Suat Tore
World of Traveller

Sabah ve Kota Kinabalu (17.02.2010)

Nisan 1st 2010 in Türkçe yazıları

Suat Töre

GEÇEN hafta yazdığımız Brunei’de düzenlenen Asya Turizm Forumu’nun sonrasında Malezya’nın Sabah bölgesine tekrar gittik. 1995 yılında Kuala Lumpur’da düzenlenen PATA Travel Mart’ın ardından 3 günlüğüne düzenlenen post tur’da çok kısa kaldığımız Sabah doğrusu aklımızda yer etmiş ve tamamını görememiştik.
Brunei’nin doğu sınırı olan Malezya’nın Borneo adasındaki topraklarında yer alan Sabah eyaleti tıpkı Brunei ve yine bir Malezya toprağı olan batıdakiSarawak eyaleti gibi yeşillikler içinde bir eko turizm cenneti.
Sabah eyaletinin başkenti olan Kota Kinabalu da Budist tapınağı, Sabah müzesi, Tanjung Aru kumsalı ve Sabah Foundation Binası gezilecek yerlerin başında geliyor.
Mercan Adası tüm gününüzü geçirebileceğiniz bembeyaz kumsal, mükemmel berrak su ve mercan kayalıklarında scuba diving yapabileceğiniz tropik bir ada.
Padas nehrinde yapılacak olan rafting maceraperestlerin kaçırmaması gereken tehlikeli ama ayni zamanda nefes kesen, eğlenceli bir deneyim, bir alternatif.
Ve özellikle Orangaton ve maymunlar şehrin sembolleri. Tabii çok sayıda doğal parkta bu sevimli hayvanlar ile birlikte yılanlar, timsahlar ve inanılmaz çeşitleri olan bitki örtüsü Sabah’ın turizm karekterini oluşturuyor.
Bu yüzden Sabaha gelen turistlerin de neredeyse tamamı macera ve eko turizm sevdalıları.
Kota Kinabalu aynı zamanda masajlarıyla ünlü. Tropik bitkilerden elde edilen yağlar ile yapılan masajlar çok ünlü ve çok ucuz.
Çok sayıdaki modern AVM den tüm ünlü markalar ile Türkiye’den çok ucuza ve hatta başkent Kuala Lumpur’dan da elverişli fiyatlarda istediğiniz ürünü satın almanız mümkün.
Yeme içme inanılmaz ucuz. Deniz ürünleri neredeyse para değil. Şehir merkezi yakınında deniz üstlerindeki ”şalet” denilen evlerden oluşan balıkçı köyleri ilginç.
Şehirde her bütçeye uygun çok sayıda otel var. Ayrıca yakın köylerde macera ve eko turizm için gelenlere de yönelik otel, tatil köyü ve yerleşim yerleri mevcut.
Ancak şehrin bir oteli var ki deyim yerindeyse kendi içinde bir turizm destinasyonu.
Sutera Harbour Plaza içinde Marinası, 30 dakika uzaklıktaki adası, 2 saat uzaklıkta 5.000 metreyi aşan dağ köyü ve tesisleri, 27 delikli golf sahası ve country club’ü ile şehir içinde bir şehir.
4 ve 5 yıldızlı toplam 1.000 odaya ulaşan merkez otellerin yanı sıra adada ve dağdaki tesislerinde de konaklama imkanı mevcut.
Balıkçılık ve deniz tutkunları tam teşekküllü Marina ve yat limanından istifade ederken, ada da balayı çiftleri romantik tatil geçirebiliyor, yürüyüş ve tırmanma tutkunları 5.000 metreye ulaşarak adrenalinlerini yükseltebiliyorlar.
Sadece ana tesislerde 20 ye yakın restoran ve bar, toplantı merkezleri, bowling ve sinema salonları ve eğlence yerleri grubun diğer mekanları.
Sutera grubu neredeyse bir turistin bir destinasyonda arayacağı tüm aktiviteleri bünyesinde toplamış.
Singapurlu bir işadamın ait olan grubun Pasifik adalarında da yeni yatırımlara gireceğini de öğrendik.
Sonuç olarak Sabah tabiatı sevenlerin destinasyonu. İklim harika. Tabiat harika.Yemyeşil ve rengarenk bitki ve çiçek örtüsü ile bu tür turizmi sevenlerin görmeleri gerekli bir tatil yeri. Kuala Lumpur’a uçakla 2 saat uzaklıkta. Uçak fiyatı da kişi başı 50-60 USD kadar. THY’nin her ne hikmetse uçmadığı ama Turizm Bakanlığımızın şaka gibi uygulaması ile bölge merkezi olan (Malezya, Tayland ve Singapur bölge olarak Kuala Lumpur’dan idare ediliyor!!!) Malezya’nın başkenti Kuala Lumpur’a yeniden başlatılan Malezya Havayolları ile uygun fiyata uçabilirsiniz.

[email protected]

(17.02.2010)
requiredrequired - won't be displayed


Your Comment:

Asya’nın en önemli turizm etkinliği tartışmasız Asya Turizm Forumu-ATF bu yıl 24-29 Ocak tarihleri arasında Brunei Krallığı’nda gerçekleşti.
Her yıl farklı bir Asya ülkesinde gerçekleşen bu turizm etkinliğinin önemi tüm Asya ülkelerinin Turizm Bakanlarının da katılmasından kaynaklanıyor ve bu ülkelerce büyük ilgiyle takip ediliyor.

Previous Entry

GEÇTİĞİMİZ hafta Bahçeşehir Üniversitesi hocası Deniz Ülke Arıboğan yaptığı uzakdoğu gezisinden sonra yazısına “Dünya Ay’a Biz Yaya’’ başlığını atmıştı.

Next Entry