Suat Tore
World of Traveller

Malatya’nın kayısısı, yemekleri ve Yalçın Manav’ı

Temmuz 25th 2010 in Türkçe yazıları

Geçen hafta iki günlüğüne yolumuz Malatya’ya düştü. Malatya Valiliğinin organizasyonu ve TAF başkanı Yalçın Manav’ın daveti ile bu yıl 18.’si düzenlenen Genel Sanayi ve Ticaret Fuarı ile Uluslararası Kültür Sanat ve Kayısı Festivaline de katılma fırsatı yakaladık.

Fuar ve festival sırasında çeşitli etkinlikler de düzenlendi. Yöresel yemek ve tatlı yarışmaları, kayısı konulu konferans, toplantı ve yarışmalar ilgi gören etkinliklerdi.

Ama biz neredeyse bir yemekten diğerine götürülerek Malatya mutfağının da zenginliğini gördük. Malatya denilince akla kayısı geliyor ancak Malatya’nın özgün yemekleri de en az kayısısı kadar tanınmalıdır.

Dünya kayısı piyasasının yüzde 80’ini elinde bulunduran Malatya her yıl bu üründen 400 milyon dolara yakın gelir elde ediyor. Bu rakam bize ilk bakışta iyi bir değer gibi geldi ancak TÜYAB başkanı Bülent Ünal’ın konuşmacı olduğu konferansta kayısının katma değerleri ile Dünya pazarındaki toplam ticari hacminin 3 milyar dolarlar ile ifade edildiğini duyunca çok şaşırdık. Kayısı konusundaki bilgi birikimini Malatyalılarla bu konferansta paylaşan Bülent Ünal kayısının ilaç ve kozmetik alanındaki kullanımları ile ayrı katma değerler kazandığını, yalnızca yaş olarak belli bir mevsim dışındaki üretim ve satışının yetersiz olduğunu, üretim mevsimindeki dondan korunması için çeşitli önlemler olduğunu ve toplanan kayısıların modern ambalaj teknikleri ile 6 aya kadar taze olarak saklanabileceğini böylelikle üretim mevsimi dışında da taze kayısı ihraç edilebileceğini ilginç notlar olarak tuttuk.

Kayısı Malatya için çok önemli ve çok farklı lezzette bir meyve. Gerçekten de daha olmamış, ham görünümlü kayısıları da tattığımızda duyduğumuz lezzet karşısında şaşırıp kaldık.

Kayısı dışında Malatya’nın hemen yanı başındaki Yeşilyurt ilçesinin Napolyon cinsine benzeyen koyu renkli Dalbastı kirazı da ayrı bir tanıtım ürünü olabilir.

Ancak bizce Malatya’nın özgün mutfağı da tanıtım için mutlaka kullanılmalıdır. Yukarıda da yazdığımız gibi Malatya’ya sanki yemek yemeğe gitmişiz. Kiraz yaprağına sarılı ekşili köfte, çiğleme, kaburga dolması, analı kızlı köfte, kağıt kebabı ve bulgur ağırlıklı çok sayıdaki yemeği ile Malatya mutfağı ayrı bir tanıtımı hak ediyor.

Kendisi de Malatyalı olan TAF başkanı Yalçın Manav’ın Malatya mutfağının yurt içi ve yurtdışında tanıtımında da Malatya için ayrı bir şans olduğunu düşünüyoruz.

Başta İstanbul olmak üzere diğer büyük şehirlerimizdeki otellerde düzenlenecek ‘’Malatya Yemekleri Haftaları ‘’ hem hiç bilmediğimiz ya da kaybolmaya yüz tutmuş lezzetlerin yaşatılması ve hem de Malatya’nın tanıtımına büyük katkı getirecektir. Elbette yine Yalçın Manav’ın uluslararası girişimciliği ile bu Malatya Mutfağı haftaları yurtdışında belli merkezlerde de gerçekleşebilir.

Son yıllarda Türk mutfağı yurtdışında bugüne kadar duymadığımız ölçüde ön plana çıkıyor, ve yabancı medyaya yansıyor. Uluslararası yemek yarışmalarında neredeyse tum madalyaları toplayan Türk aşcılarının başkanı Yalçın Manav’ın bu başarılarda büyük çabaları var.

Yalnızca Türk mutfağı değil Türkiye’nin de tanıtımını yapan bu girişimleri nedeniyle Yalçın Manav, yine yalnızca Malatyalıların değil hepimizin gurur duyması gerekli bir kisilikdir.

e-mail:[email protected]
requiredrequired - won't be displayed


Your Comment:

Tourism is to discover nature. The start of tourism movements is the travel act to discover the beauties of this planet. Listen music of waves in Portofino, enjoy a romantic sunset on your honeymoon in Maui, watching the beauties of Bosphorus scene while tasting unique Turkish food, increase your adrenaline by climbing top of the Himalayas,…

Previous Entry

Doga derneginden yine bir duyuru aldık. Çevre ve Orman Bakanlığı’nın Ilısu baraj projesiyle yok etme isteğindeki ısrarına rağmen bu yıl 2 milyona yakın yerli ve yabancı turistin ziyaret etmesi beklenen Hasankeyf’in ihmal nedeniyle yıkılmaya başladığını belirtiyorlar ve söyle devam ediyorlar.

Next Entry