Suat Tore
World of Traveller

ABD Pazarı Toparlanma Yolları Arıyor

Mayıs 25th 2010 in Türkçe yazıları

ABD nin turizminin merkez teşkilatı olan ABD Seyahat Birliği-US Travel Association- krizden çıkış yolları arıyor. Eski adı TIA olan birlik Turizm Bakanlığı olmayan ABD de tüm turizm hareketlerinde öncü kuruluştur.

ABD’de seyahat endüstrsindeki otelden acentaya, havayolundan turizm yayıncılarına kadar tüm kuruluşların üye olduğu, Washington’a bağlı olmayan, aksine ABD turizmine yön veren bu birlik önceki yıl başlayan ve ABD yi sarsan finansal krizin ardından turizmin daha az etkilenmesi için bir dizi önlemi geçen Mart ayında Başkan Obama’ya taşıdı ve çok sayıda finansal desteği de aldı.

Birlik her yıl ABD‘ye gelen yabancı turist sayısını arttırmak için uluslararası fuarlara tüm ABD’li turizmcileri kendi çatısı altında toplayarak katılır, road showlar, workshoplar.. vs düzenler. Yine aynı amaçla ABD’de 48 yıldır kızılderili dilinde seyahat anlamına gelen Pow Wow adlı incoming fuar ile yurt dışından hemen heryıl binlerce outgoingci turizm acentası ve yabancı gazeteciyi bu fuarda ağırlayarak kendi turizmcileri ile buluşturur.

Her yil ABD’nin degisik kentlerinde gerceklestirilen Pow Wow bugune dek gordugumuz Dunyanin en etkin, en disiplinli, en eglenceli ama en profesyonel fuaridir.

En etkindir cunku fuar ortalama her yil 3.5 milyar dolarlik ek is hacmi yaratir. Disiplinlidir cunku fuarda ABD incomingi onemlidir, yabancilarin kendi ulkelerine turist getirme tesebbusleri yasaktir, gazeteci de reklam satamaz ancak ABD hikayeleri yazarsa sonraki yillarda da davet edilir. Eglencelidir cunku ogle yemekleri dahil bos saatlerde Amerikan showlarinin en unlulerini izler, unlu muzisyenler ile tanisirsiniz. En profesyonel fuardir cunku is saatlerinde randevulariniz tum teknolojik yenilikler ile gerceklesir ve is baglantilariniz buyuk bir ciddiyetle yurur.

Gecen yil domuz gribi nedeniyle katilamadigimiz ama 1997den bu yana takip ettigimiz Pow Wow’larin sonuncusu gecen hafta Orlando da gerceklesti.

Krizin bas gosterdigi 2 yil onceki Las Vegas’da gerceklesen Pow Wow dan sonra bu kadar az standin ve katilimcinin yer aldigi fuara ilk kez rastladik. Onceki yillarda 6.000 leri asan toplam profesyonel sayisi bu yil beklentilerin cok altindaydi. 5000 hedefi tutmadi 3ooo leri ancak buldu.

Bu yil krizin daha devam ettigi stand sayisinda da goruluyordu. Normalde tek sirada 100 stand ve 4000 lere ulasan numaralama sistemi bu yil 50 standlik ve ancak 1700 u zorlukla buluyordu. Bircok unlu turizm markasi, hatta cok sayida eyalet fuara katilmamisti. Yillardir boyle zayif bir Pow Wow gormemistik. Ayni durum is saatlerinin disinda da cok belirgin tasarruf tedbirleri ile kendini gosteriyordu. Show oncesi ve sonrasi turlar, programa dahil olan sponsor geceleri , “ Happy Tuesday” diye adlandirilan aksamin gecen yillara oranla kisir alternatifler kapsamasi, gibi herbirini geecen yillar ile karsilastirdigimizda krizin etkilerini hemen anliyabiliyorduk.

Lionel Richie, Beach Boys, Temptations, Gloria Estefan ….gibi efsaneleri izledigimiz Pow Wow larin yaninda, bu yil ancak Uneiversal Studyolarinin cakma James Bond’u ve kotu bir Marylyn Monreo kopyasi ile yetindik.!
ABD pazari ile ilk izlenimlerimiz bunlar. Diger gozlemlerimizi haftaya aktaracagiz.

e-mail:[email protected]
requiredrequired - won't be displayed


Your Comment:

90 yılda sonuç alınamayıp hala süren bir dava olur mu?

Ya da hangi hukuk devletinde bir dava 90 yıl sürer? Bu devlette hak, hukuk, demokrasi’den nasıl söz edilebilir?
Bu soruları çoğaltabiliriz. Hakikaten şaka gibi geliyor insana. Ya da tam Aziz Nesinlik bir konu diye düşünüyorsunuz.

Previous Entry

Hooop ! Hemen sevinip vay be falan demeyin. Bu bütçe bizim Bakanlığın değil.
Geçen hafta katıldığımız Orlando’da gerçekleşen Pow Wow da ABD’li turizmcilerin tartışma konusu bu bütçe.

Next Entry