Suat Tore
World of Traveller

Hoppala, Ne Oldu Şimdi! (24.03.2010)

Nisan 1st 2010 in Türkçe yazıları

Suat Töre

BERLİN’den ne güzel dönmüştük. 2 Milyon Euro verip Almanya’da Türkiye Rüzgarı estirmiş, bütün Almanların dikkatini çekmiş, bu yıl %10’lara kadar artan bir Alman turist göreceğimizi oralardan ülkemize müjdelemistik.
Ama geçen hafta Almanların ünlü gazetesi Welt Alman turizminin önde gelen isimlerine 2010’un favori destinasyonlarını sormuş. Alman turizmine yön veren 20 kadar uzmanın, Allah için biri bile, Türkiye adını telaffuz etmemiş. Hadi hepsini anlıyoruz da ITB sırasında kendi kendimize başarı ödülleri verirken, hangi başarısından dolayı bakanımızın eliyle plaketle ndirdiğimizi anlamadığımız DRV Başkanı da mı Türkiye’yi favori görmez? Oysa orada bize Türkiye’nin güzelliklerini falan övmüş, umutlar vermişti. Bu plaketin de mi bir hatırı yok.?
Biz bu yıl gecen yılın 4.5 milyon olan Alman turist sayımızı ( Almanlar burada da oyun bozanlık yapıyor “size 3.1 milyon Alman geldi’’ diyorlar) 5 milyonlara çıkarmayı hedeflerken böyle moral bozulmaz ki!
Üstelik “Türkiye Almanların Ispanya ve Yunanistandan da daha ucuz seyahat harcaması yaptıkları ülke’’ diye raporlar düzenliyorlar ama 2010 için adımızı biri bir yerde geçirmiyor.
Onca 2010 Avrupa Kültür Başkenti İstanbul reklamları da yaptık. Gel de bozulma!

Alman pazarı böyle, ya Rus pazarı?
Geçen hafta üst üste iki uluslararası fuar yapılan Moskova’dan (Ruslar bu iki fuara aynı hafta içinde bir üçüncüsünü de ekleseler, Turkiye oldugu surece bu fuarlarda paraya para demezler!!!) yine güzel haberleri ardı ardına okuduk. “Türkiye Rusların en gözde ülkesi’’, “Ruslar en çok Türkiye ye gidecek’’, “Bu yıl 3 milyon Rus bekliyoruz’’ gibi haberler gecen hafta turizm basınında sürekli yer aldı.
Fuarlar bitti bizim uzmanlar ülkemize döndü ve endişeli beyanlar gündeme oturdu.
“Mısır Rus pazarına hakim oluyor’’, “2 yıl içinde Rus pazarı Mısır’dan sorulur.’’ da bu hafta okumaya basladığımız başlıklar oldu.
Gerçekler ise şöyle;
2009’da Rusya’dan turizm amaçlı olarak yapılan yurtdışı çıkışlar yüzde 15,5 gerileyerek 11,3 milyondan 9,5 milyona düştü. Bu dönemde Türkiye yüzde 11 gerilerken, Mısır yüzde 13 artış yakaladı. Rusya’da açıklanan turistik amaçlı yurtdışı seyahatler verilerine göre, 2009’da Mısır yükseliş gösterdi, Türkiye geriledi.
2008’de bu ülkeden 1,4 milyon kişi çeken Mısır, yüzde 13’lük artışla 1,6 milyonu yakalarken, Türkiye’ye girişler yüzde 11’lik gerileme ile 2,2 milyondan 1,9 milyona düştü.
Gecen yıl da bu dönemlerde Rus turist sayısındaki artış rakamlarını aynen buyuk umutlarla duyuruyorduk. Ama hiç de öyle olmadı ve Rus turistlerin sayısı beklediğimiz artıs oranın da üstünde düştü.
E ne oldu da, böyle oldu?
Sorunun yanıtını burada çok yazdık.
Mısır turizmi bir devlet politikası ile yürütürken biz her telden çalarak plansız programsız pazarlama yaptık.
Üç tarafımız pırıl pırıl mavi denizler, altın sarısı kumlar, plajlar, yakıcı gunesimiz masalları artık sadece bizi uyutuyor.
Mısır’ın Çin pazarı politikasını yine bu kösede haftalarca yazdık. Çin’de Mısır bizi solladı ve her yıl arayı açarak büyüyor.
UNWTO-Dünya Turizm Örgütü-Uzak Doğu pazarlarına dikkat çekiyor. Mısır Asya Pasifik pazarlarında, Asya Pasifik hemen her önemli etkinliğinde turizmin üc saç ayağı (havayolu-acenta-otel) ile beraber koordineli çalışarak yer alırken, biz daha hangi ülkede hangi fuar yapılıyor onu bilmiyoruz, bırakın etkinliklerini….
Bir Uzak Doğu ülkesine uçan uçağımız yok ama o ülkeyi bu önemli bölgenin merkez üssü yapmışız ordan idare ediyoruz!
Sonuca gelirsek; turizmi bir devlet politikası haline getirmediğimiz sürece tüm pazarlarda bu yakınmaları hep duyacağız. Bu böyle biline…

[email protected]

(24.03.2010)
requiredrequired - won't be displayed


Your Comment:

BU yıl 44. yapılan dünyanın en büyük turizm etkinliği ITB de partner ülke Türkiye idi. Ülkemiz partner olma fırsatını reklamları ile iyi değerlendirdi.
Hava alanlarından baslayarak tüm mecralarda şehre yayılan reklamlarımız fuarın gerçekleştiği alanda doruğa çıktı.

Previous Entry

GEÇEN haftalarda turizm istatistiklerimizin bize turist gönderen ülkelerin açıkladıkları rakamlar ile büyük farklılıklar gösterdiğini yazmıştık. Almanya örneğinde bizim 2009 Alman turist sayısını 4.488.350 olarak gösteren istatistik rakamımızın yanında Alman tarafının verileri ülkemize 3.100.000 Almanın geldiği şeklindeydi.

Next Entry