Suat Tore
World of Traveller

NATTA Nepal ve İzlenimler (02.12.2009)

Nisan 1st 2010 in Türkçe yazıları

Suat Töre

KASIM ayının son haftası Nepal Seyahat Acentaları Birliginin daveti üzerine Kathmandu’ya seyahat ettim. Nepalli turizmciler bu yıl 3’üncüsünü gerçekleştirdikleri Himalaya Travel Mart ile birlikte hemen öncesinde UFTAA genel kurulunu da organize ederek akıllıca bir iş yapmışlar. Böylelikle hiç değilse yakın ülkeler dışında fazla ilginin olmadığı Himalaya Turizm fuarına daha fazla yabancı konuğu da getirtme olanağı yakalamışlar.
Nepal ilginç bir ülke. Yaklaşık 2.000 m yükseklikte ama tertemiz bir hava ve 28 c ısı. Kasım ayı sonunda gömlekle terliyorsunuz. Çok konuksever insanlar ama çok fakirler. Bir profesor maaşı 130 USD. Aylık 100 USD çok iyi para. Yine yaklaşık 150 bin m2’lik bir yüzölçümü ve 25 milyon nüfus. Başkent Kathmandu 2.5 milyon ile en kalabalık şehir. Ülkede Incentive turizm saşılacak derece ileride. Trekking, dağcılık, kampçılık, yürüyüş turizmi, yamaç paraşütü, küçük uçak ve helikopterler ile Everest ve Himalaya seferleri… gibi tur ve atraksiyonlar mükemmel organize edilmiş. Bunun için resort tesisler, kamp merkezleri ve zirve meraklıları için tepelerdeki konaklama etaplarına dönük tesisler ve her zirveye kolay ulaşım için mini uçakların inebileceği çok basit ama iş gören mini havalalanları ile ülke 1 milyon turist ağırlıyor. Nepallilerin en büyük gelir kaynakları da turizm. Net turizm gelirlerini veremiyorlar ama turizmin dışında bir de bölgenin keçilerinin yünü ile yapılan Pashmina adlı giysi ve aksesuarlar diğer gelir kaynakları arasında.
Turizme çok ilgililer ancak fakirlik en büyük bel bükücü engelleri. Yol yok denecek kadar az. 3-5 km’yi bazen saatlerce bekleyerek geçebiliyorsunuz. Havaalanı ile şehir arası tam bir ızdırap. Bunun da farkındalar ama Dünya bankalarından ve yatırımcılardan yardım bekliyorlar.
UNESCO’nun koruması altında çok sayıda tarihi zenginliğe ev sahipliği yapıyorlar. Ama bu eserler tabir yerinde ise dökülüyor. UNESCO Sultanahmet nedeniyle bize “Tarihi Miras listesinden çıkarariz’’ tehditlerini bir yana birakıp önce Kathmandu’ya sahip çıkmalı. Eğer Kathmandu UNESCO’nun bu listesinde yer alıyorsa kimse kalkıp bizi tehdit edemez. Konu ile ilgili bizim yetkililerimizin de Kathmandu’ya gidip bize böyle tehditler savuran UNESCO’culara iyi yanıtlar verecekleri örnekleri görmelerini öneririz. Kathamnadu’daki bakımsızlıktan sonra…. bize yapılan tehditler sadece haksızlıktır.
Himalaya Travel Mart barakalar altına hazırlanmış çok basit bir alanda, basit standlar ile, 2 gün turizmcilere son gün de halka açık olarak gerçekleşti. Fuardan çok bir panayır halinde gerçekleşen fuarda en ilginç izlenimimiz davetli bu yerlar ile Nepalli turizmcilerin Hintli bir yatırımcının sahip olduğu bir golf tesisinde birebir görüşmeleri oldu. Bu profesyonelce hazırlanmış tek bir workshopdu.
Kathmandu da birkaç üst düzey otel dışında kalınabilecek fazla sayıda otel olmaması da turizmlerindeki en önemli engel…
UFTAA’ya gelince. Ne amaçla kurulduğunu neye hizmet ettiğini bir türlü anlamadığımız kısaca ülkelerin seyahat acentaları birliklerinin federasyonu olan bu kuruluşun ilk kez katıldığımız yıllık kongresi bizce tam bir fiyasko idi. Himalaya mart için Kathmandu’da olduğumuzu bildirdiğimiz halde ne bir program bilgisi ne bir duyuru alamadık. UFTAA’nın üye sayısının Avrupa Birliği ülkelerinin kendi federasyonlarını kurmaları nedeniyle büyük oranda düştüğünü öğrendik. Avrupalı 84 ülke UFTAA’dan ayrılmış. Bu kuruluşun başkanlığını da yapmış olan Nihat Boytuzun ve Kıbrıs’tan A.Necati Özkan da bu kongreye katıldılar.
Sonuç olarak Nepalliler 2011 yılını Nepal yılı ilan ederek daha fazla tanıtım, daha fazla yatırım ve daha fazla turist için uğraş veriyorlar.

[email protected]

(02.12.2009)
requiredrequired - won't be displayed


Your Comment:

YUNAN adaları tanıtımını bu hafta noktalıyoruz.
SANTORİNİ
Santorini dünyadaki ünlü balayı adalarından birisidir. Balayı çiftleri kraterin müthiş gün batımı manzarası eşliğinde nikahlarını yaparak unutulmaz bir balayı tatili geçirirler.
Binlerce yıl önce volkanik bir patlama sonucu oluşan krater adanın turizmde en çok tercih edilen yer olmasına sebep olmuştur.

Previous Entry

BU hafta, geçen hafta gerçekleşen EIBTM-Barcelona ve şu anda Cannes şehrinde yapılan ILTM fuarlarından söz edeceğiz.
EIBTM, Cenevre’den Barcelona’ya taşınınca önce biraz etkinliği azalan bir fuar görünümü almasına rağmen İngiliz Reed grubunun fuarcılıktaki yüksek deneyimi ile son yıllarda yine eski düzeyine yükseliyor.

Next Entry