Suat Tore
World of Traveller

Now hosting season starts! (25.04.2010)

Nisan 25th 2010 in İngilizce yazıları

2010 Marketing efforts since November will slow down through end of April and results will be received from May.

In other words, sales and marketing people in tourism industry are no longer need to run from one exhibition to another. However, this time professionals at airlines, tour operator, travel agent and hotels will host and show their hospitality to travelers.

Success at sales and marketing will be evaluated with the hotels occupancy levels and profits throughout the summer season.

After the last weeks unexpected eruption of Mt. Eyjafjallajokul in Iceland, affected the tourism growth and as a result tourism professionals will have more difficult times this year.

Unfortunately, first tourism growth is affected from a natural disaster.

We may forget. Do you remember how Chernobyl disaster, mad-cow disease, last year’s swine flu affected tourism?

We wish those natural events will reduce.

But all of us should move to protect the environment.

Wishing you a happy and peaceful season…
requiredrequired - won't be displayed


Your Comment:

Geçen hafta 1 Mayıs’ da başlayacak Shanghai World Expo’ da var mıyız diye sorup, ne yazık ki en az 70 milyon kişinin ziyaret edeceği bu çok önemli etkinlikde pek olmadığımızı ÇİN’in en önemli MICE fuarı ITCM China için Shanghai da bulunduğumuz sürece araştırıp uzunca yazmıştık.

Previous Entry

Geçen hafta bu yıla kadar hiç katılamadığımız KITF fuarı için Kazakistan’ın Almaty kentine gittik. 2.725 bin km2’lik yüzölçümü ile ülkemizin üç katı büyüklüğünde toprağa sahip olan Kazakistan’da yaklaşık 16 milyon kişi yaşıyor.

Next Entry