Suat Tore
World of Traveller

Bir Dava 90 Yıl Sürer mi ?

Mayıs 18th 2010 in Türkçe yazıları

90 yılda sonuç alınamayıp hala süren bir dava olur mu?

Ya da hangi hukuk devletinde bir dava 90 yıl sürer? Bu devlette hak, hukuk, demokrasi’den nasıl söz edilebilir?
Bu soruları çoğaltabiliriz. Hakikaten şaka gibi geliyor insana. Ya da tam Aziz Nesinlik bir konu diye düşünüyorsunuz.

Geçen hafta bir yakınımın daveti ile Çinarcık’ın biraz ilersindeki tatil beldesi Esenköy’e gittim. Yakınımın burada 3 kuşak öncesinden kalmış bir arazisi var.. Çoğunluğu zeytinlik ama turizme de elverişli bir arazi. Ancak yakınım dertli mi dertli. Bırakın turizm tesisi kurmayı, zeytincilik bile yapamıyor. Hikayesi de ilginç!

1920 yılların ortalarında Yunanistan’dan mubadele ile gelen Türklerden olan yakınımın 3 kuşak büyüklerine devletimiz o zamanki adi Katırlı olan bugünkü Esenköy’den Yunanistan’daki kadar bir arazi vermiş. Ancak ailesi Yunanistandaki işi olan zeytinciliği yapmaya basladığında o zamanın devlet büyükleri “hop demiş, oradan zeytin toplayamazsın, oraları Devletin. Senin sınırlarını göstereceğiz, zeytinini oradan toplayacaksın. “ O günden bugüne sınırlar belirlenememiş, mahkeme üstüne mahkemeler sınırları çizememiş, Ailenin 2 kusağı öbür tarafa göç etmiş. Avukatlar, hakimler yerlerini sürekli yenilerine bırakmış. Tabii araziye her yıl tecavüz edenlere, yerleşip tapusuz, izinsiz, kaçak inşaatlar yapanlara, yemyeşil kutsal zeytin ormanında agaçları katledip, gecekondu yada eften püften binalar dikenlere, arazi içine keçi, inek ağılları kuranlara, keçi sürülerine o kutsal agacın yeşil yapraklarını yedirmede beis görmeyen cahillere karsi koymaya yakınımın gücü yetmediği gibi yıllar boyu da devlet sessiz kalmış.

Yakınım önceki yıl ailesinin geldiği Yunanistan’daki topraklara ziyaret etmiş. Esenköy’ün 1900 lü yıllardaki adı olan Katırlı yerine Yunanistan’da adı “New Katirli” olan köyü bulmuş. Yalnızca zeytincilik adina aradaki agaçların durumunu anlattığında Yunanistan’ın neden Zeytin ve Zeytinyaginda Avrupa ve Dunyada bize attığı farkı anlayabiliyoruz.

Yakınım cok dertli. 90 yıldır sonuçlanmayan dava nedeniyle harcanan zamana mı yansın, katledilen doğaya, tahrip olan yemyeşil bereketli zeytin ağaçlarına mı yansın bilemiyor. Kaybolan ve yıllar geçse yenilenemeyecek bu doğal değerlerin yanında harcadığı paranın haddi hesabı tutulamaz olmus.

“Neden burada turizmi düşünmüyorsun, bak masmavi denizin de var “ dediğimde acı acı gülüyor. Ama espriyi de elden birakmıyor.” 90 yıldır bu davalar sürüyor. Eh ben daha gencim, şunun şurasında ellili yaşları yeni geçtim. Önümdeki 50, 60 yıl içinde bu dava da biter, sonra da ben hem zeytincilik hem de turizm işine girerim” diyor. Simdi bu yakınım Avrupa Insan Hakları Mahkemesine gitmeye hazırlanıyor.

Yakınıma sabır ve sağlıklar dileyerek gezimi noktaladım.. Eve dönerken de Turizm, Tanıtım falan diye düşündum. Devlet bir yanda ülkemizi olumlu yönleri ile tanıtmak için uğraşırken öte yanda, yine devlet, yıllar boyu bir türlü düzeltemediği uygulamaları ile ülkemizin olumsuz tanıtımı için firsatlar yaratıyor. Insanlarımızın üretme şevklerini kırıyor. Kendi vergi gelirlerinin azalmasına, doğanın tahrip olmasına sebeb veriyor.

Bu hafta birkaç yönüyle turizmi de dolaylı ilgilendiren bir konuyu yazdık.
Haftaya 2 yıldır gidemediğimiz ABD Pazar durumunu yazacağız.

e-mail:[email protected]
requiredrequired - won't be displayed


Your Comment:

ORTADOĞU’nun en büyük turizm etkinliği olan Arabian Travel Market- ATM- geçen hafta 4-7 Mayıs tarihleri arasında Dubai’de gerçekleşti. Bu yıl %15 büyüme kaydederek 72 ülke ile kendi rekorunu kıran 1000 e yakın turizm kuruluşunun stand aldığı ATM’ e ilgi büyük oldu.

Previous Entry

ABD nin turizminin merkez teşkilatı olan ABD Seyahat Birliği-US Travel Association- krizden çıkış yolları arıyor. Eski adı TIA olan birlik Turizm Bakanlığı olmayan ABD de tüm turizm hareketlerinde öncü kuruluştur.

Next Entry