizm fuarıdır. Bir sonraki yılın turizm trendlerinin de ilk belirleyici etkinliği olarak da ayrı bir önem taşır.

Previous Entry

KASIM ayının son haftası Nepal Seyahat Acentaları Birliginin daveti üzerine Kathmandu’ya seyahat ettim. Nepalli turizmciler bu yıl 3’üncüsünü gerçekleştirdikleri Himalaya Travel Mart ile birlikte hemen öncesinde UFTAA genel kurulunu da organize ederek akıllıca bir iş yapmışlar. Böylelikle hiç değilse yakın ülkeler dışında fazla ilginin olmadığı Himalaya Turizm fuarına daha fazla yabancı konuğu da getirtme olanağı yakalamışlar.

Next Entry