Suat Tore
World of Traveller

Travel Turkey’in Sahibi Kim ?

Haziran 15th 2010 in Türkçe yazıları

Yurtdışına çıkışların 10 milyonlara ulaşması nedeniyle Dünya turizmcileri Türkiye’yi önemli bir incoming ülkesi olarak görmeye başladılar. Birçok Avrupa ülkesinin turizm örgütleri, turizm kuruluşları…vd., nasıl daha çok Türk turist çekeriz diye ülkemizde workshop ve toplantılar düzenlemeye , ülkelerinin reklamlarını yapmak icin Türkiye’deki tanıtım alanlarını kullanmaya da başladılar. Türk reklam mecralarına, yayın kuruluşlarına reklamlar veriyor, sponsor oluyorlar. Bu olgu ile Türkiye uluslararası turizm fuarları organize edilebilecek ideal bir ülke konumuna da giriyor.

Elbette turizmden para kazanmak isteyenlerin bir enstrümanı da turizm fuarı düzenlemektir.

Ancak asıl amaç para kazanmak olunca, fuarın işlevi, etkinliği, sektöre, katılımcılara ve ekonomiye katkısı…gibi temel amaçlardan çok, nasıl daha çok para kazanırım düşüncesi nedeniyle ülkemizde düzenlenen onlarca turizm fuarı bugüne kadar uzun sureli olamamış ve başarıyı yakalayamamıştır.

80 li yılların sonlarında Voyager adıyla başlayan bu yıl 14.kez düzenlenen EMITT-Istanbul profesyonel fuarcılığın ülkemizdeki en başarılı uluslararası örneği olarak devam etmektedir.

EMITT-Istanbul’un Dünya turizm fuarlarının önde gelenlerinden ITB-Berlin, WTM-Londra, Fitur-Madrid, BIT-Milano…gibi turizm fuarları arasında adından söz ettirebilmek için daha çok çaba göstermesi gerektiğinin bilinciyle bu yolda yürümesi, Türk turizmi için önemlidir.

Daha profesyonel olarak turizm fuarcılığı özelliklerini uygulayabilirse EMITT ile İstanbul, yukarıdaki fuarlar gibi önemli uluslararası bir turizm pazaryeri, bir turizm borsası da olabilir.

Sevdiğimiz İzmirli bir turizmci dostumuz konuyu açmasa yazacağımız yoktu ama bu haftaki konumuz İzmir’deki Travel Turkey olacak.

EMITT’e rakip olarak yaratılma yanlışı ile 4 yıl önce başlatılan Travel Turkey’i ilk iki yıl izledik. Bırakın bir gelişmeyi, gördüğümüz büyük hatalardan sonra geçen yıl katılmamaya karar verdik. Bunları bu sütunlarda da yazdık.

Travel Turkey’in öncelikle bir sahibi yok.TÜRSAB mı, Hannover Messe mi yoksa İzfaş mı bilemiyoruz.

Yurtdışındaki pazarlama çalışmalarında da TURSAB standında broşür dağıtmaktan öte profesyonelce bir çalışma bugüne dek doğrusu hiç göremedik.

Yani bu fuarın uluslararası olması yalnızca yurtdışında broşür dağıtmakla, üçbeş tanıdık yabancı acentacıyı davet etmekle, yine bir iki ülkeye bedava stand vermekle olmaz.

Fuarcılık profesyonel iştir. Uluslararası turizm fuarı düzenlemek de ayrı uzmanlık ister, çok nitelikli uzmanlar gerektirir. Aralık başında gerçekleşecek bir fuarın Haziran ortasında daha İngilizce web sayfası güncellenmemiş ise, bu fuarı uluslararası diye lanse etmekle de bu işler olmaz.

Şunun şurasında gerçekleşmesine 6 aydan az zaman kalmış daha yurtdışı duyurularını bile yapamıyorsan, programını, yer planını, buyer’ larını falan planlayamamışsan bırakın yurtdışından exhibitor bulmayı, fuar bahanesiyle Izmir’e tatile gelmeyi heves eden sözde buyerları da bulamazsın.
Hele hele bu yıl MICE fuarı olmaya ağırlık vereceğiz dersen komik de olursun, çünkü o çok daha ayrı özellikler, nitelikler gerektirir.
Bu nedenle bu fuardan para kazanmayı, MICE fuar yapacağız falan hayalllerini bırakıp, bu saatten sonra yapacağınız harcamalara da yazık etmeyin.

Verin birkaç stand karşılığı barter ilan yerli turizm basınına, sahiplerden biri TÜRSAB göründüğü için daha kolay bulabileceğiniz acentalardan toplayın toplayabildiğiniz kadarını, Istanbul’dan falan otelci katılmaz ama yöreden de bedava stand verip birkaç otel bulun ve çağırın bedavadan İzmir halkını, hiç değilse turizm olgusunu halka yerleştirme çabanız nedeniyle, fuarın turizme böyle bir faydası olsun. !

e-mail:[email protected]
requiredrequired - won't be displayed


Your Comment:

Önce bazi gerçekleri yazalım. İsrailli turistlerin ABD’den sonra en çok ziyaret ettikleri ülke Türkiye’dir. İsrail, son 10 yılda nüfusuna oranla Türkiye’ye en fazla turist gönderen ülkeler arasında ilk sıralardadır.

Previous Entry

Siz hiç yurtdışında bir Türk lobisi lafını duydunuz mu? Hani ABD de falan Türk lobisinin etkisi ile bırakın üst düzey siyasi bir kararı, ‘’New York’un bilmem ne mahallesinde bilmem ne sorunu Türk lobisinin etkisi ile çözüldü ‘’ falan gibi bir haberi hiç duydunuz mu? Ya da benzer bir haberi Almanya’da, Fransa’da…vd.Türklerin yoğun yaşadığı ülkelerde….

Next Entry