Suat Tore
World of Traveller

We should Protect Nature (18.07.2010)

Temmuz 18th 2010 in İngilizce yazıları

Tourism is to discover nature.

The start of tourism movements is the travel act to discover the beauties of this planet. Listen music of waves in Portofino, enjoy a romantic sunset on your honeymoon in Maui, watching the beauties of Bosphorus scene while tasting unique Turkish food, increase your adrenaline by climbing top of the Himalayas, discover nature architecture of Cappadocia with a balloon ride, underwater beauties of Maldives, dance of water at Niagara or Igassu, scenic view of rocks at Copper or Grand Canyon…

To discover many natural beauties in this planet is tourism.

However increasing population and consumption change the balance of nature. When destruction of nature by humans is added, the response of nature to that becomes harsher.

Eruption of volcanoes that affect continents, climate changes caused by hole in the ozone layer, the floods destroying countries, flooding, or the opposite running out of water at rivers, lakes …

Tourism is not only the peace between humans; tourism is also the peace with nature!
requiredrequired - won't be displayed


Your Comment:

Gecen hafta ve öncesinde İsrail pazarını konu ederken önce “Israil pazarındaki kaybı yalnız Arab pazarından telafi ederiz’’ diyenlere kendi görüşlerimizi bu köşeye taşımış ardından da turizmci Deniz Tüfekci’nin mailini burada aktarmıştık. Bu hafta burada sözü rakamlara bırakıyoruz.

Previous Entry

Geçen hafta iki günlüğüne yolumuz Malatya’ya düştü. Malatya Valiliğinin organizasyonu ve TAF başkanı Yalçın Manav’ın daveti ile bu yıl 18.’si düzenlenen Genel Sanayi ve Ticaret Fuarı ile Uluslararası Kültür Sanat ve Kayısı Festivaline de katılma fırsatı yakaladık.

Next Entry