Suat Tore
World of Traveller

Tanıtım Bütçesi 200 Milyon Dolar !

Haziran 1st 2010 in Türkçe yazıları

Hooop ! Hemen sevinip vay be falan demeyin. Bu bütçe bizim Bakanlığın değil.

Geçen hafta katıldığımız Orlando’da gerçekleşen Pow Wow da ABD’li turizmcilerin tartışma konusu bu bütçe.

Geçen hafta yazmaya başladığımız Pow Wow izlenimlerinin ardından bu hafta ABD pazarını detay bilgileri ile yazacağız.

Turizm Bakanlığı olmayan ABD turizminin merkez teşkilatı olan ve turizm ile ilgili faaliyet gösteren tüm ABD’li kuruluşların üyesi oldukları ABD Seyahat Birliği -US Travel Association- Amerika turizmine yön veren kuruluştur. Yine belirtelim, bu kuruluş üyeleri ile toplanır, kararlar alır ve ABD başkanına sunar.Yani turizmcilerin oluşturduğu kuruluşun muhatabı doğrudan Başkandır.

ABD Seyahat Birliği, 11. Eylül den buyana hızla gerileyen ve geçen yıl baş gösteren finansal kriz ile doruğa tırmanarak bu dönemde 68.3 milyon yabancı turisti kaybederek 509 milyar dolar turizm gelirinden olan, ilaveten 32 milyar dolar vergi kaybı yaşayan, yine bu dönemde 441 bin turizm işsizi doğuran, son olarak da 2009 yılında bir önceki yıla oranla %15 düşen ve ilave 16 milyar dolar daha azalan turizm gelirleri nedeniyle, bir dizi projeyi bu yılın başlarında Başkanları Obama’ya sunup onun yazılı destek onayını ( sözü değil) aldı.

ABD Seyahat Birliği -US Travel Association-Başkanı Roger Dow, 11 Eylülden sonra çok zorlaşan ABD vizesi alımlarına karşı, geçtiğimiz yıllarda yürürlüğe giren ve bazı ülke vatandaşlarına ABD ye vizesiz girme hakkı veren Visa Waiver Programına son olarak G.Kore ve Yunanistan’ın da dahil edildiğini açıkladı. ABD’ye çok sayıda turist gönderen Brezilya, Arjantin ve Polonya’nın da yakında bu hakkı kazanacaklarını müjdeledi.
ABD bu programa dahil olan 36 ülkeden ilave 16 milyon yeni turist bekliyor.

Turizme destek projeleri arasında yer alan Başkan Obama’nın imzaladığı ve senatoda kanunlaşma aşamasına giren TPA- Travel Promotion Act- Turizm Promosyon Hareketi- projesi ile birlikte Amerikalı turizmciler şu aralar ‘’Think Tank’’ lar geliştiriyorlar.

Bu hareket ile ilk hedefleri olan tanıtım için 200 milyon dolar ile nasıl bir tanıtım projesi geliştireceklerini tartışıyorlar.
Bu tartışmalar arasında TV, Sinema ve Müzik gibi enstrumanları turizmde kullanma önerilerini masaya yatırıyorlar. Yeni TV ve sinema filmleri, ünlü müzisyenlerinin Dünya konser turları öneriler arasında. Çok sayıda kültürel ve eğlence önerisi de önümüzdeki dönemde Dünyaya duyurulacak.

Tüm ABD’li turizmcileri kendi çatısı altında toplayarak yeni uluslararası fuarlara katılıp, Road Showlar, workshoplar.. vs planlıyorlar.

Avustralya, Orta doğu, Endonezya, G.Afrika gibi ülkelerde tanıtım projeleri geliştiriyorlar. Ama bu ülkelerden önce ilk sıraya Çin’i koyuyorlar. Bir çok kuruluş Haziran ayından başlayarak Çin’in çeşitli kentlerinde Road Show düzeniyle bir dizi workshop yapacağını duyuruyor. ( Geçen haftalarda yazmıştık; Çin’in önemini yeni rakibimiz Mısır bizden önce anladı ve bu pazarda bizi solladı. Çin in zengin turist fuarları olan Luxury Shanghai ve ITCMA – China’ya umarım Mısır gibi günün birinde biz de katılırız ! )

Kısaca ABD’li turizmciler düşen turizm girdileri için hızla toparlanma yolları arıyor ve politik sistemlerine uygun olarak doğrudan Başkan’dan aldıkları destek ile krizden etkilenen turizmlerinin gelişimi için harekete geçiyorlar.

Elbette ABD çok büyük bir ülke. Pazar ve incoming için bizimle karşılaştırma yapılamayacak özelliklere sahip.

Bu haftaki yazımızı ABD pazarına ayırmamızın nedeni bu pazardan örnekler ile bir şeyler öğrenmek. Devamlı söyleriz ya ‘’ ABD yi tekrar keşfetmeye gerek yok, onun yaptıklarını örnek alsak yeter.’’

Ama önce şu sektörümüzü bir çatı altında toplayabilsek, görüşlerini dinleyebilsek, bütçemizi tam olarak öğrensek ve yıllardır yapılmayan yabancı fuarları bilmediğimiz bütçe rakamlarından çıkartsak….vs.vs….
e-mail:[email protected]
requiredrequired - won't be displayed


Your Comment:

ABD nin turizminin merkez teşkilatı olan ABD Seyahat Birliği-US Travel Association- krizden çıkış yolları arıyor. Eski adı TIA olan birlik Turizm Bakanlığı olmayan ABD de tüm turizm hareketlerinde öncü kuruluştur.

Previous Entry

Önce bazi gerçekleri yazalım. İsrailli turistlerin ABD’den sonra en çok ziyaret ettikleri ülke Türkiye’dir. İsrail, son 10 yılda nüfusuna oranla Türkiye’ye en fazla turist gönderen ülkeler arasında ilk sıralardadır.

Next Entry