Suat Tore
World of Traveller

Türk’ün Türk’e Ettiği…

Haziran 22nd 2010 in Türkçe yazıları

Siz hiç yurtdışında bir Türk lobisi lafını duydunuz mu? Hani ABD de falan Türk lobisinin etkisi ile bırakın üst düzey siyasi bir kararı, ‘’New York’un bilmem ne mahallesinde bilmem ne sorunu Türk lobisinin etkisi ile çözüldü ‘’ falan gibi bir haberi hiç duydunuz mu? Ya da benzer bir haberi Almanya’da, Fransa’da…vd.Türklerin yoğun yaşadığı ülkelerde….

Bizler yabancı ülkelerde ancak bireysel başarı elde etmiş kişileri tanırız. Bu kişileri de o başarıyı elde edene kadar yerden yere vurur, anasından emdiği sütü burnundan çıkarırız. Hatta bu başarısı tescillense bile onu küçümser, elimizden geldiğince kötüler, arkasından laf üretiriz.

Biz lobicilik yapamayız, el ele verip daha büyümeyi, daha güçlenmeyi beceremeyiz. O yüzden de tüm uluslararası arenalarda arkamıza bakarak geri döneriz.

Aslında bu sadece uluslararası arenada değil Türkiye’de de böyledir. Bizde 2 kişilik bir ortaklığın bile ömrü kısadır. Hep ben, hep bana daima ön plana çıkar. Birtürlü hep biz diyemeyiz.

Bu her platformda böyledir. Siyasette de, turizm de de, basında da hatta basının sektörel bölümlerinde de. Turizm basınımızı takip edenler hatırlarlar; Daha geçen Mart ayındaki ITB-Berlin turizm fuarını, Türkiyeden gelen onlarca turizm gazetecisi ve yayıncısını yok sayarak, utanmadan ITB’yi Türk turizm basınından bir tek ben takip ettim, diye yazan yeni yetmeler, yada ‘’aramıza katılan bilmem kim yalniz bizim gazete de yazacak’’ diye manşet atan ama aynı gün en az 3 gazetede aynı ismin aynı yazısını göremeyenler ne yazikki basının bizim sektordeki ‘’hep ben, yada hep bana’cı’’ örneklerindendir.

Bunlar en yakınlarını dahi çıkarları uğruna harcayıp, sırtına basarak yükselmeye çalışır, yalnızca kendilerini düşünür, kendi çıkar ve amaçları uğruna mesleğimizi lekeler, yalan yazmaktan utanmaz, üye oldukları birlikleri, hatta ülkemizi bile olumsuz tanıtmaktan, kötülemekten çekinmezler.

Son günlerde de bir feryadı aşcılarda görüyoruz.

Eski İstanbul Turizm müdürü, halen TAF- ’Tüm Aşçılar Federasyon Başkanı olan Yalçın Manav feryad ediyor. ‘’Tüm Aşçılar Federasyonu olarak 2007 yılında faaliyete başladığımızdan beri, Türk Mutfak Kültürünü tanıtmak ve Türk aşçılarını yurtiçinde ve yurt dışında hak ettiği saygıyı görmesi için var gücümüzle çalışıyoruz ama bu çalışmalarımıza balta vurmak isteyen Türk meslek örgütlerinden, Türkiye Aşçılar Federasyonu (TAFED) yurtdışında ülkemizi ve Türk aşcılarını yanlış tanıtıp, Türk mutfağına kötülük ediyor’’ diyor.

Doğrusu hiç şaşırmadık. Yalçın Manav’ın var gücüyle Türk mutfağının tanıtımı için yurtiçi ve yurt dışındaki çalışmalarını yakından takip eden bir gazeteci olarak ‘’ bakalım Yalçın Manav’ın bu çalışmalarını sekteye uğratacak birileri ne zaman çıkacak’’ diye de düşündük . Nitekim duyduk da!

Ülkelerin Aşcılar federasyonlarının bağlı oldukları uluslararası bir birlik olan ve Türkiye’den de yalnızca TAF’ın üye olduğu WACS’ a kadar uzanan, TAFED karalamalarından yılan Yalçın Manav, bizi tekrar yazımızın başlığına geri götürüyor. Türk’ün Türk’e ettiğini yabancılar bile yapmaz.

Ne yazık ki ülkemizde başarı kıskançları olduğu sürece bu baltalamalar hep olacaktır.

Bunu en iyi bilenlerden biri biziz. 1983 yılından bu yana yapmaya çalıştığımız turizm gazeteciliğinde neler ve kimleri gördük ve ne olaylar yaşadık. Bunlar anılarımız arasında ayrı bir kitap olmayı bekliyor.

Biz burada büyüğümüz Yalçın Manav’a kendi bildiği yoldan şaşmamasını önereceğiz.

Biz onun uluslararası arenada yok olmaya yüz tutan Türk mutfağı için nasıl özveri ile çalıştığını biliyoruz. Türk mutfağının unutulan lezzetlerini yaşatma çabalarının tanığıyız.

Biz, Türk aşcılarının uluslararası yarışmalardaki birinciliklerini haber yapmayı bekliyoruz. Yılmak yok Yalçın Manav, devam.!
e-mail:[email protected]
requiredrequired - won't be displayed


Your Comment:

Yurtdışına çıkışların 10 milyonlara ulaşması nedeniyle Dünya turizmcileri Türkiye’yi önemli bir incoming ülkesi olarak görmeye başladılar. Birçok Avrupa ülkesinin turizm örgütleri, turizm kuruluşları…vd., nasıl daha çok Türk turist çekeriz diye ülkemizde workshop ve toplantılar düzenlemeye , ülkelerinin reklamlarını yapmak icin Türkiye’deki tanıtım alanlarını kullanmaya da başladılar.

Previous Entry

Ya da tüketiciyi bankaların fevri uygulamalarına karşı kim koruyacak?

Mart ayı başında DOĞA Deneğin “BANKALARI DURDUR! Garanti Bankası ve Akbank’a Sesini Duyur: Hasankeyf Yok Olmasın’’ duyurusunu köşemize almıştık.

Sular altında kalma tehlikesiyle karşı karşıya olan Hasankeyf ve Dicle Vadisi için UNESCO Dünya Mirası kriterlerinin onda dokuzunu sağlayan, dünyadaki tek doğa ve kültür mirasının yok edilmesini kabul etmeyen […]

Next Entry