Suat Tore
World of Traveller

Turizm doğa ile de barıştır !

Temmuz 27th 2010 in Türkçe yazıları

Doga derneginden yine bir duyuru aldık. Çevre ve Orman Bakanlığı’nın Ilısu baraj projesiyle yok etme isteğindeki ısrarına rağmen bu yıl 2 milyona yakın yerli ve yabancı turistin ziyaret etmesi beklenen Hasankeyf’in ihmal nedeniyle yıkılmaya başladığını belirtiyorlar ve söyle devam ediyorlar. ’’Eşsiz tarihi ve doğal zenginlikleriyle dünyanın en önemli turizm merkezlerinden biri olabilecekken, Ilısu baraj projesi nedeniyle yaklaşık 50 yıldır kaderine terk edilen Hasankeyf’in kalesi geçtiğimiz gün ihmalden yıkıldı. Yıkım nedeniyle valilik tarafından alınan kararla kalenin ziyarete kapatılmasının bölge turizmine önemli bir darbe vuracağı tahmin ediliyor.Hasankeyf’e gelen yerli ve yabancı turistlerin kaleye çıkamaması ve turların Hasankeyf’ten geri dönmesinin faturasını Hasankeyfliler ödemeye başladı. Kaledeki yıkım nedeniyle kale etrafındaki çardakları kapatılan esnaf ve tek geliri turizm olan Hasankeyfliler, yine işsizlik sorunu ile karşı karşıya kaldı. Hasankeyf kalesinde yaşanan yıkımın Türkiye adına tam anlamıyla bir utanç olduğunu belirten Doğa Derneği Kampanya Sorumlusu Dicle Tuba Kılıç, “Hasankeyf UNESCO’nun 10 kriterinden 9’unu karşılayabilen dünyadaki tek yer. Piramitlerin 3, Taç Mahal’in 1, Çin Seddi’nin 5 kriterle UNESCO listesinde yer alması Hasankeyf’in evrensel değerini ortaya koyuyor. Hasankeyf dünyanın en önemli turizm merkezlerinden biri olabilecekken bugün ne yazık ki ihmalden yıkılıyor” diyor. Bütün olumsuzluklara karşın Hasankeyf’i 2009 yılında 1 milyonun üzerinde turistin ziyaret ettiğini, bu yıl ise 2 milyon kişinin Hasankeyf’i ziyaret etmesinin beklendiğini anlatan Kılıç :“Başta konaklama olmak üzere turizme yönelik hiçbir yatırımın yapılmasına izin verilmeyen Hasankeyf, bütün bu olumsuzluklara karşın her geçen yıl daha fazla turisti ağırlıyordu. Hiçbir iş olanağının olmadığı Hasankeyflilerin bu tek gelir kaynakları da kalenin turizme kapatılması nedeniyle ellerinden alınmış bulunuyor. Bölgeye gelen ziyaretçiler, turizm acenteleri ve Hasankeyfliler bir an önce bu kalede gerekli çalışmaların yapılarak güvenliğin sağlanmasını ve kalenin turizme yeniden açılmasını bekliyor. Gerekli önlemler alındıktan sonra Valilik aldığı tek taraflı kararı kaldırarak kaleyi turizme yeniden açmalıdır.”

Biz ne tarihi degerlerimizi ne de dogamizi koruyabiliyoruz. Hasnkeyf gibi Istanbul’un da canına okumuyormuyuz.? Istanbul’da şu aralar UNESCO listelerinden çıkarilma tehditleri altında.

Biz birakin tarihi ve kulturel degerlerimizi daha dogamizi bile koruyamiyor, tahrip ediyoruz.

*****

Oysa Turizm once dogayı kesfetmektir. Turizm hareketlerinin baslangıcı yasadıgımız evrenin guzelliklerine yapılan seyahatlerdir. Portofino da dalga seslerinin muziğini dinlemek, Balayını Maui’de günbatımı romantizmi ile yasamak, İstanbul Bogazının Dünyada hic bir yerinde bulunmayan guzelliklerini essiz Turk yemeklerini tadarak seyretmek, Himalayalarin zirvesine tırmanarak adrenalininizi yukseltmek, Kapadokyanin dogal mimarisini balonla kesfetmek, Maldivlerde deniz altı guzelliklerini, Niagara yada Igassu’da suyun dansını, Copper yada Grand Canyonda kayaların resimlerini……

Yasadıgımız yerkurede miyonlarca dogal guzelligi kesfetmekdir turizm.

Ama cogalan nufus, artan tuketim, para hırsı doganın dengelerini suratle bozuyor.

Buna insanların sorumsuzca dogal varlıkları yok etmeleri de eklenince doganın tepkisi de sert oluyor.
Yanardagların kıtaları etkileyen puskurmeleri, ozon tabakasının delinmesi ile olusan iklim degisiklikleri, ulkeleri tahrip eden seller, su baskınları, yada tam tersine suyu biten, kuruyan ırmaklar, göller, çölleşen yeşil bitki örtüleri…

Turizm yalnızca insanlar arasındaki barıs degildir, turizm aynı zamanda doga ile de, kulturel degerler ile de barıstır.!

e-mail:[email protected]
requiredrequired - won't be displayed


Your Comment:

Geçen hafta iki günlüğüne yolumuz Malatya’ya düştü. Malatya Valiliğinin organizasyonu ve TAF başkanı Yalçın Manav’ın daveti ile bu yıl 18.’si düzenlenen Genel Sanayi ve Ticaret Fuarı ile Uluslararası Kültür Sanat ve Kayısı Festivaline de katılma fırsatı yakaladık.

Previous Entry

Cannes deyince aklınıza ilk ne gelir? Film festivali. Cannes Film festivalini tüm dünya tanır.1939 da başlayan bu festival 2.Dünya savaşı nedeniyle 1946 ya kadar yapılamamış sonra aralıksız bugüne kadar sürmüş.
Avrupadaki diger onemli film festivallerinden Venedik film festivali 67, Berlin Film festivali 60 yıldır yapılıyor.

Next Entry