Suat Tore
World of Traveller

İstanbul İstanbul (06.01.2010)

Nisan 1st 2010 in Türkçe yazıları

Suat Töre

İSTANBUL Kültür ve Turizm Müdürü Ahmet Emre Bilgili ” İstanbul’a gelen turisti çıkarırsanız Türkiye eksidedir” demiş. Doğrudur. Ama Antalya’yı, Muğla’yı, vs da çıkarırsanız Türkiye yine eksidedir!! Ancak bu yalnız bu seneye ait bir doğru da değildir. Bu illerimize gelen turist sayıları çıkartılırsa her yıl Türkiye ekside kalır.
İstanbul yıllardır hatırı sayılır turist ağırlıyor. Özellikle kongre turizmi ile artan turist sayısı ve kongre için gelenlerin süre yetersizliğinden tekrar gelmeleri ve dönüşlerindeki övgüleri İstanbul’a gelen turist sayısını artıran en önemli nedendir. Kim ne derse desin bunda da İstanbul Kongre ve Ziyaretçi Bürosu ICVB’nin büyük katkıları yadsınamaz.
Ayrıca İstanbul’a gelen turist sayısının ne kadar yanıltıcı olduğunu da unutmamak gerekir. İlk giriş kapısı olarak İstanbul Anadolu’ya giden yabancının da pasaport işlemlerini yaptığı kapıdır. Bu yıl 7.5 milyon turist İstanbul’a geldi derken bunun ne kadarının İstanbul’da kaldığını böyle bir kayıt tutulmadığıı için kimse bilemez.
Türkiye turist sayısında dünyanın ilk 10 ülkesi arasına yıllar önce girdi. Son yıllarda da ilk 7 arasında. Ya İstanbul? Gelen 7.5 milyon turist ile İstanbul turist sayısında hangi sıradadır? Eğer turist sayısı ile övüneceksek UNWTO’nun önce Avrupa şehirleri olan Londra, Paris, Roma, Barcelona, Prag rakamlarına sonrada dünyadaki New York, Bangkok, Singapur, Hong Kong gibi şehirlerine bir bakmamız gerekir!
Ayrıca turizm müdürümüz de herkes gibi olaya sadece turist sayısı ile bakıyor. İstanbul da, Turkiye de artık turist sayısı değil gelir hesabı yapmalıdır. Kişi başı turist harcamalarını artıracak çareler aranmalıdır. Yeni ürünler yeni atraksiyonlar bulunmalıdır. Elbette Avrupa Kültür Başkenti olmak yeni girdiğimiz bu yılın rakamlarını pozitif etkileyecektir. Ama gelenler nerelere para harcayacaktır. Bir tek U2 konseri ve birkaç sergi yeterli midir? Avrupa Kültür Başkenti için harcanan paraların getirisi ne olacaktır? Harcanan para gelen paraya değecekmidir? Bizim başlıca merak konularımız da bunlardır.
Elbette İstanbulumuz bizim için dünyanın en güzel şehridir. Ama sorunları için şehrimize ne kadar sahip çıkıyoruz? Yeni emniyet müdürümüz ile asayiş ve güvenlik sorunlarının hızla iyileşme yoluna girdiğine tanık oluyoruz. Ya belediyecilik? Yollardaki doğalgaz kazılarını 5 yıldır yama ile örterek düzelttiğini zannedenler, anlamsız uygulamaları ile trafiği iyice arapsaçına çevirenler, üç ayda bir tretuvar değiştirerek yol duzenlediğini sananlar, yabancı medyada gündemden düşmeyen taksi şikayetlerini hâlâ önleyemeyenler, yeme içme mekanlarındaki fiyat, kalite denetimsizlikleri.. Bunlar da ne zaman çözüleceğini merakla beklediğimiz diğer konulardır.
Dünya artık küçüldü. İnsanlar New York’a, Paris’e, Londra’ya, Roma’ya, vd. yılda bir hatta iki kez gidip eğleniyor, geziyor, bu şehirlerde arka arkaya düzenlenen yeni etkinliklere katılıyor.
İstanbulumuz için de en büyük hayalimiz bu dünya şehirleri gibi olmasıdır.

[email protected]

(06.01.2010)
requiredrequired - won't be displayed


Your Comment:

DÜNYADA birçok büyük havayolu batarken, ardı ardına yolcu sayısı, yeni destinasyonlar, yeni uçak alımları gibi konularda inanılmaz rekorlar kıran, yılın her periyodunda hep artan kârlılıklar açıklayan gururumuz, Milli havayolumuz THY, şu aralar bizi çok basit konularda da şaşırtıyor!

Previous Entry

BU hafta seyahatimiz nedeniyle kosemizi dostumuz Deniz Tüfekci’nin gonderdigi maile birakiyoruz.
“Pagan din anlayışı, Kubaba, Kyble, Artemis, Athena, Yahudilik, Hristiyanlık, Müslümanlık… hatta şamanizmin kalıntıları..

Next Entry