Suat Tore
World of Traveller

İstatistiklerimiz ne kadar doğru? (31.03.2010)

Nisan 1st 2010 in Türkçe yazıları

Suat Töre

GEÇEN haftalarda turizm istatistiklerimizin bize turist gönderen ülkelerin açıkladıkları rakamlar ile büyük farklılıklar gösterdiğini yazmıştık. Almanya örneğinde bizim 2009 Alman turist sayısını 4.488.350 olarak gösteren istatistik rakamımızın yanında Alman tarafının verileri ülkemize 3.100.000 Almanın geldiği şeklindeydi.
Bu hafta da Rus turistler ile ilgili rakamları karşılaştırdığımızda yine büyük farklar olduğunu görüyoruz.
Rusya Federal İstatistik Servisi (GKS)‘in 2009 yılına ilişkin resmi verilerine göre, Türkiye’yi 1 milyon 970 bin Rus vatandaşı ziyaret ettiği açıklanırken, bizim istatistiklerimizde Türkiye 2009 yılında Rusya’dan 2 milyon 694 bin 733 kişi geldiği görülüyor. Bu elbette karşılaştırmalı çalışmalarda hatalara da yol açıyor. Biz Türkiye 2009 yılında 2008 yılına göre Rusya pazarında yüzde 6.41’lik bir düşüş yaşadı diyoruz ama Rusya Federal İstatistik Kurumu GKS, 2009 yılında Türkiye’ye giriş yapan Rus vatandaşı sayısının 2008’e göre yüzde 11.12 azalarak 1.9 milyona gerilediğini açıklıyor.
Sırası gelmişken Rusya Federal İstatistik Kurumu GKS tarafından açıklanan bazi rakamları da yazımıza alalım. Türkiye’ye 1 milyon 970 bin Rus vatandaşı gelirken ülkemizi 1 milyon 610 bin kişi ile Mısır izlemiş. Geçen hafta Mısır’ın bu pazardaki hızlı yükselişine dikkat çekmiştik.
Rus verilerine göre Türkiye ve Mısır’ın ardından sıralanan ülkeler ise şöyle:
Çin (990 bin, yüzde 51.48 düşüş), Finlandiya 550 bin (yüzde 16.58 düşüş), Almanya 360 bin (yüzde 10.01 artış), İtalya 330 bin (yüzde 15.56 düşüş), İspanya 290 bin (yüzde 18.92 düşüş), Yunanistan 280 bin (yüzde 19.16 düşüş), Tayland 230 bin (yüzde 9.91 düşüş) görülürken, İsrail’in geçen yıl Rusya’ya vizeyi kaldırdıktan sonra turist sayısını yüzde 36 arttırdığı kaydediliyor .
2009 yılında ülke dışına çıkan Rus vatandaşı sayısının 2008’e göre yüzde 15.5’lik düşüşle 9.5 milyona gerilediğini de iletelim.
İki büyük pazarımıza ait bu rakamsal farklılıkların boyutları ister istemez bizim diğer pazarlarımıza ait rakamlara da kuşkuyla yaklaşmamızı doğuruyor.
Alman turist sayısının bizim orada yaşayan vatandaşlardan kaynaklandığını ileri süreceklere Rus turist sayısının neden farklılık gösterdiğini sormamızı gerektiriyor!
Yine benzer durum istatistiklerde ön sıralarda bulunan Bulgar turist sayısı için de geçerlidir. Bulgaristan’da da yaşayan çok sayıda Türk vatandaşı da bu ülke rakamlarını şişiriyordur.
Diğer komşu ülke rakamlarında da benzer farklılıkların olmadığını kimse söyleyemez. Yunanistan, Gürcistan, İran.. gibi komşularımızın da rakamsal verilerini öğrenmek gerekir.
Geçen yılın sonlarında karşılıklı vizeyi kaldırdığımız diğer komşumuz Suriye rakamlarını da bu yıl sonunda dikkatle izlememiz lazım.
Burada bir de genellikle bizim Emniyet verileri ile TUİK verilerinin bile birbirini tutmadığını da belirtmemiz gerekir.
İşin bir de gelirler tarafı var.
Hep yazdığımız gibi turist sayısından çok ülkemize giren geliri daha çok önemsememiz gerektiğinden hareketle istatistiklerin gelir hanelerinde daha büyük rakamsal endişeyi de taşıyoruz. Gelir hesaplamalarının hangi kıstaslara göre yapıldığı, bunların ne kadar sağlıklı veriler olduğu hep sorduğumuz sorulardır.
Rakamlardaki büyük farklılıklar istatistiklere göre çalışma yapan kesimleri de elbette olumsuz etkileyecek ve bu rakamlara göre yapılan çalışmaların gerçeği yansıtmama tehlikesini de beraberinde getirecektir.
Gelir rakamlarının saglıksızlıgı da uzmanların fert başına turist harcaması rakamlarındaki farklılıkları ve Türkiye ucuz satılıyor/satılmıyor gibi konulardaki tartışmalarını devam ettirecektir.

e-mail:[email protected]

(31.03.2010)
requiredrequired - won't be displayed


Your Comment:

BERLİN’den ne güzel dönmüştük. 2 Milyon Euro verip Almanya’da Türkiye Rüzgarı estirmiş, bütün Almanların dikkatini çekmiş, bu yıl %10’lara kadar artan bir Alman turist göreceğimizi oralardan ülkemize müjdelemistik.
Ama geçen hafta Almanların ünlü gazetesi Welt Alman turizminin önde gelen isimlerine 2010’un favori destinasyonlarını sormuş.

Previous Entry

Travel Turkey which has been organized in Istanbul until 2007, took place in Izmir this year.

The exhibition center of Izfas that can be visited without a transportation difficulty caused both Turkish and Greek travel professionals living each side of Aegean Sea to become closer.

Next Entry