Suat Tore
World of Traveller

Arab Turist Israillinin açığını kapatır mı?

Temmuz 6th 2010 in Türkçe yazıları

Haziran başında bu köşede yazdık Israil ile turizm ilişkilerimizi…

Turizmci kardesimiz Deniz Tüfekçi de görüşlerini yazıp bize göndermiş. Bu hafta bu yazıyı köşemize alacağız. Yerimiz elverirse geçen bu dönemdeki rakamsal değerleri de burada aktaracağız.
Bakin Deniz Tufekci neler yazmis “

Aymazlık ya da eşekleştirilme
Olup bitenin farkında değilmiş gibi demeç veren bir bakanlık, direkt zarar görenin en başında olmasına karşın “Mıy mıy” bile etmekten aciz sektörün konaklama ve seyahat acentaları üst kuruluşları, bir haftadır turizm ile ilgili yazılar yazanların çapsız değerlendirmeleri. Mavi Marmara gemisinin etrafında peydahlanan olayların ülke turizmimize olan etkisini görmezden gelmek, hatta yok saymak, daha da kötüsü ” İyi oldu, İsrailliler gelmiyor, onların yerine hem de daha fazla sayıda Arap gelecek,” türünden açıklamalar, yazılan makaleler içine düştüğümüz zavallılığın tablosundan başka bir şey değildir. İlgili bakanlık, hükümetinin yaptığına belki kol kanat germek olmasa bile, etkisini yok sayma politikası gereği oluşan tabloya sessiz kalmıştır. Sayın bakan’ın ”1-2 bin İsraillinin gelmemesi Türk turizmini etkilemez,” derken kimi ikna etmeye, yaratılan olumsuz tablonun etkisini kimlerin gözünden kaçırmaya çalıştığını tahmin edebiliyor musunuz? Olayı bir kaç bin İsraillinin gelmemesine indirgemeye çalışan anlayışın çapı Avrupa ve Amerikadan gelen rezervasyonların durmasını acaba örtmeye yetecek mi? Türk turizminin bu olaylar nedeniyle karşı karşıya kaldığı kaybının yaratacağı tahribatın finansal ve psikolojik boyutunu bu hükümet, ilgili bakanlık acaba nasıl gidermeyi planlıyor; bir önerisi, araştırması, tavsiyesi, yol haritası var mı? ”Arap gelecek, israillinin kaybını giderecek” türü yazı yazan, demeç veren aymaz, cahil, göz bağcı, yetkili yetkisiz sıradan zevat, acaba neden bu tür demeçleri fırına verip bize yedirmeye çalışıyor. Sormazlar mı adama ”Kardeşim, Arap acaba bu ülkeye israillilerden onlara yatacak yatak, gezecek yer, yüzecek deniz, alış veriş yapacak dükkan kalmadığı için mi gelmiyordu? Kim tutuyordu Arap turistin elini de bu ülkeye gelmiyordu.?”

Nasıl oluyoruz birinci sınıf turizm ülkesi? Yukarıdaki değerlendirmeleri yapanlar, bu görüşleri yayanlar acaba sizce birinci sınıf turizm ülkesi ile aynı sınıftan mı? Hadi yaa…

Hiç hayatınızda bu kadar eşek yerine konduğunuzu hissetiniz mi?”

Biz haziran ayı başlarındaki yazımızda “Israil pazarındaki kaybın yalnız Arab pazarından telafi ederiz diyen politikacıların turizmi bilmedikleri ve de turizme önem vermediklerinin de ayrı bir kanıtıdır.”demiştik. Sektörden bir turizmcimizin görüşlerini de aktararak yorumu sizlere bırakıyoruz.!

Yerimiz rakamsal değerleri koşeye almaya yetmedi. Haftaya devam edeceğiz….
E mail:[email protected]
requiredrequired - won't be displayed


Your Comment:

Ya da tüketiciyi bankaların fevri uygulamalarına karşı kim koruyacak?

Mart ayı başında DOĞA Deneğin “BANKALARI DURDUR! Garanti Bankası ve Akbank’a Sesini Duyur: Hasankeyf Yok Olmasın’’ duyurusunu köşemize almıştık.

Sular altında kalma tehlikesiyle karşı karşıya olan Hasankeyf ve Dicle Vadisi için UNESCO Dünya Mirası kriterlerinin onda dokuzunu sağlayan, dünyadaki tek doğa ve kültür mirasının yok edilmesini kabul etmeyen […]

Previous Entry

Gecen hafta ve öncesinde İsrail pazarını konu ederken önce “Israil pazarındaki kaybı yalnız Arab pazarından telafi ederiz’’ diyenlere kendi görüşlerimizi bu köşeye taşımış ardından da turizmci Deniz Tüfekci’nin mailini burada aktarmıştık. Bu hafta burada sözü rakamlara bırakıyoruz.

Next Entry