Suat Tore
World of Traveller

Bakanlık Bizi Kahire Fuarına Götürsene!

Ağustos 31st 2010 in Türkçe yazıları

Kültür ve Turizm Bakanlığının 2011 yılında katılacağı yurtdışı turizm fuarları açıklanmıs ve bakanlığın web sayfalarında da yayınlanmış. Tanıtım bütçemizin en büyük payını alan yurtdışı fuarları bu yüzden önemsiyoruz ve uzunca yazacağız.

Geçen haftalarda 2011 yılında hedeflenen turist sayısını birkaç kez yazdık.
Turizmcilerimiz 2011 ve sonraki yillar icin hangi pazarlarda caba gosterecekler, hedeflenen turistler hangi pazarlardan gelecek, kisi basi 500 USD nin altina dusen turizm gelirimizi yukseltecek pazarlardaki fuarlar hangileri… kisaca yurtdisi tanitim icin yapilan calismalarin en onemlisi olan bu fuarlara gelin bir bakalim.

Bakanlik yillardir kamu ve ozel sektor isbirligi ile katilanacak fuarlar ile sadece yurtdisi temsilcilikler ile katilinacak fuarlari ayri ayri listeler icinde aciklar. Hatta ozel sektor ile katilacaklari ITB-Berlin, WTM-Londra gibi fuarlari buyuk fuarlar olarak ayrica listeler. Bu fuarlarin buyuklugunude muhtemelen bu fuarlara katilanlarin (ulke/ kurulus) sayisinin coklugundan ve / veya bu fuarlarda aldigimiz 300 m2 ve yukarsindaki stand alanlarina gore ”buyuk fuarlar” seklinde siniflar.

Bu fuarlarin arasina son yillarda giderek buyuyen ve onem kazanan ATM-Dubai’ye de yer verilmesi dogrudur. Ancak hem tum Dunyaca onemi artan hemde 300m2 ustu standlar ile katildigimiz Stutgart, Dusseldorf, Munih, Intertour-Moskova, UITT-Kiev, Imex-Frankfurt, EIBTM-Barcelona gibi fuarlar kucuk fuarlarmidir ki bu ust sinifta yer almaz.?

Katilacagimiz yurtdisi fuarlar birkac yeni ilave fuar ile her yil neredeyse aynen yayinlanir.

Bakanligin tanitma mudurlugu mutlaka yurtdisi turizm ofislerimizden o ulke ve bu ofislere bagli olan ulkelerdeki turizm fuarlarinin adi, niteligi, onemi ve buyuklugu hakkinda bilgi alir. Ardindan pazarlama stratejilerimiz dogrultusunda bir sonraki yil katilacagimiz eski ve yeni fuarlari belirlerler. Bu yil da eski ve yeni fuarlar, 2011 listelerinde yer aliyor.

Bu eski fuarlardan, 2011 Ekim ayinda yapilacagi duyurulan AWTTE-Beyrut fuari 3 yildir yapilmiyor. 2011’de yapilacagi da bize duyurulmadi. Aksini dusunemeyiz elbette, Lubnan Suriyedeki bakanlik ofisimize bagli ve herhalde Sam ofisimiz organizasyondan bu garantiyi aldi! Biz de Beyrut fuarini duzenleyen Beyrut’lu arkadasimiza burdan seslenelim“ Sevgili Maya kontratlari gonder, biz de geliyoruz”!

Hadi diyelim Lubnan, Suriyedeki bakanlik ofisimize bagli. Sam ofisimiz Beyruttaki bu fuarin yapilip yapilamayacagi hakkinda net bilgi alamadi. Ya Misir’a ne demeli.? Kahire ofisimiz MTF-Kahire fuarinin 5 yil once sona erdirildigini bilmiyor mu? Turizm fuarciliginin en buyuk isimlerinden Ingiliz Reed grubu tarafindan organize edilen ve yapildigi surece bizim de medya partneri oldugumuz MTF turizm fuari, ne 2010 da ne de 2011 de yapilacak. Bu fuar bitti.
Bu kosede onceki yillarda da, bu yil da defalarca bu fuarin iptal edildigini yazdik. Butce den bu fuara ayrilan parayi Kahire ofisimize bagli baska fuarlara aktarin dedik. (Fas’in Marakes kentinde son iki yildir cok onemli bir Luxury fuar yapiliyor. Ocak ayinda degil Kasim ayinda! Fransizlar duzenliyor. Paris ofisimiz bilir. Haftaya yazariz. Bu arada Fas, Cezayir ve Tunus neden Paris’ten alinip Kahire’ye baglandi?)

Keske gecen hafta ulkemize gelen Mısır Turizm Otoritesi (Eta) Başkanı Amr El-Ezabi’ye sorulsaydi. En iyi o bilirdi MTF’’in yapilip yapilmayacagini.

El-Ezabi, “2010 yılını 14 milyon ziyaretçi ve 13 milyar Dolar turizm geliri ile kapatmayı hedefliyoruz” demis. (Kimse duymasin buradan ortlama kisi basi turizm gelirlerinin 900 USD’dan fazla oldugu ortaya cikiyor.) El-Ezabi, “Mısır’a 63 bin kişi geliyor. 65 bin Mısırlı da Türkiye’yi ziyaret ediyor. Bu aslında önemli bir rakam. Çünkü Mısırlılar çok fazla seyahat eden insanlar değil. Özellikle İstanbul’u çok seviyorlar. Tarihi ve doğal güzelliklerinin yanı sıra İstanbul aynı zamanda bir alışveriş cenneti. Türkiye’nin potansiyeline çok inanıyoruz” şeklinde konusmus. Simdi gelde bu sozleri de yorumla!

Herneyse biz basligimiza donelim.Eylul ayi geldi, bu cok onemli Kahire fuari icin biz sanal bavulumuzu hazirlayalim.!
e-mail:[email protected]
requiredrequired - won't be displayed


Your Comment:

Ne güzel de kandırıyorduk halkımızı, ne oldu şimdi boyle? Sezon öncesi Türk turistlere ‘Tatil herkesin hakkı’ sloganıyla kampanya başlatıp, erken rezervasyonla yüksek sezonda yüzde 40’lara varan oranda indirimli tatil yaptiriyorduk hani?

Previous Entry

Geçen hafta Kültür ve Turizm Bakanlığının 2011 yılında katılacağı yurtdışı turizm fuarlarını konu etmeye başlamıştık. Bu haftada tanıtım bütçesinden önemli bir pay alan bu fuarları yazmayı sürdürecegiz. Bu konuyu önemsiyoruz çünkü bizce yeterli olmayan tanıtım bütçemizin en uygun, en rantabl bir şekilde kullanılmasını arzu ediyoruz.

Next Entry