Suat Tore
World of Traveller

Kavala’nın Sorunu Vize! (23.12.2009)

Nisan 1st 2010 in Türkçe yazıları

Suat Töre

BU köşede Ege’nin karşı kıyısını sık sık yazıyoruz. Daha önce birkaç kez Yunan adalarını ve iki kez de Alexandreapolis yani Dedeağaç’ı yazmıştık.
Bu kez Kavala Valiliği’nin daveti ile 25 kadar gazeteci Dedeağaç’ın biraz altında yer alan Kavala’yı ziyaret ettik. Kavala Türkiye’den daha fazla Türk turist bekliyor. Bunun için de basın mensuplarına, turizm yazarlarına şehrini ve bölgelerini tanıtmak için fam tripler düzenliyor. Mutlaka bu fam tripleri Türk turizm acentaları için de yapacaklardır. Kitlesel turizm için bu gereklidir de.
Kavala’da düzenlenen workshop’da da değindik. Kavala’nın ve tabii ki Yunanistan’ın Türk turistler ile ilgili bizce tek bir sorunu var. Vize zorlukları. Evet Yunanistan bir Avrupa Birliği üyesi ve Schengen vize kurallarına uymak zorunda. Bu arada Yunanistan’ın Avrupa Birliği ülkeleri arasında yeşil pasaporta da Schengen vizesi isteyen iki ülkeden biri olduğunu da hatırlatalım. Bu vize kurallarını değiştirmek zor. Ancak iki komşu ülke yakınlaşan siyasi ilişkileri ve özel karşılıklı uygulamalar ile bu zorluğu azaltabilirler. (Tek taraflı olarak yeşil pasaporta da vize konabildiği gibi tek taraflı olarak bazı muafiyetler de sağlanabilir!)
Ayrıca yaz aylarında günübirlik girişlerin olduğu özellikle gemi turlarında, bu esnekliğin sağlandığını ve Türk turistlere vizesiz Yunanistan giriş izni verildiğini de biliyoruz.
Konsolosluklar Türk turistler için biraz daha hoşgörülü olabilirler. Yunanistan’ın bazen ancak 15 günlük Shengen vizesi verdiğini de biliyoruz. Vize bedeli de az değil. Bugün için 140 TL.
Yunanistan Dışişleri’nin ve Yunan Turizm Bakanlığı’nın başta HATTA olmak üzere Yunan acentacıları, Otel Birlikleri ve turizmcileri tarafından uyarılması gerekli.
Yunan dostlarımızın da elçilik ve konsolosluklarına yönelik olarak da Türklere verilecek vizeler konusunda daha esnek ve hoşgörülü olmaları doğrultusunda kişisel çabaları ve ricaları da fayda sağlayacaktır.
Son yıllarda her yıl yurtdışına çıkan 10 milyon kadar Türk turistten daha fazla pay almak isteyen Yunanistan, vize sorununu hafiflettiği ölçüde Türk turist sayısını da artıracaktır.
Yoksa kültürü, mutfağı, yaşam biçimleri, müziği, dansı, eğlence biçimi vd… Birçok özelliği neredeyse aynı olan bu iki ülke insanının birbirini ziyaret etmemesi düşünülemez. Yunanlılar her fırsatta Türkiye’ye kolaylıkla gelirken Türkler neden Yunanistan’a daha fazla sayıda girmesin? Bu turizm ilişkileri arttığı ölçüde Yunanistan ve Türkiye arasında yıllardır süregelen siyasi ilişkiler de gelişecektir.
Biraz da yaptığımız bu gezi ve Kavala’nın turistik özelliklerinden söz edelim.
Kavala’nın 80 bine yaklaşan bir nüfusu var ve şehir içinde gezilecek görülecek yerler ve alışveriş olanakları çok fazla. Bir yeme içme cenneti. 4 gün boyunca inanılmaz lezzetler tattık.
Deniz mahsulleri hem mükemmel lezzetlerde ve hem de ülkemizdeki balık restoranlarına özel selamlar ilettirecek kadar ucuz sunuluyor! Aynı selamları içki fiyatları esnasında da tekrarlayıp durduk! İstanbul’dan yaklaşık otobüsle 6-7 saatte ulaşılıyor. Özel arabayla bu süre daha da kısalacaktır. İpsala gümrüğünden sonra çok yeni ve düzgün bir otoban ile ulaşım keyifli. Bizim Metro otobüslerinin her gün birkaç sefer yaptığı Selanik otobüsleri ile çok rahat bir yolculuk yapıldığını da önceki tecrübelerimiz doğrultusunda yazalım.
Şehirde her keseye göre konaklama olanağı bulmak mümkün. Tarihi turistik yöreler de ilginç.
Kavalalı Mehmet Ali Paşa’nın evi, Mısır hükümeti tarafından renove edilen şimdi lüks bir otel olan medrese ve imarethanesi, kalesi ve yakın yerlerdeki tarihi eserleri, yemyeşil ormanları ve plajları ile ünlü Tasoz Adası ve diğer turizm çeşitlerinin keşfi için, Kavala, mutlaka yaz aylarında da tekrar gelinmesi gerekli bir destinasyon.
Kökeni Trabzon’un Maçka ilçesi olan Kavala Valiliği’nin Turizm Müdürü Konstantinos (Kostas) Efthimiadis’in 4 gün boyunca sabahın köründen gecenin yarısına kadar bizlere gösterdiği yakınlık ve ilgi ile bir Türk kadar rahat Türkçe konuşan ve tercümanlığımızı da üstlenen Petro Bey’in 25 kişinin her türlü isteği için gösterdiği çabalar ve konukseverlik de iki ülkenin ne kadar benzeştiğinin bir göstergesiydi.
Kemençe sesi ve Karadeniz’in ritmli müziğini dinlemek üzere Kavala’ya gitmek İstanbullular için çok ilginç olacaktır.
[email protected]

(23.12.2009)
requiredrequired - won't be displayed


Your Comment:

SORUNUN yanıtı aslında çok basit. Bir defa önce tabiri caizse kuyruğu dik tutacaksınız.
Bu satırları yazdığımız şu sıralarda okumuşsunuzdur. Uyanık turizm toptancıları klasikleşen oyunlarına başladılar. Bunlardan Alman kökenli olan biri, 1 ay önce hazırladığı ve aralarında Türkiye’nin de olduğu katalog fiyatlarında %10’luk bir indirime daha gideceğini açıkladı.

Previous Entry

DÜNYADA birçok büyük havayolu batarken, ardı ardına yolcu sayısı, yeni destinasyonlar, yeni uçak alımları gibi konularda inanılmaz rekorlar kıran, yılın her periyodunda hep artan kârlılıklar açıklayan gururumuz, Milli havayolumuz THY, şu aralar bizi çok basit konularda da şaşırtıyor!

Next Entry