Suat Tore
World of Traveller

Bakanlık tanıtıma önce kendinden başlamalı

Ağustos 10th 2010 in Türkçe yazıları

Hatta bu işe önce yurt içinde kendini duyurabilmekden başlamalıdır.

Bunun içinde yurtiçinde ve yurtdışında mutlaka PR şirketleri ile çalışmalıdır.

Kamuoyuna aktaracağı duyuruları bu PR şirketleri ile birlikte organize etmelidir.

Geçen hafta Bakanlığın tanıtma genel müdürlüğü İstanbul da bir toplantı düzenlemiş. Bakanlığın içinde bir basın bölümü vardır. Buradan bize zaman zaman Bakan’ın katılacağı toplantılar, etkinlikler falan bildirilir. Ama anlaşılan Bakan katılmayacağı için tanıtım genel müdürlüğünün bu toplantısını duyurma gereğini duymadılar. Tanıtma genel müdürlüğünün bu toplantı bilgilerini kimi basın organlarından öğrendik. Tabii farklı bilgiler ile. Toplantıya katılan bir yayın organından duyurulmak istenen bilgilerin farklılıklar arz etmesi de çok doğaldı. Bir yayınımız Bakanlığın 2011 de 31 milyon turist hedefini duyururken bir diğeri 2011 den hiç söz etmeyip 2012 hedefini 32 milyon turist olarak aktarmış. ( Şükürler olsun ki 2011 den 2012 ye turist sayısı hedefinin 1 milyon da olsa yine artmış olduğunu öğreniyoruz!) Gelirde ise durum biraz daha karışık aktarılmış. Yayınlarımızdan 2011 in gelir hedefini öğrenemedik ama şimdiden 2012 yılı gelir hedefinin 26 milyon dolar olduğu bir baska yayın organımızda belirtilmişti.! ( Bu dogru mu? )

Öte yandan Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın 2011 yılının reklam bütçesi 100 milyon dolar olarak açıklanmış. Tanıtım stratejileri, planlanan faaliyetler, pazarlama ve iletişim hedefleri, stratejik taktikler, turizm ürünlerimiz.. falan kimi yayınlarımızda detaylı, kimisinde hiç değinilmeden kamuoyuna aktarılmış. Dikkatimizi çeken bu 100 milyon doların dağılımı oldu. Nedense ülkelere ve bölgelere göre bir dağılım yapılmış ama pazarlama hedeflerine ve turizm ürünlerine göre bir dağılım yapılmamış. Bakanlıkca ulkemize gelen üst gelir grubu ziyaretçilerin payının artırılması boylelikle kişi başı harcamanın ve kalış sürelerinin artırılması hedefleniyor. Bu hedef için Kültür, golf, kış, kongre, yatçılık, sağlık ve eko turizm gibi turizm çeşitlerinin önemi vurgulanıyor. Ama yine bunlara yönelik talebin arttırılması pazarlama hedefleri arasında yer alırken, bu ürünlere ayrılan bütçe den hiç söz edilmemiş. Reklam seçici kurulunda Bakanlıktan 5 görevli, farklı üniversitelerden iletişim, pazarlama ve reklam konularında uzman iki akademisyen, TÜROFED’den iki temsilci, Reklamcılar Derneği, TYD, TÜRSAB ve Rehberler Birliği’nden birer temsilci bulunacağı belirtiliyor. Neden TÜROFED’den iki temsilci de TÜRSAB’dan 1, Yüksek gelir grubunu hedefliyoruz da, neden bu kurulda Kongre Kültür, golf, kış, yatçılık, sağlık turizminden niçin bir uzman yok ? Ve daha önemlisi bu kurulda neden bir PR ci yok? Tanıtım yıllardır yalnızca reklam olarak algılanıyor. Reklamın yanında PR dan hiç söz edilmiyor. PR çalışmalarının reklamın etkisini arttırıcı özelliğini ve bunların bir bütün olduğunu kimse bilmiyor mu?

Eğer PR cilar ile çalışılsaydı, örnegin büyüyen pazarlardan olan 6. grub ülkeleri arasında görulen bakanlık ofisinin, ana taşıyıcımız THY nin bile uçmadığı Malezya’nın Kuala Lumpur da degil mesela Singapurda olması gerektiğini, Arab ülkesi olmasına rağmen Fas, Cezayir ve Tunus’un Fransızca konuşulan ülkeler olduğu için Mısır’a degil Paris’e bağlı çalışması gerektiğini, Mısırda gerçekleşen turizm fuarının yıllar önce bittiğini, bu yüzden geçen yıllarda olduğu gibi bu fuar için bütçeden stand parası ayrılmamasını anlayabilecek ve öğrenebilecektik. (Bakanlığın 2011 de katılacağı yurtdışı fuarların listesini de merakla bekliyoruz ! )

Bu arada hala daha hedeflerde kelle sayısı öne alınıyor. Çok yazdık, amaç kelle sayısı mı gelir mi olmalı? Türkiye ucuz satılıyor diyoruz. Alman evinde harcayacaği emekli aylığı ile ülkemizde 2 ay geçiriyor. Bu parayla 3 ay geçirirse, kendini aptal saymayıp ülkemize gelecek diger Alman emekliler ile Almanyadan gelen turist sayımız 15 milyona yukseldi diye de sevinecekmiyiz? Gecenlerde belki bir ilk olarak TYD ülkemizin 100.yılında hedeflerinin 85 milyar dolar gelir oldugunu vurgulayarak duyurusunda kelle sayısından once geliri one çıkarttı. TYD 71 milyon turistle 85 milyar dolar diyor. Insallah diyoruz. Ama gunumuzun gerceklerine donelim. Bugun ülkemizde ortalama 8 gun kalan turist bu sürede 480 USD harcıyor. 60 USD lere düşen günlük turist harcaması 40 USD lere düşünce ülkemizde ayakta kalan turizmci ve de bir yatırımcı bulabilecekmiyiz? Bu yuzden TYD nin bu çok iyimser tahminini ”Molto Ultra All Inclusive” uyguluyacilarının insaflarına birakıyoruz.!!!

Konu uzun, başa donelim, reklam bütçesini ülkelere göre ayırırken bu ülkelerde geliri yukseltecek segmentlere donuk pazarlama çalışmalarında yine o ulkelerin turizmde uzman PR ajansları ile çalismak reklam harcamalarının doğru, etkin ve rantabl olmasını saglayacaktır.
e-mail:[email protected]
requiredrequired - won't be displayed


Your Comment:

Cannes deyince aklınıza ilk ne gelir? Film festivali. Cannes Film festivalini tüm dünya tanır.1939 da başlayan bu festival 2.Dünya savaşı nedeniyle 1946 ya kadar yapılamamış sonra aralıksız bugüne kadar sürmüş.
Avrupadaki diger onemli film festivallerinden Venedik film festivali 67, Berlin Film festivali 60 yıldır yapılıyor.

Previous Entry

Turizmci dostumuz Deniz Tüfekci ‘’İşte başarı…!!! ‘’ başlıklı bir mail atarak gecen haftaki yazimizda bizim biraktigimiz yerden konuyu surduruyor.
‘’İşte başarı…!!!

Next Entry