Suat Tore
World of Traveller

Çelebi, böyle olur bizde Turizm dediğin!

Ağustos 24th 2010 in Türkçe yazıları

Ne güzel de kandırıyorduk halkımızı, ne oldu şimdi boyle?

Sezon öncesi Türk turistlere ‘Tatil herkesin hakkı’ sloganıyla kampanya başlatıp, erken rezervasyonla yüksek sezonda yüzde 40’lara varan oranda indirimli tatil yaptiriyorduk hani?

Ucuza tatil fırsatını kaçırmamak için aylar öncesinden tatil paketi satın alan yüzlerce yerli turist şimdi fiyatları görünce şoka giriyor. Aynı tesise aylar önce yatırdığı paranın çok daha altında fiyatları görünce ne güzel kazıklandığını acıyla fark ediyor.

Geçen haftanın turizmdeki flaş haberi de bu olsa gerek.
Hani biz iki haftadır turizm gelirimizden ne haber, kişi başı gelirimiz düşüyor, yabancıya ucuz satılıyoruz, yabancı Turkiye de tatil yaparak evinde oturmaktan daha az harcama yapıyor, turizmimiz bu fiyatlar ve gelir ile başarılı mıdır diye yazar ve sorarken, turizmcilerimizi ayakta tutan kesimin yabancılar degil kazıkladıgımız Türk halkı olduğu gecen hafta gazetelere de yansıdı. Haber basında söyle yer almış;

Ucuza tatil fırsatını kaçırmamak için aylar öncesinden tatil paketi satın alan yüzlerce yerli turist, tabiri caizse parasıyla rezil oldu. Birçok yerli tatilci, tur operatörlerinin otellerle koordinasyonsuzluğu sonucu çifte rezervasyon yapılması nedeniyle otellere alınmadı. Şanslı olanlar ise daha avantajlı olduğu için parasını aylar öncesinden verdikleri odaların, yaz sezonunda daha düşük fiyatlarla pazarlanması karşısında mağdur oldu.
Haberde tur operatörleri fiyatları indirdiği icin otelcileri suçlarken, Otelciler, sorunun tur operatörlerinden kaynaklandığını savunuyor.Tur operatörü “Oteller müşteri kaybı korkusuyla en ufak çukurda hemen indirim yapıyor. Müşteriyle 6 ay önce 200 eurodan anlaşıyoruz, otele geldiğinde bir bakıyor fiyat 80 euroya düşmüş” derken, otelci “Sorun operatörden kaynaklanıyor. Fiyat kontrolünü biz yapamıyoruz. Acente rakiplerini vurmak için kâr marjını kısarak indirime gidiyor” diyor.

Haberi veren yayın organları da soruyor:
Bakanlığın, yerli turizm hareketini hızlandırmak için ‘Tatil herkesin hakkı’ sloganıyla başlattığı kampanya, yerli turisti kazıklama hareketine dönüştü. Başıboşluğa kim dur diyecek?

Yanıt verelim;kimse!

Biz de genelde bir sorun oldu mu taraflar birbirini suçlar ama kazığı daima halk yer. Bu olaylar da her zaman olduğu gibi bu şekilde belki birkaç kez yazılır sonra unutulur gider!

Türk turistin yabancıya kıyasla aynı tesiste en az 2 misli pahalı tatil yaptığını yazarken turizmin ulemaları ‘’ onlar erken rezervasyon yapıp ucuz fiyat alıyorlar’’ diyorlardı. Biz her sezon olduğu gibi bu sezonda gördük.Turk turist erken rezervasyonla %40 da ucuz tatil yaptığını zannetse de yabancı Türkten her zaman daha ucuz tatil yapıyor.

Bu yıl Ramazan ve Referandum da sezona rastlayınca tesislerin Türk müşteri kontenjanları boş kaldı ve tatile şimdi gitmeye karar veren Türk erken rezervasyon yaptıran Türk’den daha ucuza tatil yapar oldu. İşin yabancı tarafını soracak olursanız onlar bu donemde daha da ucuz tatil yapacaklar.

Onumuzdeki sene sezonun daha da ortasına rastlayacak Ramazan’ın yanı sıra seçimler de sezon ortasına denk gelirse bu kavgalar yine sürüp gidecektir.

Varsın sürsün, para gelsin de.5 yıldızlı odayı 5 Euroya da satarız, 3 Euroya da. Parra parra parra.Onemli olan paradır.Gerisi boştur, laf-ı güzaftır.

Yazımızın sonunda mansetimizi atalım; Türkiye 2011 de 58 milyon yabancı turist agirlayacak.

Ne demistik; Çelebi, böyle olur bizde Turizm dediğin!
e-mail:[email protected]
requiredrequired - won't be displayed


Your Comment:

Turizmci dostumuz Deniz Tüfekci ‘’İşte başarı…!!! ‘’ başlıklı bir mail atarak gecen haftaki yazimizda bizim biraktigimiz yerden konuyu surduruyor.
‘’İşte başarı…!!!

Previous Entry

Kültür ve Turizm Bakanlığının 2011 yılında katılacağı yurtdışı turizm fuarları açıklanmıs ve bakanlığın web sayfalarında da yayınlanmış. Tanıtım bütçemizin en büyük payını alan yurtdışı fuarları bu yüzden önemsiyoruz ve uzunca yazacağız.

Next Entry