Suat Tore
World of Traveller

Reklamlar Yine İyi Ama PR Yine Zayıf!

Mayıs 12th 2010 in Türkçe yazıları

ORTADOĞU’nun en büyük turizm etkinliği olan Arabian Travel Market- ATM- geçen hafta 4-7 Mayıs tarihleri arasında Dubai’de gerçekleşti.

Bu yıl %15 büyüme kaydederek 72 ülke ile kendi rekorunu kıran 1000 e yakın turizm kuruluşunun stand aldığı ATM’ e ilgi büyük oldu. Geçtiğimiz yılın sonunda global krizi ilk hisseden ülke olmasına rağmen Dubai, zengin Arab pazarını 4 gün boyunca topraklarında misafir ederken kriz nedeniyle 6 kıtadan turizmciler de buyuk umutlar ile ATM e katıldılar.

Fiji, Nijerya, Monako, Swaziland,Ukrayna, Nepal, Malta, Libya, Güney Kore ve Irak bu fuara ilk kez katıldılar. Fransa, Almanya, Rusya, İspanya ve Turkiye en cok standlı turizmcisi olan ülkeler olurken, Fransa ve Türkiye ayrıca Birleşik Arab Emirlikleri dısında en büyük alana yerlesmis standı olan ülkeler olarak dikkat çektiler.

Birleşik Arab Emirlikleri ile beraber Bahreyn, Ürdün, Kuveyt, Lübnan, Katar, Suudi Arabistan ve hatta Suriye de turist gönderen ülkeler arasında en dikkat çeken ulkeler olurken, Tayland ve Malezya bu yıl 400m2 lere ulaşan standları ile Arab pazarından daha çok turist getirme yarışına girmislerdi.

Ülkemize gelince; Dubai Turism ateşemiz Emin Kaya bu yıl ülkemizin reklamları açısından ATM e cok iyi hazırlanmıştı. 600 m2’lik büyük standımız lokasyonundan dekorasyonuna kadar çok iyiydi. Daha fuar alanının ana girişinde Turkey yazısı ile herkesin gözüne giren uçan balon, fuar alanındaki reklam panolarımız, yerel turizm yayınlarındaki reklamlarımız çok iyi ayarlanmıştı. Ama en dikkat çekici olanı, yıllar önce bir kez Almanya’da kullandığımız, tüm katılımcıların yaka kartlarını taşıyan kordonun Turkey yazıları içermesi ve herkesin ulkemizin adını boynunda taşıması oldu. Bizce fuar harcamaları icinde en efektif olanı buydu.

Yani artık reklam işini profesyonel reklam ajansları kullanarak gayet iyi beceriyoruz. Reklam dan yana bir sıkıntı yok ama PR’ımız yine zayıf. 300 e yakın uluslararası basın fuarın 2 katındaki basın merkezinde buluşuyor. Burada 3 basın toplantısı salonu var. Tayland, Kore, Mısır, Yunanistan fuar süresince basın toplantıları düzenlediler. Ama biz hiç yoktuk.

Burada basın mensuplarına ayrılmış, her bir yayının ve temsilcisinin adıyla kutular hazırlanmış. Ülkeler ve turizmcileri basın bültenlerini, toplantı duyurularını, davetlerini.. vs. gazetecilere ait kutulara bırakıyor. Ne kendi kutumuzda, ne yabancı basın mensubu arkadaslarımızın kutularında 3 profesyonel gün boyunca ülkemiz adına bir sayfa bulten dahi bulamadık.

600 m2’lik stand alanımızda 10-15 kisiyi toplayacak bir bolum ve burada yapılacak basın toplantısı, yabancı turizmcilere bilgi aktarımları …vd. dusunulebilirdi.

****

Dubai ateşeligimiz bu yıl bizce Dubai’nin en iyi tatil kompleksi olan Jumeriah Medinat’ın Mina A’Salam otelinde güzel bir aksam yemeği verdi. Kısa bir konuşma ve kısa bir gösteri ile yemek gayet iyiydi. Ama yine yabancı turizm katılımcısı çok azdı. Kendi kendimize eglendik de diyemeyecegiz zira aynı aksam bir baska turizm kuruluşumuzun Atlantis otel’deki daveti nedeniyle turizmcilerimiz buradaki yemeği erkenden bitirerek öbür davete koştular.

Aynı geceye iki daveti çok önceden planlamakta üstümüze yoktur zaten!

Dubai’ye bazi valilikler ve il meclisleri de katılmıştı. Bursa valiliği de fuarın 2. aksamı yine Dubai’nin çok yeni açılmış lüks Monarch Otelinde Iskender kebaplı bir davet verdi. Tabii yine birkac yabancı dısında biz bizeydik. Yedik içtik eğlendik.

****

Bu lüks otelin lobisinde yer minderleri ile Arap dekorasyonu düşünülerek hazırlanmış kahve köşesindeki halılara, ayakkabılarımızı cıkartıp hemen halının kenarına koyarak ve ayaklarımızı da uzatarak yayıldık. (Tabii burası Eminonu meydanındaki çimenler olmadığı için, ayıp olur diye coraplarımızı çıkartıp ayak parmaklarımızı karıştırıp, koklayamadık!.)

Yani Monarch otelin lobisinde çok iyi tanıtım yaptık çoook.!!!

Bundan böyle de tum yurtdışı turizm fuarlarına, böyle turizm tanıtımımıza ek katkılar getirenler için tanıtım bütçesinden pay ayrılmalı.

Tanıtımımız açısından büyük faydalar getirir!!!!

[email protected]
requiredrequired - won't be displayed


Your Comment:

Gecen hafta Mardin yöresini dolaştık. Mardin, Midyat ve yeni ilimiz Batman’ın sınırları arasına giren ama Midyat’a sadece 45 dakika uzaklıktaki Hasan Keyf dolaştığımız yerlerdi. Elbette müthiş turistik zenginlikteki bu yörelerimiz, hele Hasan Keyf başlı başına birer konu. Ama bizim bu haftaki konumuz Dara…

Previous Entry

90 yılda sonuç alınamayıp hala süren bir dava olur mu?

Ya da hangi hukuk devletinde bir dava 90 yıl sürer? Bu devlette hak, hukuk, demokrasi’den nasıl söz edilebilir?
Bu soruları çoğaltabiliriz. Hakikaten şaka gibi geliyor insana. Ya da tam Aziz Nesinlik bir konu diye düşünüyorsunuz.

Next Entry