Suat Tore
World of Traveller

Shanghai’da yoktuk.! (21.4.2010)

Nisan 19th 2010 in Türkçe yazıları

Geçen hafta 1 Mayıs’ da başlayacak Shanghai World Expo’ da var mıyız diye sorup, ne yazık ki en az 70 milyon kişinin ziyaret edeceği bu çok önemli etkinlikde pek olmadığımızı ÇİN’in en önemli MICE fuarı ITCM China için

Shanghai da bulunduğumuz sürece araştırıp uzunca yazmıştık.

Peki ya MICE turizmin Çin’deki en büyük etkinliği ITCM-China da var mıydık?

Çin pazarının önemini bilen 2 acentacımız dışında maalesef bu etkinlikde de yoktuk!

Ne oldu ‘’MICE turizm bol para bırakan bir turizm çeşididir’’, ‘’Kongre turizmine, Incentive Turizme ağırlık vareceğiz’’yada ‘’Çin 1 milyarı aşkın nüfusu ile çok önemli bir turizm pazarımızdır’’, ‘’Çin’den…. milyon turist gelecek’’ diye attığımız palavralar?
Bu etkinlik için organizasyon ile görüşüp ülkemiz için %50 indirimli yer sözü aldık. 18 m2 lik Türkiye standı için 5.000 USD lik çok sembolik bir rakama indirdik.
Ama ne yazik ki ne Bakanlığımızı ne de Kongre bürolarımızı bu etkinliğe dahil edemedik.
Doğu Akdenizdeki rakibimiz Mısır yine show’unu yaptı. Hem büyük standındaki tanıtımı ile hem de fuar salonlarında yaptığı toplantılarla basına ve Çin’li turizm profesyonellerine ülkesinin Incentive turizmdeki yeniliklerini, farklılıklarını aktardı.

Mısır’ın Çin turizm direktörü Dr.Nasser Abdel – Aal Kongre ve fuar turizmi için 300 Çinli işadamının yılbaşında Mısır’a geldiğini ve halen 600 kişiden oluşan Çinli Sigortacının Mısır’da yıllık toplantılarını yaptıklarını açıkladı.
Mısır’ın Çin pazarına özel, altyapı da hazırlıklar yaptığını Çin’liler için 400 kişilik özel bir restoran açtıklarını, Mısır’da 50 Çin’ce bilen rehberleri olduğunu ve Mısır havayollarının Çin seferlerini artırdığını da bu toplantılarda öğrendik.

Bu köşede bu etkinliklerde ülkemizi yazalım, daha iyi tanıtım ve turizm pazarlaması için görüşlerimizi aktaralım istiyoruz ama buna rakiplerimizi yazmaktan pek fırsat bulamıyoruz.

Çin’in bu yıl 55 milyon yeni pasaport vereceğini bu köşede birkaç hafta önce yazmıştık. 2009 da 60 milyonu aşkın Çinlinin yurtdışına çıktığı belirtiliyor. Bu rakamın 2010 de 100 milyonlara ulaşacağı da ifade ediliyor. Çin devlet kontrolünde olan turizmde önümüzdeki 20 yılda 300 milyon vatandaşının hangi ülkelere ne miktarda gideceğinin planlamasını yapıyor.

Acaba bizim Çin ile ilgili böyle bir planımız, programımız ya da hazırlığımız var mı?

Çin de yurtdışı tur yapmaya izni olan 1500 acenta var (2007 de 1376 acenta ). Çin’de 2006’da 35 milyon orta sınıf aile vardı, bu sayı 2016’da 100 milyon olacak.

Bunlar Çin’in bizim için önemsememiz gereken rakamları.

Çin’de dolar milyoneri sayısının 345 000 kişi. Dolar milyarderi sayısı da 150 ye yaklaşıyor.
Milyarderler bize pek gelmez de bari şu milyonerleri hedef alsak!!!

Haziran ayında yine Shanghai’da ILTM-Cannes’ın Asya versiyonu yapılıyor. Bu Luxury turizm fuarını anlatmaya pek gerek yok sanırım. Para MICE fuarlardan önce Luxury fuarlarda dolaşıyor. Peki ALTM-Shanghai da biz varmıyız.? Ne gezer.!

****

Turizmde kalitemizi artırmalıyız. Artık 3 kuruşa her şey dahil tesislerimizi satmamalıyız. Hem ülkemize, hem yatırımcımıza, hem de turizmcimize daha çok para kazandıracak turizm çeşitlerine yönelmeliyiz.

Sadece güneşe,kuma ve denize gelen 5 Alman yada 5 Rus yerine yılın her ayında gelebilecek 1 Japon yada 1 Çin’li’nin daha çok para harcayacağını öğrenmeliyiz.

Tunus, Cezayir, fuarı beş yıldır yapılmayan Mısır gibi ülkelerin halk fuarlarına bütçe ayıracağımıza, Luxury, Sağlık, MICE ve Incentive fuarlara öncelik vermeliyiz.

****
Asya Pasifik’in bir diğer MICE etkinliği de bu yıl Ekim ayında Bangkok’da gerçekleşecek.

MICE ve Incentive pazarının Asya’daki en büyük etkinliği olan IT&CMA için henüz geç değil. Bakanlığımız bu etkinliğe mutlaka katılmalı.

e-mail:[email protected]
requiredrequired - won't be displayed


Your Comment:

Cin’in en onemli MICE fuari ITCM China icin gecen hafta boyunca Shanghai’da hem fuarimiza katildik, hem de bu yil 1 Mayis tarihinde kapilarini acip Kasim ayina dek surecek olan 2010 Dunya Expo’ su ile ilgili calismalari izledik. Bu hafta Expo izlenimlerimizi yazalim.

Previous Entry

2010 Marketing efforts since November will slow down through end of April and results will be received from May.

Next Entry