Suat Tore
World of Traveller

Kazak pazarı bizden sorulur!

Nisan 27th 2010 in Türkçe yazıları

Geçen hafta bu yıla kadar hiç katılamadığımız KITF fuarı için Kazakistan’ın Almaty kentine gittik. 2.725 bin km2’lik yüzölçümü ile ülkemizin üç katı büyüklüğünde toprağa sahip olan Kazakistan’da yaklaşık 16 milyon kişi yaşıyor. Şu anki başkent Astana ama ülkenin eski başkenti olan Almaty 2 milyona yaklaşan nüfusu ile ticaret ve yaşamın bugünkü en büyük şehri.

Turizm izlenimlerimizden önce Almaty’i kısaca tanıtalım. Şehrin sembolu adından da anlaşılacağı üzere elma. Şehir içinde de elma ağaçlarına rastlıyorsunuz ama şehrin etrafı tamamen elma bahçeleri ile kaplı. Elma suyu da doğal olarak çok muteber.

Almaty yemyeşil bir şehir. Şehrin hemen güneyinde Tien Shan-Tanrı dağları var. Nisan sonu olmasına karşın hala tepeleri karla kaplı olan bu sıradağların eteklerine yerleşmiş olan şehir yeşil çehresiyle Almaty’ e ayrı bir güzellik veriyor.

Her yer irili ufaklı parklar ile dolu. Parklar bakımlı, içlerindeki heykeller, anıtlar, katedral ve kiliseler, kafe ve restoranlar turistlerin ve halkın en çok rağbet ettikleri yerler.

Ülkenin en önemli gelir kaynağı Hazar Denizi dolaylarında bulunan petrol ve doğal gaz. Kazaklar tarafından işletilen bu kaynaklar ile ülkenin gelir seviyesi de çok yüksek.7 bin USD olarak açıklanan resmi kişi başı gelir seviyesinin gayri resmi olarak 10 bin USD nin üzerinde olduğu da sıkca dile getiriliyor.

Şehirde tüm Dünyaca ünlü eşya, giyim, araba ve teknoloji markalarını görebiliyorsunuz. Lüks restoran, kafe ve eğlence merkezleri ile Türklerin inşa edip sahip oldukları 5 yıldızlı otel zincirleri de Intercontinental –Ankara- ve Rixos ile yer alıyor.

Almaty her yıl Nisan ayı sonlarında KITF adlı bir turizm fuarı düzenliyor. Geçen yıla göre bu yıl biraz küçülmüş olduğunu söyleyen turizmcilere rağmen 2 salonda gerçekleşen KITF de Türkiye hakimiyeti hemen göze çarpıyordu.

36 ülkeden 500 kadar turizmcinin stand aldığı KITF’de en büyük standları Türk turizmciler işgal etmişler. Geçen yıl 6.5 milyon Kazak vatandaşının yurtdışına çıktığı ve Kazakların gelir seviyesi yüksek turist sınıfında olmaları bu pazarın önemini arttırıyor.

Kazaklar kültürel bağlar nedeniyle Türklere yakınlar. Ülkemize gelen Kazak turist sayısının da her yıl arttığı bunun göstergesi. 2007 de 195 bin olan kazak turist sayısı, 2008 de 213 bin ve 2009 da 250 bini aşmış. Bu yıl ki izlenimlerde kazak turist sayısının 300.000 lere ulaşacağı yönünde. Türkiye’ye gelen Kazak turistlerin ağırlıklı olarak yüksek gelire sahip olması ve bu segmentin ekonomik krizden çok etkilenmemesi de ülke turizmimiz açısından pazarın önemini arttırıyor.

Tatillerinde 5 yıldızlı otelleri ve villaları tercih eden Kazak turistler, diğer pazarlardan farklı olarak lüks alısverise ve dişarıda yeme/içme ve eğlenmeye de düşkünler. Çocuklu kalabalık aileler şeklinde tatile çıkıyorlar.

Kazak turistlerin ilk tercih ettikleri destinasyon Antalya. Hemen ardından İstanbul geliyor. Marmaris, Izmir de tercih ettikleri diğer destinasyonlarımız. Bu yıl Bodrum kalabalık bir heyetle KITF de yer aldı ve çok iyi bir tanıtım yaptı.Geçen yıl 10 binleri aşan Kazak turist sayısını bu yıl 20 binlere yükseltmek de hedefleri arasında.

Almaty turizm büromuz çok iyi çalışmış. İşlek Alamaty caddelerinin en önemli kavşak ve merkezi noktalarına yerleştirilen Turkiye bilboardlari, fuar alanında hemen girişteki işlevsel standımız, fuar suresindeki ikramlar çok onemli ve faydali tanıtım unsurları olarak gözümüze çarptı. Turizm ataşemiz Mine Kasap hanim da Almaty’e atanalı henüz 1.5 yıl olmasına rağmen pazarı iyi tanımış. Fuar sirasinda ve fuar disindaki yogun çabasi ile hem Bodrum’dan gelen resmi heyete hem de standımızı ziyaret edenlere ev sahipliğinin en ince detaylarını gosterdi.

Sonuçta Kazak pazarında ipler bizim elimizde. Bu pazarın lux ve paralı turizme açık olması nedeniyle hizmet ve serviste kalitemizi yuksek tuttugumuz surece kazanan turizmcilerimiz ve turizmimiz olacaktır.

e-mail:[email protected]
requiredrequired - won't be displayed


Your Comment:

2010 Marketing efforts since November will slow down through end of April and results will be received from May.

Previous Entry

Gecen hafta Mardin yöresini dolaştık. Mardin, Midyat ve yeni ilimiz Batman’ın sınırları arasına giren ama Midyat’a sadece 45 dakika uzaklıktaki Hasan Keyf dolaştığımız yerlerdi. Elbette müthiş turistik zenginlikteki bu yörelerimiz, hele Hasan Keyf başlı başına birer konu. Ama bizim bu haftaki konumuz Dara…

Next Entry